Z Írska sa môže stať prvá krajina na svete, ktorá sa úplne zbaví fosílnych palív

  • Nový návrh zákona podporili takmer všetky hlavné politické strany.
collageIR
  • Nový návrh zákona podporili takmer všetky hlavné politické strany.

Írsko sa podľa Fossil Free Europe môže stať prvou krajinou na svete, ktorá sa úplne zbaví všetkých fosílnych palív. Parlament krajiny práve s väčšinovým hlasom prijal legislatívu o zbavení sa fosílnych palív, ktorá je prvá svojho druhu.

foto: peig.ie

Historický návrh zákona umožní Írsku úplne odpredať svoj strategický investičný fond ropy, zemného plynu a uhlia, ktorý má hodnotu viac ako 8 miliárd EUR. Fossil Free Europe a Trócaire v piatok oznámili, že návrh zákona prešiel v dolnej komore írskeho parlamentu Dáil Éireann.

Výkonný riaditeľ Trócaire, Eamonn Meehan uviedol vo vyhlásení, „Írsky politický systém teraz konečne uznal, čo už vie drvivá väčšina ľudí: na to, aby sme mali šancu bojovať proti katastrofickým klimatickým zmenám musíme vyradiť fosílne palivá a zastaviť rast priemyslu, ktorý je hnacou silou tejto krízy.“

foto: tcdsu.org

Návrh zákona podporili všetky hlavné politické strany s výnimkou strany Fine Gael. Z návrhu zákona, ktorý bol predstavený námestníkom Thomasom Pringleom sa v najbližších niekoľkých mesiacoch pravdepodobne stane zákon po tom, čo ho preskúma finančný výbor. Akonáhle bude prijatý, zákon donúti Írsky strategický investičný fond v priebehu nasledujúcich piatich rokov predať svoje investície do priemyslu s fosílnymi palivami.

Meehan si myslí, že tento krok by mohol vyslať jasnú správu zvyšku sveta, práve vo chvíli, keď Trump, ktorý popiera klimatické zmeny prevzal kontrolu nad Bielym domom. Meehan dodáva: „Podpora väčšiny v Dáil k tomuto návrhu je neuveriteľne dôležitým momentom pre klimatickú spravodlivosť v Írsku a bude inšpirovať ďalšie krajiny, aby nasledovali náš náskok.“

Uvidíme či si ostatné krajiny vezmú z Írska príklad, no každopádne je to veľký krok k ceste za lepším zajtrajškom.

foto: catholicireland.net

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: tcdsu.org/valenscube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech