Ten­to ino­va­tív­ny eko auto­mat ti za recyk­lo­va­nie fliaš zapla­tí

Marianna Mikešová / 14. novembra 2016 / Eko

Ped­stav si auto­mat na sepa­ro­va­nie PET fliaš, kto­rý ti za recyk­lo­va­nie zapla­tí pro­stred­níc­tvom smart­fó­nu. Ale­bo si pred­stav mobil­nú apli­ká­ciu, kto­rou si z pohod­lia domo­va objed­náš odvoz recyk­lo­va­teľ­né­ho odpa­du. Nie, nie je to sen. Jed­nej čín­skej spo­loč­nos­ti v Bei­jin­gu sa poda­ri­lo nasto­liť “smart éru” recyk­lo­va­nia.

Čínske samosprávy sa zvyčajne veľmi neangažujú v recyklovaní a prakticky tu neexistuje regulovaný systém separovania odpadu. Ignorácia problému hromadenia plastov sa však môže podieľať na obrovskom znečisťovaní vody a pôdy. Obyvatelia Beijingu pritom podľa štatistík spotrebujú 150 000 až 200 000 ton plastových fliaš ročne.

Traja študenti preto prišli s nápadom vytvoriť systém, ktorý by ľudí navyše k recyklovaniu motivoval. A čo môže byť lepšia motivácia, než finančná? Navyše sú mnohé systémy separovania odpadu zastaralé a nereagujú na súčasnú dobu smartfónov. Klasické automaty na vracanie PET fliaš preto vybavili softvérom, ktorý ti za vhodenie každej fľaše pošle na účet 1,6 dolárov (1,48 eura). Za realizáciou tohto projektu stojí firma Incom Resources Recovery Recycling Co. Ltd, ktorá ide skvelým príkladom nečinným samosprávam a spoločnostiam, ktoré na životné prostredie kašlú.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFoto: tunza.eco-generation.org

Spočiatku vraj boli s prístrojom problémy, ktoré bolo treba doladiť. Dnes už je automat v piatej vývojovej verzii. Prístroje na zber fliaš sú navyše schopné ukladať rôzne informácie, na základe ktorých vzniknú štatistiky, kde je najlepšie automaty umiestniť. Spoločnosť zatiaľ osadila viac než 5 000 automatov a nachádzajú sa na najfrekventovanejších miestach, ako napríklad na letiskách, staniciach či školách v piatich čínskych mestách. V budúcnosti bude možné prostredníctvom týchto údajov vyhodnotiť vývoj správania obyvateľov a úspešnosti recyklovania.

Všetko, čo obyvateľom týchto čínskych miest treba k šetreniu životného prostredia separovaním je, stiahnuť si mobilnú appku do svojho smartfónu. Tá im ukáže, ako ktoré typy fliaš správne separovať a kde sa nachádzajú zberné miesta. Firma sa zatiaľ zameriava len na zber plastov, no v pláne má ďalší rozvoj a rozšírenie aj na iné recyklovateľné materiály, ako papier, sklo či kov.

f-chinalipservice-a-20150128-870x550

Foto: japantimes.co.jp

Motivácia ľudí formou malej odmeny za snahu je skvelým spôsobom, ako posunúť riešenie environmentálnych problémov o level vyššie. Čo myslíš, fungovalo by niečo podobné aj u nás na Slovensku? My si myslíme, že toto je cesta, ktorou sa vydať.

Zdroj článku: plasticnews.com, zdroj titulnej fotografie: plasticnews.com/carbonliterecycling.com

Pridať komentár (0)