Jankovskej ex-manžel chce späť kauciu vo výške 100 000 eur

  • Za sudkyňu Moniku Jankovskú zložil kauciu v sume 100-tisíc eur jej ex-manžel, Tibor Jankovský
  • Ten ju požaduje vrátiť, nakoľko je Jankovská opäť vo väzbe
  • Súd dočasné vrátenie zábezpeky nepozná
Monika Jankovská
TASR/Ján Krošlák
  • Za sudkyňu Moniku Jankovskú zložil kauciu v sume 100-tisíc eur jej ex-manžel, Tibor Jankovský
  • Ten ju požaduje vrátiť, nakoľko je Jankovská opäť vo väzbe
  • Súd dočasné vrátenie zábezpeky nepozná

Moniku Jankovskú zadržali ešte v minulom roku počas akcie NAKA s názvom Búrka. Následne ju začiatkom marca súd prepustil z kolúznej väzby, no pred trenčianskou nemocnicou pre odsúdených, v ktorej bola hospitalizovaná pre psychické zrútenie, ju opäť čakali kukláči pre kauzu Fatima. Po zadržaní sa opätovne zrútila. Jej právnik s rozhorčením médiám povedal, že sa ju evidentne snažia psychicky utýrať.

Jankovská mala pritom zaplatenú kauciu vo výške 100-tisíc eur, ktorú za ňu uhradil jej bývalý manžel. Ten dnes požaduje kauciu vrátiť, informuje Denník N.

Jej obvinenia vo viacerých kauzách situáciu komplikujú

Podľa sudcu Petra Pulmana sa nachádza obvinená aj jej ex-manžel v rámci vrátenia finančnej záruky vo veľmi prekérnej situácii, nakoľko je Jankovská väznená pre inú kauzu, ako tú, za ktorú bola záruka zložená.

„Sudca pre prípravné konanie si uvedomuje paradoxnú situáciu, že v tomto konaní bolo rozhodnuté o nahradení väzby obvinenej aj prijatím peňažnej záruky a následne bolo rozhodnuté o jej väzbe v inom konaní. Sudca pre prípravné konanie môže postupovať iba v intenciách zákona a zákon dočasné vrátenie peňažnej záruky pri vzatí obvineného do väzby v inej veci nepozná,“ vysvetlil v uznesení sudca Peter Pulman.

Žena v norkovom kožuchu skončila vo väzení. Príbeh Moniky Jankovskej je prepletený mafiánmi a úplatkami

Podľa sudcu je možným scenárom aj to, aby si Jankovský vypýtal vrátenie záruky za akciu Búrka a aplikoval ju v rámci kauzy Fatima. Pri tomto manévri by však nebolo možné požiadať o opätovné zloženie kaucie v prvej z káuz.

Tvrdila, že s Kočnerom sa nepozná

Akúkoľvek trestnú činnosť najprv odmietala. Ešte predtým, ako sa dostala do väzby, poprela aj spojitosť s Marianom Kočnerom. Novinárom v tom čase tvrdila, že Kočnera nepozná a nekomunikovala s ním ani priamo, ani sprostredkovane. Po tom, ako začala s vyšetrovateľmi spolupracovať, komunikáciu s ním potvrdila. Naďalej však odmieta prijímanie úplatkov.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prepustil Moniku Jankovskú na slobodu 16. februára. V prípade obvineného sudcu Richarda Molnára sudca zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby a, naopak, väzbu predĺžil do 11. júna. Rozhodnutie však nebolo právoplatné. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Valéria Simonová voči nemu podala sťažnosť, informuje SITA.

Jankovskú aj Molnára zadržali v marci 2020 v rámci akcie Búrka, ktorá bola zameraná na korupčnú trestnú činnosť sudcov. Odvtedy sú bývalá štátna tajomníčka a sudca stíhaní väzobne. Moniku museli 31. januára tohto roku eskortovať z banskobystrickej väznice do nemocnice. Dôvodom prevozu bolo nadmerné užitie liekov proti úzkosti.

Jankovská je na psychiatrii, stráži ju polícia. „Chceme ju utýrať?“ pýta sa jej právnik

Následne ju 4. marca prepustili do domácej väzby, pred nemocnicou už na ňu čakali kukláči pre kauzu Fatima. Jankovská sa po opätovnom zadržaní opäť zrútila. Pre televíziu JOJ Plus sa po krátkom rozhovore s Jankovskou vyjadril aj jej právnik, ktorý neskrýval rozhorčenie.

„Teraz tu po roku ideme vo veci, kde už je obvinená od septembra, ju ideme zadržať a dať do väzby? Všetci vieme, prečo je moja klientka v nemocnici pre obvinených. V rámci kauzy Fatima sú takmer všetci z obvinených, až na jedného, na slobode,“ naráža na psychické zrútenie, v ktorom obvinená požila nadmerné množstvo liekov na spanie a musela byť hospitalizovaná.

„Z čoho a prečo ju teda chceme zadržať? Tú väzbu má nahradenú prísnymi opatreniami, ak by sa moja klientka pokúsila akokoľvek, kohokoľvek ovplyvniť, tak jej prepadne peňažná záruka a bude naspäť vzatá to väzby,“ uzavrel.

Zdroje: Denník N, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech