Hrozivý ukazovateľ: Slovensko by dnes malo mať až 2 čierne okresy. Snáď štát naberie odvahu a upraví automat, odkazujú analytici

  • Situácia je horšia každým týždňom, čo celkom zjavne odrážajú aj farby COVID automatu
  • Ten však treba zmeniť, opakujú analytici z Dáta bez pátosu, pre vládu majú aj radu
Koronavírus testovanie
Unsplash/Mufid Majnun, Medakit Itd
  • Situácia je horšia každým týždňom, čo celkom zjavne odrážajú aj farby COVID automatu
  • Ten však treba zmeniť, opakujú analytici z Dáta bez pátosu, pre vládu majú aj radu

Analytici projektu Dáta bez pátosu dlhodobo verejne kritizujú Covid automat, podľa ktorého sa Slovensko riadi počas pandémie. Rozhodujúce sú v ňom farby okresov, ktoré ovplyvňujú a rozhodujú o protipandemických opatreniach v danej oblasti.

Logika automatu je jednoduchá, pravidlá sú tvrdšie, čím tmavší tvoj okres je. Každý týždeň dostávame nový automat, ktorý začína platiť vždy v pondelok a odráža aktuálnu situáciu vo všetkých častiach Slovenska.

Ak by sme do úvahy brali tento víkend, zostal by nám jeden zelený okres

Dobrú situáciu, a teda aj najbenevolentnejšie obmedzenia, naznačuje zelená farba okresu, najhoršie je v čiernom. Ak by sme do úvahy vzali najnovšie čísla, teda dáta, ktoré boli publikované dnes a odrážajú včera vyhodnotené testy z víkendu, mali by sme jediný zelený okres, no čierne dva. Zeleným by ostal už len Poltár, zatiaľ čo najtvrdšie pravidlá by platili v Skalici a Krupine.

Situácia sa na Slovensku zhoršuje každým dňom a čísla infikovaných výrazne stúpajú, čo sa jednoznačne odrazí už na najbližšom oficiálnom Covid automate, ktorý začne platiť od pondelka budúceho týždňa, no aktuálne ho ešte nemáme k dispozícii.

Sme fakt zvedaví, či vláda naberie odvahu ten covid automat upraviť,“ konštatujú Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook, kde na problém tmavnúceho Slovenska pravidelne upozorňujú.

Úprava COVID automatu je nevyhnutná

My nerastieme za 4 týždne na dvojnásobok, ale za 2 týždne na 4-násobok. To je trošku problém. Krivka nášho rastu vyzerá rôzne strmo,“ konštatujú v inom príspevku.

Pri úprave spôsobu, ktorým automat funguje dnes, radia, aby do výpočtu nezarátavali aj deti, ktoré chodia do školy a riziko nákazy je pri nich vysoké. Ak sa Covid automat neupraví, dá sa predpokladať, že čiernych okresov bude zanedlho omnoho viac: „Držíme palce pri úprave, je to potrebné,“ uzatvárajú.

Zdroj: Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá