Hrdinovia z Vydepo sú pripravení za svojím pacientom vycestovať vo dne v noci (ROZHOVOR)

  • Mnohých z nás ubíja dlhé čakanie u lekára. Pediatri z Vydepo však vycestujú priamo za svojimi pacientami
  • O Výjazdovej detskej pohotovosti sme diskutovali so zakladateľom Patrikom Karvanom
  • V rozhovore Karvan prezradil, ako sa Výjazdová detská pohotovosť zmenila počas 5-ich rokov fungovania
pjimage-13
Vydepo
  • Mnohých z nás ubíja dlhé čakanie u lekára. Pediatri z Vydepo však vycestujú priamo za svojimi pacientami
  • O Výjazdovej detskej pohotovosti sme diskutovali so zakladateľom Patrikom Karvanom
  • V rozhovore Karvan prezradil, ako sa Výjazdová detská pohotovosť zmenila počas 5-ich rokov fungovania

Otázka kvality zdravotníckych služieb na Slovensku ešte stále víri hladinu názorov. A to aj napriek tomu, že tu za poslednú dekádu vzniklo množstvo súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sa kvalitou služieb a komfortom so štátnymi už porovnávať skutočne nedajú. Je tu však nedostatok súkromných výjazdových pohotovostí a to najmä tých detských.

Proste pediatrov na telefóne, ktorí do niekoľkých minút po zavolaní prídu ku vám domov. Jedným z dôvodov je fakt, že kapacita zdravotníckych zariadení mnohým neumožňuje návštevu pacientov u nich doma. Ale ako hovorí zakladateľ Výjazdovej detskej pohotovosti Bratislava – pediater MUDr. Patrik Karvan: „Ak skutočne milujete svoju prácu, cesta sa vždy nájde.” A práve takúto výjazdovú pohotovosť sa rozhodol pred 5-timi rokmi založiť a my sme ho vyspovedali, ako sa mu darí.

  • Či Vydepo poskytuje služby aj nepaušálnym klientom 
  • Ako sa zmenil chod Vydepo od vzniku
  • Koľko pacientov ošetrili počas 5-ich rokov fungovania
  • Ako sa zmenila situácia vo Vydepo počas pandémie koronavírusu

Čo vás viedlo k založeniu Výjazdovej Detskej Pohotovosti?

Myšlienku som mal v hlave už veľmi dávno. Odkedy som začal pracovať na Kramároch ako detský lekár, často som chodil ku chorým deťom mojich známych. Neskôr po založení projektu prevasedieta.sk v 2002 som sa podieľal na službách ako pediater. V roku 2015 som pracoval pre firmu Komplexná záchranná služba, ktorá výjazdovú pohotovosť zabezpečovala na území BSK a výkony boli uhrádzané zdravotnou poisťovňou. Od mája 2016 sme s kolegom začali fungovať samostatne ako Výjazdová detska pohotovosť – VyDePo s.r.o. aj s kamennou pohotovosťou v Malackách.

Pôvodne bol váš výjazd preplácaný poisťovňou s doplatkom pacienta 2 eurá. Prečo a ako sa zmenila táto situácia?

Áno, od júla 2018 začala platiť nová legislatíva, ktorá už neumožňovala preplácanie výjazdov. Zmena nastala z dôvodu šetrenia peňazí verejného zdravotného poistenia, ale aj kvôli zneužívaniu návštevnej služby. Veľakrát sa totiž stávalo, že rodičia napríklad neskoro reagovali na zmenu zdravotného stavu ich dieťaťa a namiesto návštevy lekára v pracovnom čase, volali neskôr pohotovosť. Alebo volali pohotovosť bezdôvodne. Myslím, že ako krajina sme boli rarita, kde to hradila zdravotná poisťovňa.

Po zmene sa nám samozrejme znížil počet návštev na 10%.

Doktor Patrik Karvan: Práca detského lekára je trochu ťažšia, pretože nie všetky deti vám povedia, čo ich trápi

Čo je podľa vás dôvod nedostatku súkromných výjazdových pohotovostí na Slovensku?

V prvom rade je to obava z toho, či vôbec bude o takýto druh služby záujem. Veľakrát totiž ľudia nie sú ochotní platiť za zdravotnícke služby, nieto ešte za výjazdovú pohotovosť. To čo už je samozrejmosťou v zahraničí sa len pomaly zavádza na Slovensku, napriek tomu, že kvalita služieb súkromnej výjazdovej služby a komfort domova je v mnohých prípadoch nenahraditeľný.

Ďalším dôvodom sú zvýšené náklady najmä na personál alebo opačne nedostatočná kapacita. Máloktorí lekári sa dajú na túto riskantnú cestu. Riešením by ale mohlo byť napríklad finančné zastrešenie, sponzorstvo niektorej z veľkých firiem. Vzniku výjazdových pohotovostí by priala aj dnešná doma. Mnohé prístroje prešli modernizáciou a stali sa z nich mobilné zariadenia, vďaka ktorým my už vieme vykonať niektoré vyšetrenia aj mimo ambulancie, ako napríklad CRP, alebo dokonca ultrazvuk.

Ako hodnotíte svoje rozhodnutie teraz, po 5 rokoch fungovania?

Kladne, aj keď sme prežili ťažké začiatky, najviac ma teší pozitívna spätná väzba, ktorá ma povzbudzuje. Až 90% klientov opakovane obnovuje svoje ročné členstvo, čo nás utvrdzuje v tom, že sú s touto službou spokojní.

Momentálne sa záujem trocha ustálil, čo je dôkazom najmä súčasnej pandemickej situácie, ktorá vďaka zvýšeniu hygienických opatrení a obmedzení, v konečnom dôsledku prispela k zníženiu ostatných epidémií a chorôb. Predpokladám však, že keď sa situácia vráti do normálu, opäť budeme maximálne vyťažení a to najmä počas chrípkového obdobia.

Koľko klientov ste za tú dobu ošetrili a kvôli čomu vás rodičia najčastejšie volávajú?

Po 2 rokoch s úhradou poisťovne a 3 rokov priamych platieb sme ošetrili vyše 15 tisíc detí. Najčastejšie vyrážame za deťmi s horúčkou, tráviacimi ťažkosťami, kožnými výsypmi, bolesťami uší, brucha alebo hlavy. Ale volávajú nám aj rodičia, ktorí sa potrebujú len poradiť alebo v horšom prípade, ktorých musíme napríklad pri úrazoch odporučiť volať  155.

Aký hospodársky výsledok vykazujete za posledné roky?

V začiatkoch, keď boli výjazdy preplácané poisťovňou a bol tým aj väčší záujem, sme dosahovali tržby okolo 300 tisíc eur. Po zmene legislatívy a tím aj poklesu záujmu nám klesli tržby zhruba na okolo 100 tisíc eur ročne, čo je ale najmä v tomto mimoriadnom “Covidovom“ stave dobrý výsledok. 

zdroj: Vydepo

Aké sú výhody Výjazdovej detskej pohotovosti?

Hlavná výhoda je v tom, že sa dieťa väčšinou vyhne transportu a nemocničnému prostrediu, ktoré samo o sebe stresuje dieťa aj rodiča. Dá sa povedať, že aj ohrozuje inými infekciami v čakárni. Naši pediatri ošetrujú deti priamo v ich domácom prostredí.

Čo poskytujete svojim klientom a aké programy ponúkate?

Prioritne poskytujeme naše služby paušálnym klientom. Tí sú v prípade napríklad chrípkovej epidémie uprednostňovaní. Prijímame však aj jedno-rázových klientov. Naše služby je možne si zabezpečiť napríklad ročnou zmluvou alebo jedno-rázovým poplatkom. Samozrejme viac sa rodičom oplatí ročná zmluva. A to nie len cenovo, keďže začína už na 29 eur mesačne, ale vďaka nej majú záruku, že ku ním aj počas najvyťaženejšieho obdobia napr. chrípok, určite prídeme. 

Získavajú telefonické konzultácie, návštevu pediatra doma, návrh liečby, prípadne recept, vyšetrenia CRP, vyšetrenie moču, streptest hrdla a mnoho ďalších výhod v pohodlí domova.

Ak nie som zazmluvneným klientom a moje dieťa potrebuje pomoc, môžem zavolať?

Určite áno. Bežne nám volajú aj tzv. nepaušálni klienti, ktorí sa chcú buď poradiť alebo nás žiadajú o návštevu ich dieťaťa.

Pomáhame očkovať💪 Spoločne s našimi kolegami z VyDePo, sme v tento deň pomohli zaočkovať vyše 2500 ľudí👍🏻 📷 BSK / Jana Šantavá

Posted by Výjazdová Detská Pohotovosť Bratislava on Monday, March 29, 2021

Zmenila sa situácii s príchodom novej epidémie?

Áno, pandémia zredukovala šírenie všetkých respiračných infekcií na minimum. Covid je na prvom mieste a ostatné infekčné ochorenia (chrípka, angíny, chrípke podobné ochorenia atď.) sa vyskytujú iba zriedkavo. Zároveň sa stáva (hlavne u starších), že ľudia kvôli pandémii odkladajú návštevu lekára a prichádzajú neskoro.

Aká je podľa vás prognóza súčasnej situácie? 

Ako vidíme, pandemická krivka sa už láme a pri zodpovednosti nás všetkých a očkovaniam, sa situácia v lete opäť upokojí. Čím ale nemyslím, že vírus tu už nebude, len opatrenia budú miernejšie.

Milí priatelia,pomaly sa nám opäť schyľuje k obdobiu so zvýšeným počtom vírusových ochorení.A my, aj napriek tomu, že…

Posted by Výjazdová Detská Pohotovosť Bratislava on Monday, September 7, 2020

Ako odporúčate čo najúčinnejšie chrániť deti pred rôznymi nákazami /nielen Covid/? 

Covid nie je nič príjemné ani ako choroba a ani súvisiace epidemiologické opatrenia, ale naučil aj nás v Európe, ako sa chrániť pred vírusmi. Mám na mysli nosenie rúšok, zvýšenú hygienu a sociálny odstup. Pandémia nám ukázala, že omnoho viac ľudí môže pracovať z domu ako sme si mysleli. Podľa môjho názoru, by sme veľa terajších opatrení mohli zavádzať aj počas chrípkovej epidémie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK