Hokejová federácia rozhodla, kde budú najbližšie majstrovstvá. V hre bolo aj Slovensko

  • Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 sa uskutočnia iba v Lotyšsku
  • Rozhodlo o tom utorňajšie zasadnutie Rady Medzinárodnej hokejovej federácie
10maj2019_MSHokej19_Slovensko_USA_4615161
TASR/Martin Baumann
  • Majstrovstvá sveta v hokeji 2021 sa uskutočnia iba v Lotyšsku
  • Rozhodlo o tom utorňajšie zasadnutie Rady Medzinárodnej hokejovej federácie

18. januára 2020 sa IIHF rozhodla, že Bielorusom odoberie možnosť organizovať šampionát. Dôvodom mali byť obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na politickú a epidemiologickú situáciu v krajine. Celý turnaj sa pravdepodobne uskutoční bez divákov, čo spôsobuje viaceré finančné problémy. Hostiteľské krajiny tak prídu o zdroj príjmov z organizácie. Ďalších možností na konanie MS veľa nebolo – turnaj mohlo hostiť buď iba Lotyšsko, alebo sa Riga o organizáciu mohla podeliť s Herningom a Bratislavou.

O svetovom šampionáte sa v posledných týždňoch hovorilo takmer všade. Keďže bolo pred 2 týždňami Bielorusko zo zoznamu organizátorov vyškrtnuté, IIHF musela rozmýšľať nad náhradným riešením. Na zozname však ostalo Lotyšsko, ktoré trvalo na tom, že turnaj zorganizuje samé. Do zoznamu možných organizátorov sa na malú chvíľu dostala aj Litva, no prezident IIHF René Fasel jej kandidatúru rýchlo odmietol.

zdroj: TASR

Slovensko chcelo pomôcť

Reálnejšou možnosťou bolo, že spolu s Rigou bude turnaj organizovať dánsky Herning a slovenská Bratislava. Obe tieto krajiny s prípravou majstrovstiev už skúsenosti majú. Majstrovstvá Slovenska sa na Slovensku zatiaľ konali v roku 2011 a 2019, kedy ich okrem Bratislavy hostili aj Košice.

 „Chceli sme ukázať hokejovému svetu, že vieme a chceme pomôcť v krízovej situácii. Urobíme všetko pre to, aby sme radu IIHF presvedčili, že Slovensko je to správne miesto na organizáciu svetového šampionátu. Máme za sebou už aj niekoľko debát s predstaviteľmi vlády, ktorí nám vyjadrili podporu,“ povedal Miroslav Šatan. 

O Slovensku ako organizátorskej krajine sa rozprávalo viac ako o Dánsku. Zo zákulisných zdrojov presakovali informácie, že René Fasel preferoval slovenskú ponuku. Prečo sa teda rozhodol zorganizovať celý turnaj v Lotyšsku zatiaľ známe nie je. 

Zdroje: Hockey Slovakia, IIHF

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech