Inštitút ľudských práv podáva trestné oznámenie na Kotlebovu kampaň

  • Marian Kotleba šíri nenávistné slogany namierené proti komunite LGBTQ
  • Rodinu podľa neho tvorí iba muž a žena
  • Reklamný priestor pre kontroverzný priestor poskytla spoločnosť euroAWK s.r.o.
  • Marian Kotleba šíri nenávistné slogany namierené proti komunite LGBTQ
  • Rodinu podľa neho tvorí iba muž a žena
  • Reklamný priestor pre kontroverzný priestor poskytla spoločnosť euroAWK s.r.o.

Marián Kotleba je jedným z kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky. Už počas parlamentných volieb čelila jeho strana Ľudová stana naše Slovensko veľkej vlne kritiky pre jej extrémistické sklony. Z podobného smerovania vodca ĽSNS nepoľavil ani v prezidentských voľbách. Najnovšie na neho Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie kvôli nenávistnému reklamnému bilbordu.

Tentokrát mu nevadia Rómovia či iné národnostné menšiny, ale členovia komunity LGBT. Jeho stanovisko voči tomu, ako by mala vyzerať rodina, je úplne jasné. Tvoriť by ju mali muž a žena, akékoľvek iné spojenie chce zastaviť. Jeho slogan znie: „Rodia je muž a žena. Stop LGBT!“

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: R. Maťaš Inštitút ľudských práv

V Slovenskej ústave máme momentálne zakotvenú vetu; „Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou,“ čiže je v podstate protiústavné tvrdiť opak. Sobášov ľudí rovnakého pohlavia sa pravdepodobne tak skoro nedočkáme, hoci sú realitou vo väčšine krajín západnej Európy.

Ani iná právna forma partnerstva gayov a lesbičiek u nás zatiaľ neexistuje, títo ľudia musia čeliť veľkému znevýhodňovaniu zo strany štátu, pokiaľ ide o právne úkony. Adopcia a rodičovstvo je pre nich teda úplným taboo a zatiaľ nemáme na Slovensku stranu, ktorá by sa dostatočne aktívne podieľala na riešení ich problémov.

Podľa Kotlebu však aj napriek tomu predstavujú určitú hrozbu, ktorej by sme mali dať stopku. Rozhodol sa šíriť nenávistné slogany jasne namierené proti sexuálnej menšine, vyzýva k jej diskriminácii, čím nabáda k porušovaniu základných ľudských práva jej členov. Reklamný priestor pre kontroverzný bilbord poskytla firma euroAWK s.r.o.

„Trestné oznámenie sme podali dnes ráno, podanie bolo prijaté a bude postúpené na ďalšie konanie,“ potvrdil pre Startitup Inštitút ľudských práv.

Marián Kotleba jeho strana ĽSNS sa dlhodobo snaží si robiť reklamu šírením nenávisti. V minulosti to bolo namierené najmä voči Rómom a chudobným, následne voči utečencom a moslimom všeobecne. To ale zdá sa už tak nefunguje, tak skúšajú LGBT menšinu. Mnohé výroky predstaviteľov tejto strany sa dajú charakterizovať ako smerujúce k porušovaniu ľudských práv, no podľa názoru našich právnikov toto je zatiaľ najvážnejšie nakoľko z úst fanúšika slovakštátu je možné výrok „Stop LGBT!“ chápať ako výzvu na fyzickú likvidáciu ľudí.“ 

Inštitút ľudských práv tiež upozorňuje na to, že táto strana, bude v podobnom konaní pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti.

„Nebezpečenstvo je žiaľ už aj reálne, nie len potenciálne, spomeňme si iba na útok na arabskú matku s deťmi v Bratislave. Od aktivistov z rôznych regiónov dostávame už od volieb v marci 2016 keby sa Kotlebovci dostali do parlamentu informácie o stupňujúcich útokoch z ich strany, nateraz verbálnych. V prvom rade treba, aby takéto správania väčšinová spoločnosť odsúdila. Preto sme aj spustili petíciu adresovanú firme, ktorá tieto bilbordy prenajala. Samozrejme, mali by konať aj orgány činné v trestnom konaní, pretože doterajšie de facto beztrestnosť Kotlebovcov iba posmelila. A samozrejme stále čakáme na výrok Najvyššieho súdu, ktorý má rozhodnúť o návrhu Generálnej prokuratúry na rozpustenie tejto strany,“ uvádza Inštitút.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech