Hygienici si posvietili na kvalitu vody v slovenských kúpaliskách a jazerách

  • Všetky kontrolované kúpaliská v Bratislavskom kraji zatiaľ vyhovovali hygienickým normám
  • Okúpať sa môžeš aj v prírodných vodných plochách
Prírodné kúpalisko Veľký Draždiak
Prírodné kúpalisko Veľký Draždiak , TASR/Pavol Zachar
  • Všetky kontrolované kúpaliská v Bratislavskom kraji zatiaľ vyhovovali hygienickým normám
  • Okúpať sa môžeš aj v prírodných vodných plochách

Letná sezóna je čoraz bližšie a spolu s ňou aj čas vyraziť na kúpaliská či do prírodných jazier. Ako vyplýva z vyjadrenia hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Kataríny Nosálovej pre agentúru SITA, všetky kontrolované kúpaliská v Bratislavskom kraji zatiaľ vyhovovali hygienickým normám.

„V Bratislavskom kraji bola k 15. júnu rozhodnutiami tunajšieho úradu povolená prevádzka troch umelých letných kúpalísk – letné kúpalisko Lamač a Rosnička v Bratislave a letné kúpalisko v Modre, a dvoch prírodných kúpalísk – Zlaté piesky v Bratislave a Slnečné jazerá v Senci,“ uviedla.

Prevádzkovanie letných kúpalísk (LK) Delfín, Tehelné pole, Rača, Krasňany v Bratislave a LK v Pezinku a Malackách je v riešení na základe podaných žiadostí. „Prevádzkovatelia letných kúpalísk Iuventa, Matadorka, Aquapark Senec zatiaľ nepožiadali o uvedenie ich priestorov do prevádzky,“ poznamenala Nosálová.

Ako dodala, počas tohtoročnej kúpacej sezóny boli štyri biokúpaliská vyradené zo sledovania z dôvodu, že nie sú prístupné pre širokú verejnosť (Fajn klub, biokúpalisko Tri vody v Malinove) a z dôvodu ukončenia ich prevádzky (Summer Club – Incheba v Bratislave a biokúpalisko Borovica – Kamenný Mlyn, okres Malacky).

„Okúpať sa môžete aj v prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou Kuchajda, Vajnorské jazero, Čunovo, Rusovce-Candell, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská a Hlboké jazero v Senci – pretože vzorky vody preukázali vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie,“ konštatuje Nosálová.

Ako dodala, kvalita vody na prírodných kúpaliskách zaradených do monitoringu alebo s organizovanou rekreáciou sa bude kontrolovať v dvojtýždňových intervaloch a podľa aktuálnej situácie.

Stav vody na kúpanie
zdroj: Reprofoto: EEA Discomap

Na lokalitách s neorganizovanou rekreáciou budú vykonávať len orientačné kontroly kvality vody na kúpanie dva až trikrát za sezónu alebo podľa aktuálnej situácie. Kontrolu bazénovej vody vykonajú raz za mesiac alebo podľa aktuálnej situácie.

Na webovej stránke www.uvzsr.sk/web/ruvzba budú počas tohtoročnej kúpacej sezóny každý týždeň vo štvrtok zverejňované aktuálne výsledky z rozborov vôd aj s poznámkou, či je voda vhodná na kúpanie.

Zdroje: SITA, EEA Discomap

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá