Internet pre celý svet: Najväčšia sociálna sieť sveta testuje internetového drona!

  • Z modrej spoločnosti hlásia hotovo. Internetový dron Aquila je pripravený na testovanie. Dron používa laserovú technológiu a zo vzduchu tak vysiela internet do nepokrytých oblastí.
image_1438340014.jpeg
  • Z modrej spoločnosti hlásia hotovo. Internetový dron Aquila je pripravený na testovanie. Dron používa laserovú technológiu a zo vzduchu tak vysiela internet do nepokrytých oblastí.

 

 

Aquila je letecká technológia, ktorá dokáže fungovať v obrovských výškach a má poriadne dlhú výdrž. Funguje vo výške 14 až 27 kilometrov nad morom, teda nad úrovňou komerčného letectva a dokáže vysielať internet do regiónu bez akéhokoľvek zásahu človeka po dobu 90 dní. Jeho rozpätie krídel je porovnateľné s Boeingom 737, no váži tak stokrát menej. Menšia verzia síce otestovala svoju funkčnosť už dávnejšie, teraz je však čas na premiéru najväčšieho modelu.

 

 

Hotový a spojazdnený produkt bude napokon vysielať dáta pomocou laserov. Vďaka tomu dokáže dron prenášať desiatky gigabitov za sekundu s takou presnosťou, že by na vzdialenosť 10 míľ trafil objekt vo veľkosti mince. Technológia teda zaznamenala výrazný posun v rýchlosti, oproti predchádzajúcim záznamom je desaťkrát rýchlejšia.

Až také jednoduché to však nie je. Hoci má takýto prenos obrovský potenciál, čo sa týka rýchlosti, znamená to napríklad, že dron bude potrebovať jasné a viditeľné spojenie medzi vysielačom a prijímačom. To by znamenalo, že internetové spojenie môže veľmi ľahko prerušiť zlé počasie alebo dokonca len oblačnosť.

Celý vývoj netrval ani rok a pol. CEO Facebooku Mark Zuckerberg oznámil projekt internetového drona v marci 2014 a firma oznámila použite laserovej technológie začiatkom júla.

 

 

Podľa Facebooku žije 10 percent ľudstva v oblasti bez akejkoľvek internetovej infraštruktúry. Facebook nemá v pláne vyvinúť vlastnú internetovú sieť, naopak tvrdo maká na vybudovaní takéto systému, ktorý by mohli využívať jednotlivý poskytovatelia pripojenia.

Projekt internet.org, ktorý chce priniesť internet celému svetu, však zo strany aktivistov čelí tvrdej kritike. Podľa nich Facebook hladí na vlastné záujmy a neponúka pripojenie k internetu, len k akejsi “predzáhradke”. Cez toto pripojenie si ľudia dokážu nájsť prácu, prečítať si Wikipediu, pozrieť si počasie či štátne weby a samozrejme, pripojiť sa na Facebook. Tam však výpočet možností končí, zvyšok internetu je uzavretý.

 

Podľa môjho názoru je kúzlo internetu práve v tom, že s prakticky neobmedzenými možnosťami, môže človek robiť veľké veci. Na stručné informovanie obyvateľstva je toto síce dostatočné, stále to však nie je plnohonotný internet. V každom prípade Facebook ďalej maká na svojej snahe prepojiť celý svet internetom. Nám nezostáva nič iné, ako túto snahu len pochváliť.

 

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech