Hrozivé čísla, najhoršie sú na tom dva kraje. Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku medziročne stúpol až o 54 %

  • Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku stúpa, je ich už viac ako 90-tisíc
  • Viac ako jeden rok sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných
vlajka slovensko znak
TASR/Jakub Kotian
  • Počet dlhodobo nezamestnaných na Slovensku stúpa, je ich už viac ako 90-tisíc
  • Viac ako jeden rok sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu apríla tohto roka 93,9 tisíca osôb, ktoré boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní s marcom tak počet dlhodobo nezamestnaných stúpol o 4,5 tisíca.

Medziročne ide o nárast o 54 percent, teda o 33,2 tisíca dlhodobo nezamestnaných. Vyše jedného roka sú tak bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu štvrtého mesiaca tohto roka išlo o 24,8 tisíca nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 3,3 tisíca.

Koľko ľudí pred tebou v tvojom kraji čaká na očkovanie? Vypočíta ti to táto šikovná aplikácia

V Košickom kraji nemalo v apríli prácu viac ako jeden rok 23,1 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo takmer 4,6 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 3-tisíc takýchto osôb.

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 17,8 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 5,2 tisíca ľudí.

Kde pracuješ?

Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci apríla dosiahol 8-tisíc osôb. Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 6,3 tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 5-tisíc. V Bratislavskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 4,9 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 4,1 tisíca osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v apríli medzimesačne zvýšila o 0,02 percentuálneho bodu na 8 percent. Medziročne miera nezamestnanosti na Slovensku v minulom mesiaci stúpla o 1,43 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol apríli tohto roka 219 293 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 666 osôb.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK