Hypermoderný dom uprostred lúky ukrýva mnohé tajomstvá: Poukazuje na dokonalý život mimo mesta

  • Ateliér SAD predstavil dom, aký sa tak často nevidí
  • Prepája moderný dizajn, prírodu a dedinu
SAD/BoysPlayNice
SAD/BoysPlayNice
  • Ateliér SAD predstavil dom, aký sa tak často nevidí
  • Prepája moderný dizajn, prírodu a dedinu

Na južnom svahu vo výške 600 m n. m. sa nachádza Rodinný dom na Rašovciach, ponúkajúci nádherný výhľad na scenériu Českého raja. Jedným z hlavných zámerov pri navrhovaní tohto výnimočného domu bolo zabezpečiť spojenie vnútorných priestorov s okolitou krajinou a vytvoriť výhľadové miesta.

Okolie je otvorené a prechodné, s prevahou kvitnúcich lúk, a ploty tu neúspešne hľadajú svoje miesto. Dom má obdĺžnikový pôdorys o rozmeroch približne 22,5 × 7 metrov.

Pozdĺž severnej strany pozemku vedie na násype komunikácia, na ktorú bolo nutné dom pripojiť. Preto je časť strechy objektu určená na parkovanie vozidiel. Úroveň prízemia aj hlavná plocha záhrady sú potom neštandardne až 4,5 metra pod úrovňou komunikácie.

„Nad väčšinou objektu je sedlová strecha s premenným sklonom, od 43° po 30° na východnom štíte. Štíhla hmota domu sa zošikma zarezáva do strmého svahu cesty a hrebeň sa pomyselne skláňa po svahu dole do záhrady. Hlavný vstup je na západnej strane. Prístup je po terénnom schodisku pozdĺž porasteného kamenného múru. Inak kompaktná hmota domu je na východnom štíte úplne otvorená a jej celopresklená stena je zošikma ustúpená za obrysovú hranu,“ hovoria autori projektu z ateliéru SAD.

Maximalizuje sa tak plocha výhľadu a vzniká zastrešená terasa. Tá prilieha k južnej strane, kde je do domu prelomený ďalší otvor na celú výšku podlažia. Presklenie sa stretáva v dvoch tretinách tohto otvoru s presklením východného štítu. Roh tvoria len posuvné portály, ktoré je možné roztiahnuť a postupným prechodom cez terasu úplne spojiť hlavný obytný priestor so záhradou.

Rovnako všetky ďalšie obytné miestnosti prízemia, vrátane kúpeľne s presklenými otvormi na južnej strane, sa akoby otvárali krajine.

„Reliéfnu fasádu tvoria dosky z portugalského expandovaného korku premenlivej hrúbky, ktoré sa striedajú vo vertikálnych pásoch. Sedlová strecha je z falcovaného hliníkového plechu antracitovej farby. Stropy a obvodové steny boli odliate z pohľadového železobetónu, vnútorné priečky sú tehlové a omietané.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: SAD

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá