Hrozivá situácia v Česku: Krematória nestíhajú spaľovať mŕtvych

  • Môže za to koronavírus a tiež jesenné obdobie, kedy podľa štatistík umiera v Česku najviac ľudí
  • O kritickom období varuje aj premiér
koronavírus mŕtvi ľudia nakazení rakvy krematórium pohreb covid
TASR, AP/Rodrigo Abd
  • Môže za to koronavírus a tiež jesenné obdobie, kedy podľa štatistík umiera v Česku najviac ľudí
  • O kritickom období varuje aj premiér

Internetový portál televízie Markíza tvnoviny.sk dnes v článku uviedol, že krematória v Českej republike nestíhajú spaľovať mŕtvych.

Podľa nich za to môže pandémia covidu a tiež chladnejšie obdobie, kedy podľa štatistík umiera v Česku najviac ľudí.

V Českých Budějoviciach museli dokonca prejsť na trojsmennú prevádzku. Zvýšil sa tiež počet pohrebov bez smútočného obradu. Kvôli pandémii koronavírusu a vyššiemu počtu mŕtvych krematória v Česku zápasia s problémom so spaľovaním. Väčšina z nich nestíha. Napríklad českobudejovické krematórium muselo začať viaczmennú prevádzku. Denne totiž spáli až dvojnásobný počet tiel,“ píše portál, odkazuje sa na sesterskú televíziu tn.cz.

Situácia je rozhodne horšia než normálne. Ideme na trojsmennú prevádzku,“ pre Novu uviedla riaditeľka Pohrebného ústavu mesta České Budějovice Kateřina Vrbová.

Prichádza najrizikovejšie obdobie

Premiér Igor Matovič v dnešnom statuse spísal 14 bodov, v ktorých chce „zosumarizovať pár východísk, na základe ktorých sa musíme rozhodnúť, ako zvoliť postup do najbližších mesiacov.“

Matovič píše o súčastnej sitácii a o tom ako vírus neoslabuje a práve jesenné a zimné obdobie mu napomáha k tomu, aby sa šíril ešte viac. Navrhuje preto riešenia.

Matovič dal Sulíkovi definitívne ultimátum: Hrozí nám tvrdý lockdown a ďalšie celoplošné testovanie

Z vyššie uvedeného vyplýva, že máme len dve možnosti, ak chceme prežiť zimu s minimálnymi újmami a dopriať deťom školu či reštauráciám normálne fungovanie – zraziť počet denných pozitívnych silným lockdownom, alebo ďalším masívnym testovaním. Prípadne ich kombináciou. Ak ktokoľvek tvrdí, že môžeme heknúť pravidlá Konzícia odborníkov, nebude si ich všímať a otvoríme napr. školy, tak len blúzni. Spôsobilo by to tak nekontrolovaný nárast nových prípadov, že nakoniec by sme boli radi, že ideme do Vianoc s 5 tisíc prípadmi denne,“ píše ďalej premiér.

Správu budeme aktualizovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK