Igor Matovič má novú víziu. Predstavil plán pre Slovensko, aby sa netopilo v dlhoch

  • Tvrdí, že by sme mali každoročne znižovať deficit štátneho rozpočtu o pol percenta HDP
  • Aktuálne stratégie však nerátajú s rizikom ďalších pandémií či klimatickej krízy
matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Tvrdí, že by sme mali každoročne znižovať deficit štátneho rozpočtu o pol percenta HDP
  • Aktuálne stratégie však nerátajú s rizikom ďalších pandémií či klimatickej krízy

Slovensko by malo každoročne znižovať deficit štátneho rozpočtu o pol percenta hrubého domáceho produktu (HDP), až kým nebude hospodáriť s polpercentným prebytkom.

To umožní postupné znižovanie absolútnej hodnoty štátneho dlhu a zväčší priestor na riešenie ďalších kríz. Pre TASR to povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Počítajú iba s demografickou krízou

V tomto roku deficit štátneho rozpočtu dosiahne približne sedem percent HDP a v budúcom roku by mal klesnúť na 4,9 % HDP.

„Osobne preferujem čo najjednoduchší prístup v prípade konsolidácie štátneho dlhu. To znamená, že v situácii, keď je deficitný rozpočet, vždy mať cieľ polpercentnej konsolidácie, kým nedosiahneme polpercentný prebytok a potom ho držať tak dovtedy, dokedy nesplatíme dlh,“ uviedol Matovič.

Logo

Podotkol ale, že vzhľadom na súčasné zadlženie Slovenska ide o zámer na niekoľko desaťročí. Minister upozornil, že aktuálne stratégie rátajú do budúcna iba s demografickou krízou, no nezohľadňujú riziká ďalších pandémií či vplyv klimatickej krízy na ekonomiku.

„Myslím si, že takýto konzervatívnejší prístup je lepší, lebo do budúcna nevieme, aké ďalšie krízy prídu, aké ďalšie pandémie prídu. Mali by sme mať nastavené cieľové stavy štátneho dlhu tak, aby aj keď v horizonte nasledujúcich 50 – 80 rokov prídu ďalšie tri alebo štyri silné krízy, aby sme boli za tých 80 rokov na horizonte dlhu 50 % hrubého domáceho produktu,“ zdôraznil minister financií.

Matovič tvrdí, že ide o udržateľné tempo

Konsolidácia deficitu by podľa Matoviča mala nastúpiť zakaždým, keď sa verejné financie prepadnú do mínusu. Zníženie deficitu o pol percenta HDP ročne je podľa Matoviča udržateľné tempo.

„Ak by sme mali takéto polpercentné pravidlo vo vzťahu k verejným financiám, tak by to bolo aj jednoduché, aj spravodlivé aj do budúcna voči našim potomkom,“ dodal.

zdroj: TASR/ Pavol Zachar

Aktuálny rozpočet verejnej správy na roky 2023 a 2024 schválený Národnou radou SR ráta s poklesom deficitu na 2,7 % HDP v roku 2023 a 2,6 % HDP v roku 2024.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie