IKEA na Slovensku o pár dní definitívne skončí s jednorazovými plastovými výrobkami

  • Spoločnosť IKEA na Slovensku, v Česku a Maďarsku potvrdila úplné vyradenie jednorazových plastových výrobkov od 1. januára 2020
  • Nebudeš si tu môcť viac kúpiť napríklad slamky, riad, vrecká na ľad alebo vrecia na odpad
ino
IKEA Presskit, ilustračná
  • Spoločnosť IKEA na Slovensku, v Česku a Maďarsku potvrdila úplné vyradenie jednorazových plastových výrobkov od 1. januára 2020
  • Nebudeš si tu môcť viac kúpiť napríklad slamky, riad, vrecká na ľad alebo vrecia na odpad

Spoločnosť IKEA dnes v oficiálnom stanovisku ohlásila, že chce pozitívne vplývať na ľudí a planétu. Jedným z kľúčových cieľov je prispôsobenie modelu obehového hospodárstva. Týkať sa to bude všetkých aspektov podnikania firmy, od vývoja výrobkov, získavania materiálov cez rozvíjanie dodávateľského reťazca až po logistiku.

„Plasty nie sú nevyhnutne zlým materiálom, ak sa používajú opakovane a recyklujú sa na konci životnosti výrobku. Používanie jednorazových výrobkov vedie k neefektívnemu využívaniu prírodných zdrojov a prispieva k rozsiahlemu znečisťovaniu životného prostredia. Chceme inšpirovať našich zákazníkov, umožniť im, aby veci používali opakovane a aby uprednostňovali výrobky vyrobené udržateľným spôsobom, napríklad plastové výrobky vyrobené z recyklovaných PET fliaš. Takýchto výrobkov máme v našom sortimente veľa a v nasledujúcich rokoch plánujeme uvádzať ďalšie,“ uviedol Vladimir Víšek, manažér pre trvalo udržateľný rozvoj v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

zdroj: IKEA

V rámci tohto záväzku sa spoločnosť IKEA rozhodla zastaviť predaj viacerých výrobkov, medzi ktorými sú slamky do nápojov, vrecká do mrazničky, vrecká na ľad, vrecia na odpad, plastový príbor či miešadlá na nápoje.

Spoločnosť IKEA taktiež uviedla nový sortiment výrobkov na jedno použitie vo všetkých reštauráciách, bistrách a kaviarňach. Súčasné poháre, príbor, misky, taniere a slamky vymení za výrobky z udržateľnejších materiálov. Dôležité je taktiež spomenúť, že všetok materiál použitý v nových výrobkoch na jedno použitie pochádza z obnoviteľných zdrojov. 

Ako najväčšiu výzvu v rámci odstraňovania plastov spoločnosť vníma vnútorné poťahovanie pohárov na nápoje.

„Z bezpečnostných dôvodov musia mať všetky poháre na nápoje z vnútornej stany špeciálnu tenkú vrstvu, ktorá zabráni presakovaniu tekutiny a rozmočeniu papiera. Jediné komerčne dostupné riešenie, ktoré dnes spĺňa túto požiadavku, je založené na plastoch,” informuje Vladimir Víšek.

zdroj: IKEA

V novom sortimente výrobkov na jedno použitie vymenila IKEA papierové poháre poťahované plastom z prvotných fosílnych materiálov za také, ktoré sú poťahované vrstvou z udržateľnejšieho plastu vyrobeného z cukrovej trstiny, ktorá je obnoviteľným zdrojom. Je to prvý krok k úplnému zastaveniu používania plastovej vrstvy na pohároch. Spoločnosť však spolu s dodávateľmi naďalej hľadá udržateľnejšie riešenia, pričom dúda, že čoskoro bude môcť predstaviť papierové poháre bez použitia plastov.

„Aby mali naši zákazníci prístup k pitnej vode, vo všetkých našich obchodných domoch sme namontovali fontánky, z ktorých si môžu zadarmo naplniť svoje znovu použiteľné fľaše vodou. Zároveň hľadáme udržateľnejšie riešenia pre zákazníkov, ktorí si chcú kúpiť fľašu s vodou a zobrať si ju so sebou. Momentálne ju totiž predávame len v PET fľašiach,“ dodáva Víšek. 

IKEA tiež pracuje na zlepšení obalov potravín, aby zabezpečila čo možno najudržateľnejšie riešenia, ktoré sú v súlade s pravidlami a predpismi týkajúcimi sa bezpečnosti potravín. Z hygienických dôvodov sa v reštauráciách spoločnosti stále používajú rukavice, alobal, vrecia na odpad či ochranné fólie a zástery.

Čo sa týka ďalších plánov do budúcnosti, IKEA deklaruje, že do roku 2030 chce prejsť na výrobu všetkých výrobkov len z obnoviteľných a recyklovateľných materiálov a podporovať ich opravu, opätovný predaj alebo recykláciu.

Zdroj: IKEA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech