Inteligentné diaľnice sa stávajú realitou

  • U nás to ešte možno nie je reálne, no v Holandsku už robia prvé kroky ku smart diaľniciam. Zatiaľ to nie je celá diaľnica, no aj takýto pokrok je výborným začiatkom.
Glow-In-The-Dark-Highways-lead
  • U nás to ešte možno nie je reálne, no v Holandsku už robia prvé kroky ku smart diaľniciam. Zatiaľ to nie je celá diaľnica, no aj takýto pokrok je výborným začiatkom.

Cesty, ktoré pohlcujú svetlo vymenili štandardné cestné osvetlenie na 500 metrovom úseku diaľnice v Holandsku.

Tento projekt je prvým štádiom plánu mať takéto diaľnice a cesty všade. Prvýkrát ho v roku 2012 prezentoval návrhár Daan Roosegaarde na Dutch Design Week. Roosegaardov návrh zožal obrovský úspech a bol vyhlásený za najlepší v 2013 INDEX: Awards. Nevieme sa dočkať, kedy bude projekt dokončený.

Smart-Highway

Foto: inhabitat.com

Cieľom inteligentných diaľnic je vytvoriť cesty, ktoré sú kvalitnejšie, lepšie udržateľné a bezpečnejšie, používaním interaktívneho osvetlenia, múdreho využitia energie z obnoviteľných zdrojov a dopravného značenia, ktoré sa mení na základe dopravnej situácie. Na to, aby cesty vyžarovali svetlo aj počas noci, do nich museli pridať špeciálny prášok, a tým vytvorili „nezničiteľné“ osvetlenie. Prášok sa nabíja počas dňa a v noci vydrží vyžarovať svetlo po dobu 10 hodín.

Reportéri, ktorí testovali túto diaľnicu, povedali: „Vyzerá to, ako keby ste šoférovali v prostredí z rozprávky.

Roosegaarde

Foto: whiteboardmag.com

Roosegaarde, ktorý so svojim nápadom vyhral cenu ‚Best Future Concept‘ v roku 2012 na Dutch Design Awards povedal: „Jedného dňa, keď som sedel v aute na diaľnici v Holandsku, som si uvedomil, že do týchto ciest vrážame milióny eur, ale zostávajú nepovšimnuté a nikoho ani netrápi, ako vyzerajú alebo ako sa správajú. Začal som si teda predstavovať túto diaľnicu ako Route 66 budúcnosti, kde technológie vylezú z počítačov a robotov a budeme sa s nimi každodenne stretávať aj na cestách.“

Dutch-smart-highways-e1397496853609

Foto: inhabitat.com

My na Slovensku môžeme na druhej strane iba dúfať, že diaľnica z Bratislavy až do Košíc bude v dohľadnej dobe dostavaná. Potom budeme môcť aj my začať rozmýšľať nad tým, ako z nej urobiť cestu, ktorá nebude potrebovať osvetlenie z lámp, počas neočakávaných situácií sa dopravné značenie včas zmení a kolóny na cestách už nikdy nebudú ako dnes.

Video: Interview Daana Roosegaarda v CNN o inteligentných diaľniciach.

Zdroj článku: inhabitat.com, Zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech