Hotely sa možno čoskoro otvoria, avšak inak, ako sme čakali. Vláda z nich chce spraviť karanténne zariadenia

  • Povinná hotelová karanténa bude zrejme čochvíľa aj na Slovensku
  • Posledné slovo však bude mať vláda a pandemická komisia
  • Hotely ako karanténne centrá využívajú napríklad Angličania
Hotel
TASR/Milan Kapusta
  • Povinná hotelová karanténa bude zrejme čochvíľa aj na Slovensku
  • Posledné slovo však bude mať vláda a pandemická komisia
  • Hotely ako karanténne centrá využívajú napríklad Angličania

Zdá sa, že Slovensko po zahraničnom vzore zavedie povinnú hotelovú karanténu. Prázdne hotely by mali slúžiť ako azyl pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Toto riešenie by mohlo byť efektívnejšie, kedže elektronická aplikácia stále nefunguje. Návrh sa ešte bude prerokovávať, posledné slovo bude mať pandemická komisia a vláda. 

Ministerstvo dopravy a výstavby je v pracovnej skupine, ktorá aktuálne pripravuje legislatívne aj technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach. Spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí pripravuje návrh na fungovanie povinnej štátnej karantény. Návrh bude ešte predmetom rokovania a jeho schválenie bude posudzovať pandemická komisia a vláda. Rezort dopravy však považuje túto možnosť, inšpirovanú zahraničím, za rýchlo zrealizovateľnú.

PREHĽAD: Vláda zakázala dovolenky, Lex korona prizná odškodné rodinám zosnulých zdravotníkov

Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme vedieť vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,” vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková s tým, že všetky podmienky, ako aj detaily povinnej karantény budú ešte predmetom rokovaní s epidemiológmi a vlády.

Inšpirujeme sa zahraničím

Karanténa by slúžila podľa Kataríny Brunckovej obdobným spôsobom ako napríklad vo Veľkej Británii, kde si občania po návrate zaplatia dvojtýždňový pobyt v hotelovom zariadení. Ide o efektívny spôsob ako zabrániť prípadnému zavlečeniu mutácií koronavírusu zo zahraničia. Akým spôsobom bude financovaná povinná karanténa, je taktiež ešte predmetom rokovaní. „Nám by v tejto situácii pomohla akákoľvek možnosť ubytovať hostí.

Pribudlo 1 679 nakazených a desiatky úmrtí. Čoskoro ti za vycestovanie za hranice bude hroziť vysoká pokuta

Mnohí hotelieri ponúkli svoje zariadenia ešte na jeseň na strávenie dobrovoľnej karantény, a tak vieme, že splniť podmienky karanténneho ubytovania a stravovania dokážeme zabezpečiť v relatívne krátkom čase,” reagoval generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá