Bojovník európskeho šampionátu je Christian Eriksen. Takto futbalový svet reagoval, nechýbalo Slovensko

  • „Za 25 rokov som nezažil náročnejší a emotívnejší prenos zo zápasu,“ povedal televízny expert Gary Lineker
  • Podporu Dánom vyjadril aj Slovenský futbalový zväz
  • Niektorí odborníci označili pokračovanie zápasu za dehonestujúce a barbarské
dánsko Christian Eriksen
TASR/AP/Martin Meissner
  • „Za 25 rokov som nezažil náročnejší a emotívnejší prenos zo zápasu,“ povedal televízny expert Gary Lineker
  • Podporu Dánom vyjadril aj Slovenský futbalový zväz
  • Niektorí odborníci označili pokračovanie zápasu za dehonestujúce a barbarské

Kolaps dánskeho futbalistu Christiana Eriksena počas sobotňajšieho zápasu s Fínmi na majstrovstvách Európy vo futbale vyvolal búrku emotívnych reakcií. Futbalová Európa si už v treťom zápase šampionátu, na ktorý čakala netradične až päť rokov, uvedomila že zdravie stredopoliara Interu Miláno je momentálne oveľa dôležitejšie ako dianie na trávnikoch.

„Za 25 rokov som nezažil náročnejší a emotívnejší prenos z futbalového zápasu. Rýchlo sa uzdrav, Christian,“ odkázal dánskemu stredopoliarovi anglický televízny expert Gary Lineker. Eriksenov belgický spoluhráč v Interi Miláno Romelu Lukaku po góle do siete Ruska vo večernom sobotnom zápase sa postavil pred kamery a nahlas zakričal: „Chris, bojuj! Zbožňujem ťa.“

Podporná reakcia prišla aj z najväčšieho európskeho futbalového fóra. „Želám Christianovi rýchle a úplné uzdravenie a modlím sa za jeho rodinu, aby si zachovala silu a vieru. V takých momentoch sa ukazuje, ako je futbalová rodina jednotná. Futbal je krásny, aj Christian ho robí takým,“ vyhlásil prezident UEFA Aleksander Čeferin.

K podpore sa pridal aj Slovenský futbalový zväz, ktorému v komentároch medzi prvými poďakovala aj fanúšička z Dánska.

Slovenská futbalová reprezentácia i celé futbalové Slovensko želá dánskemu reprezentantovi Christianovi Eriksenovi veľa síl a najmä úplné zotavenie🙏🙏#euro2020 #support #slovenskisokoli

Posted by Slovenský futbalový zväz on Saturday, June 12, 2021

Po dlhých minútach neistoty prišla z kodanskej nemocnice povzbudzujúca správa, že Eriksen komunikuje na lôžku so svojimi spoluhráčmi a z najhoršieho je vonku. Aj vďaka tejto informácie napokon obe zúčastnené strany súhlasili s pokračovaním zápasu, ktorý sa skončil nečakaným triumfom Fínov 1:0.

Strelec jediného gólu Joel Pohjapalo však svoj presný zásah neoslavoval. „Rozhodli sme sa spolu s hráčmi súpera vrátiť na trávnik a dohrať zápas. Sme hrdí na to, že sme zvíťazili, ale od osláv máme ďaleko. Atmosféra po návrate do zápasu bola úplne iná ako predtým. Celkovo to bol jeden z najťažších zápasov mojej kariéry,“ uviedol fínsky útočník Teemu Pukki.

„Udalosť s Eriksenom ma hlboko zasiahla. Je neuveriteľné, že hráči sa vrátili na trávnik a odohrali druhý polčas. Eriksenov kolaps najviac zasiahol Simona Kjaera, ktorý je jeho dobrý kamarát. Snažil sa odohrať druhý polčas, ale v 63. min som ho radšej vystriedal. Celkovo však bolo lepšie dohrať to dnes ako zajtra po prebdenej noci so zlými pocitmi,“ vyhlásil tréner Dánov Kasper Hjulmand.

zdroj: TASR/AP/Wolfgang Rattay

Na Eriksena nezabudli ani futbalisti mimo európskeho šampionátu. Jeho marocký spoluhráč z Interu Miláno Ashraf Hakimi po góle do siete Burkiny Faso v prípravnom zápase ukázal do kamery šesť zdvihnutých prstov na rukách, dve na ľavej a štyri na pravej, Tým symbolizoval dvadsaťštvorku, číslo dresu, ktorý nosí Eriksen v Interi Miláno.

Vedenie dánskej reprezentácie v nedeľu ráno informovalo, že hráčom zrušili tréningy a dali deň voľna. Rovnako predbežne uťali všetky mediálne aktivity tímu.

Bolo to dehonestujúce a barbarské

Novinár Colin Millar píšuci pre web Football-Espaňa si myslí, že Európska futbalová únia zlyhala na celej čiare, keď hráčom povolila pokračovať v zápase v stave silného psychického vypätia a s ťažkými myšlienkami. „Je absolútne dehonestujúce, čo predviedla UEFA. Vôbec ma to však neprekvapuje, lebo v minulosti sme sa už neraz dočkali čudných praktík zo strany UEFA,“ vyhlásil Millar.

Poľský športový psychológ Kamil Wódka rovnako súhlasí s názorom, že futbalisti by nemali robiť rozhodnutia v takýchto špecifických prípadoch. „Dohrávať zápas bolo barbarské rozhodnutie. Eriksen v nemocnici a ani jeho spoluhráči nevedeli v ťažkých okamihoch reálne vyhodnotiť situáciu. Prešli si psychicky náročnými chvíľami a vtedy by nemali mať rozhodovaciu právomoc v takých závažných veciach, ako je pokračovanie v zápase.“

„Moja veľká úcta patrí dánskym futbalistom, najmä Kjaerovi a Schmeichelovi, že rýchlo bežali na pomoc spoluhráčovi a neskôr poskytli podporu aj jeho partnerke. Nie som si však istý, že sa malo ešte pokračovať v zápase v sobotu večer. Dáni absolútne neboli v stave hrať,“ napísal Henry Winter z anglického denníka The Times.

Polícia odmieta spájanie kolapsu dánskeho futbalistu s očkovaním

Ako na sociálne sieti uvádza Polícia SR v statuse Hoaxy a podvody, podľa Giuseppe Marotta, riaditeľa talianskeho futbalového klubu Inter Miláno, kde Eriksen pôsobí, futbalista nebol očkovaný proti COVID-19 a ani toto ochorenie neprekonal. Povedal to v rozhovore pre taliansky Rai sport.

Polícia ozrejmila, že vakcíny proti COVID-19 prešli prísnymi mechanizmami kontroly Európskej liekovej agentúry (EMA) a ich benefity extrémne vysoko prevyšujú riziká.

Ľuďom, ktorých zaujíma bezpečnosť vakcín a ich zloženie, odporúča nájsť kompletné informácie na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK