Izrael už neočkuje najrýchlejšie na svete. Predbehla ho krajina, ktorá využíva najmä čínsku vakcínu

  • Čile sa za uplynulých sedem dní stalo krajinou s najvyšším počtom podaných dávok vakcín
  • U predošlého lídra sa tempo očkovania spomaľuje
Čile
TASR/AP, Esteban Felix,Aaron Favila
  • Čile sa za uplynulých sedem dní stalo krajinou s najvyšším počtom podaných dávok vakcín
  • U predošlého lídra sa tempo očkovania spomaľuje

Čile predbehlo Izrael v rýchlosti očkovania a stalo sa tak najrýchlejšie očkujúcou krajinou na svete. Podľa agentúry EFE je takisto štvrtou krajinou, kde sa podarilo zaočkovať najväčšiu časť obyvateľov krajiny.

„Máme nový dôvod, prečo byť hrdými: Čile sa umiestnilo na prvom mieste v rámci celosvetového rebríčka dávok podaných vakcín pripadajúcich na 100 obyvateľov,“ vyhlásila v utorok na Twitteri vláda juhoamerickej krajiny. Stalo sa tak po tom, čo údaje boli zverejnené na portáli Our World in Data, na ktorom sa podieľa Oxfordská univerzita.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Viac ako 21 percent populácie

Podľa TASR je Čile krajina s 18 miliónmi obyvateľov. Od decembra prvú dávku vakcíny dostalo už 4 176 094 ľudí, čo je viac ako 21 percent populácie. Spolu s Mexikom a Kostarikou začali svojich obyvateľov očkovať ako prvé spomedzi latinskoamerických krajín.

O vakcínach začalo rokovať dostatočne skoro. Vďaka tomu sa mu dosiaľ podarilo zabezpečiť si celkovo 35 miliónov dávok očkovacích látok, z ktorých doteraz do krajiny dorazilo už približne desať miliónov. Väčšina z nich sú vakcíny od čínskej firmy Sinovac. 

koronavírus
zdroj: TASR/AP, Bruna Prado

Aktívny život pre očkovaných

Za posledných sedem dní pripadlo na 100 obyvateľov 1,08 podaní dávky vakcíny. U predošlého lídra Izraela sa tempo očkovania spomaľuje. Jeho hodnota aktuálne činí 1,03 podanej dávky preparátu na 100 obyvateľov za predošlých sedem dní.

Izrael však na tom určite nie je najhoršie, stále sa drží na popredných miestach a len nedávno zaviedli nové opatrenia. Aktívneho života v Izraeli sa však bude môcť zúčastniť len určitá skupina ľudí. Zaočkovaným sa budú vydávať zelené pasy. Osoby so zeleným pasom sa budú môcť zdržiavať na verejných miestach a potenciálne vycestovať do zahraničia bez povinnosti karantény.

Izrael inšpiruje svet „zeleným pasom“. Ten ľuďom umožní návrat do reštaurácií, kaviarní či na koncerty

Počty sú vysoké

 „Celkovo sme podali skoro päť miliónov dávok vakcíny a zaočkovali sme cez štyri milióny osôb,“ uviedol čilský minister zdravotníctva Enrique Paris. Aspoň jednu dávku preparátu tak dostala zhruba pätina populácie tejto juhoamerickej krajiny. Nič to však nemení na tom, že neustále pribúdajú pomerne vysoké počty nakazených. Agentúra DPA uviedla, že viaceré posledné dní po sebe zaznamenala táto krajina denne viac ako 5000 nových prípadov infekcie.

Zdroje: EFE, Our World in Data, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK