Igorko s kladivom a stovkou klincom. Sulík konečne povedal, čo si myslí o Matovičovej „daňovej revolúcii“

  • Matovič vyhlásil, že jeho reforma je v podstate vylepšený Sulíkov odvodový bonus
  • „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov, ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ reaguje Sulík
Richard Sulík, Igor Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Matovič vyhlásil, že jeho reforma je v podstate vylepšený Sulíkov odvodový bonus
  • „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov, ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ reaguje Sulík

Minister financií Igor Matovič pred pár dňami predstavil daňovú reformu, ktorú nazval „daňovou revolúciou“. Vyhlásil, že odvodový bonus, o ktorom roky sníval minister hospodárstva Richard Sulík, posunul o niekoľko levelov vyššie. Sulík má však na vec úplne iný názor. 

Igor Matovič v rozhovore pre Denník N povedal, že Sulík sa v jeho daňovej revolúcii v podstate vidí, „lebo mnoho jeho snov z odvodového bonusu, o ktorom roky sníval, sú naplnené“. Okomentoval, že jeho víziu však dotiahol o niekoľko levelov vyššie tým, že to ešte viac zjednodušil. 

Igorko s kladivom a stovkou klincom v ruke

Sulík však s jeho tvrdením nesúhlasí. „Pripadám si ako hodinár, ktorý s lupou na očiach, tenučkým šrobovákom a klieštikami v rukách vytvoril skvost jemnej mechaniky a tesne pred nasadením krytu príde Igorko s kladivom a stovkou klincom v ruke a odsunie ma zo slovami ‚nechaj ma to vylepšiť’, reaguje na sociálnej sieti Facebook

Podľa Sulíka sa jeho daňový bonus sa s Matovičovou daňovou revolúciou líši. „Odvodový bonus neobsahuje ošklbanie živnostníkov, ani milionársku daň, ani zvýšenie dane z dividend, ani 100 eur na dieťa tým, čo nič nerobia, ani zrušenie stropu pre platenie odvodov,“ hovorí. 

Pripadám si ako hodinár, ktorý s lupou na očiach, tenučkým šrobovákom a klieštikami v rukách vytvoril skvost jemnej…

Posted by Richard Sulik on Saturday, November 27, 2021

V čom spočíva Matovičova daňová revolúcia?

Igor Matovič svoju daňovú revolúciu predstavoval postupne, v štyroch častiach. 

Ako informuje SITA, prvá časť reformy spočívala vo vyššej podpore rodín. Rodiny s aspoň jedným pracujúcim rodičom by mal štát podporovať sumou 200 eur na každé nezaopatrené dieťa až do jeho dospelosti. Prídavok na dieťa by sa mal zvýšiť z terajších 25,50 eura mesačne na 30 eur na deti do 18 rokov a na 50 eur na deti nad 18 rokov do ukončenia štúdia na vysokej škole. 

Rezort financií chce dať ďalších 70 eur na dieťa na služby pre deti, ako sú krúžky, doučovanie, návštevu múzea či posilňovne. Daňový bonus na dieťa by sa mal pre pracujúcich rodičoch zvýšiť zo súčasných 23 eur až 46 eur na 70 eur na každé dieťa do 18 rokov. Ďalším opatrením je tzv. rekreačný bonus na dieťa pracujúcich rodičov v sume 30 eur mesačne na jedno dieťa. 

Ako ďalej uvádza SITA, druhá časť reformy je o zdaňovaní práce. Zamestnanci a zamestnávatelia na Slovensku by mali po schválení daňovej reformy platiť len jeden poistný odvod a jednu daň. Zamestnanci by platili daň z príjmu vo výške 19 % z hrubej mzdy a zamestnávatelia odvody v sume 39 % z hrubej mzdy. K tomu by mali zamestnanci s nižšími príjmami nárok na tzv. zamestnanecký bonus v sume maximálne 100 eur a zamestnávatelia nárok na odvodový bonus, ak dajú prácu študentovi alebo osobe so zdravotným postihnutím.

Tretia časť reformy sa týkala zdaňovania firiem. Sadzba dane z príjmov pre firmy by sa mala po daňovej reforme znížiť zo súčasných 21 percent na 19 percent. Zároveň by sa mali zaviesť tzv. flexibilné odpisy majetku na produktívne investície. Firma si tak bude môcť dodatočne znížiť základ dane o 50 percent tým, že si ľubovoľne urýchli odpis produktívneho majetku.

Ďalším opatrením má byť tzv. skupinové zdaňovanie pre firmy rovnakých majiteľov. Náklady na tieto zmeny plánuje ministerstvo financií pokryť zvýšením daní z dividend zo 7 percent na 9 percent či nárastom daní bankám a oligopolom, resp. monopolom.

Ďalšou časťou Matovičovej reformy  je „zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien“. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali po schválení daňovo-odvodovej reformy rovnako ako zamestnanci a zamestnávatelia platiť len jednu daň a jeden poistný odvod. 

Daň z príjmu by mala dosahovať 19 percent z hrubého zisku a poistný odvod by mal byť pre SZČO vo výške 29 percent z vymeriavacieho základu. Na SZČO s hrubým príjmom do 100-tisíc eur ročne sa pritom v súčasnosti vzťahuje 15-percentná sadzba dane z príjmov. Namiesto paušálnych výdavkov by si mohli SZČO uplatňovať tzv. paušálnu daň vo výške 29 percent z hrubých príjmov.

Daň z pridanej hodnoty (DPH) pre reštaurácie by sa mala znížiť zo súčasných 20 percent na 10 percent. Po novom by však mali podliehať DPH aj tringelty. Tie by mali dosahovať 9 percent z ceny jedál bez DPH.

Ďalšou podmienkou bude podľa Matoviča to, aby reštaurácie ponúkali pri všetkých jedlách detské menu s polovičnou porciou a polovičnou cenou. Gastrosektor by mal tiež podľa ministra financií zaviesť tiež tzv. ekomenu, ktoré by tvorila polovičná porcia za tri štvrtiny ceny. Ku každému jedlu by mal zákazník dostať krčah vody zdarma.

Zdroje: Denník N, Facebook/ Richard Sulík, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie