Infektológ Sabaka odkazuje tým, čo hejtujú očkovanie, aby si spytovali svedomie: Drvivá väčšina úmrtí bude zbytočných

  • Peter Sabaka na svojom Facebooku uverejnil príspevok, v ktorom hovorí o nezaočkovaných pacientoch
  • Situáciu prirovnáva k septembru 2020
20210901prezidentsky_protest_2807128
TASR/Jakub Kotian
  • Peter Sabaka na svojom Facebooku uverejnil príspevok, v ktorom hovorí o nezaočkovaných pacientoch
  • Situáciu prirovnáva k septembru 2020

Ako uviedol na svojom Facebooku infektológ Peter Sabaka, „čakanie na vlnu skončilo. Pacienti nám pribúdajú. V Bratislave zatiaľ nie tak rýchlo ako inde, ale pribudajú“.

Sabaka taktiež spomenul pacienta, ktorého museli preložiť na JIS. „Čerstvý 70-tnik, diabetik a neočkovaný. V liečbe má všetko, o čom vieme, že pomáha (a ešte aj to, o čom aspoň dúfame, že pomáha). Potrebuje vysokoprietokový kyslík. Dávame ho naplno a dúfame, že to bude stačiť. Ďalší stupienok je až pľúcna ventilácia,“ uviedol v príspevku.

Celú túto situáciu prirovnal k septembru 2020, kedy sa situácia na Slovensku začala rapídne zhoršovať. Momentálne majú na oddelení 12 pacientov, ktorí sú vo veku 30 až 85 rokov, a čo je spomenutia hodné, je fakt, že zaočkovaní z tohto celkového počtu sú len dvaja pacienti. „A tí sú na tom možno najlepšie,“ píše Sabaka.

„História sa opakuje. Akurát sme tomu mohli zabrániť. A drvivá väčšina úmrtí bude zbytočných. Ak by som patril k ľudom verejne spochybňujúcim význam a bezpečnosť očkovania, začal by som si spytovať svedomie,“ dodal infektológ Peter Sabaka.

 

Sabaka o tretej dávke

Lekár Peter Sabaka sa na svojej sociálnej sieti vyjadril aj ku podávaniu tretej dávky vakcíny. Podľa neho sa v poslednej dobe veľa hovorí o postupnom poklese protilátkovej imunity proti SARS-CoV-2 po očkovaní aj o prípadnej nutnosti tretej dávky vakcíny.

Poukázal tiež na to, že aktuálne máme k dispozícii viac otázok, než odpovedí.

„Nedávno vyšiel preprint štúdie, v ktorej merali schopnosť séra očkovaných ľudí neutralizovať vírus a jej pokles po 6 mesiacoch od očkovania. Pritom sa zamerali na rozdiely medzi mladšími (medián veku 35) a staršími (medián veku 82 rokov). Neutralizačná aktivita klesla v oboch skupinách,“ vysvetlil na svojom profile.

Sabaka objasňuje, že v prípade mladšej skupiny neutralizačné protilátky začínali na vyšších hodnotách a klesali pomalšie, pričom viac ako 95% očkovaných stále dokázalo skvele neutralizovať vírus aj po pol roku od očkovania.

V skupine seniorov to však bolo inak. V ich prípade sa schopnosť neutralizovať vírus po pol roku od očkovania zachovala len u 60 % očkovaných.

Uzatvára, že by sme teda v prípade seniorov mali premýšľať o 3. dávke. Tá by ich podľa Sabakových slov aspoň uchránila pred infekciou ako takou.

Zdroje: Facebook, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá