Japonec našiel recept na dlhovekosť: Bývalý kardiológ odporúča dodržať 8 zásad

  • Reizo má 95 rokov a stále je extrémne vitálny
  • Bývalý lekár prezradil, aké je jeho tajomstvo dlhovekosti
  • Stačí sa riadiť zopár pravidlami
muž cvičí
Ilustračná fotografia, Unsplash/Nicate Lee
  • Reizo má 95 rokov a stále je extrémne vitálny
  • Bývalý lekár prezradil, aké je jeho tajomstvo dlhovekosti
  • Stačí sa riadiť zopár pravidlami

Reizo, 95-ročný bývalý kardiológ, má dlhoročné overené triky, ako si udržiava zdravie, informuje CNBC. Vďaka nim našiel recept na dlhovekosť. Inšpiruje mnohých ľudí vo svojom okolí, pretože jeho nekonvenčný prístup k životu, zakorenený v kreativite a komunitnom duchu, ho učinil živým príkladom dôstojného starnutia.

Podľa neho treba dodržiavať osem základných zásad, ktoré z neho urobili vitálneho starčeka plného sily a chuti do života.

Prechádzky pri východe Slnka

Reizo spolu s manželkou vstávajú s prvými lúčmi svetla, často okolo 5:00 ráno, a vyberajú sa na svoju rannú púť. Ide o rituálnu prechádzku, ktorá vždy trvá tridsať minút až hodinu.

S neuveriteľným zápalom každý deň prejdú minimálne 7 000 krokov. Tieto ranné prechádzky tvoria základ pre ich vitalitu.

Pohyb je recept na dlhovekosť

Po osviežujúcej prechádzke Reizo vždy kladie dôraz na to, aby si dobre zacvičil. Začína miernym strečingom a pokračuje sériou cvičení na posilnenie svalov a zlepšenie rovnováhy. Čo jeho cvičebný režim odlišuje, je flexibilita.

Každý deň si vyberá cviky, ktoré zodpovedajú jeho aktuálnej fyzickej schopnosti a potrebám, zabezpečujúc, že udržuje kondíciu tela bez preťažovania.

Online priestor

Po rannom cvičení sa bývalý kardiológ zvykne ponoriť do digitálneho sveta, aby posilnil väzby s blízkymi. Prihlasuje sa na sociálne siete ako Facebook či Instagram. Výskum ukazuje, že sociálna izolácia môže byť pre emocionálne blaho starších ľudí, najmä mužov, náročná.

Takýmto spôsobom si Reizo pestuje vzťahy s priateľmi a rodinou na rôznych kontinentoch, vrátane svojich vnúčat v Spojených štátoch.

Písanie

Od roku 2014 sa Reizo venuje pár minút denne tomu, aby zaznamenal svoje myšlienky, skúsenosti a poznatky na osobnom blogu.

Doposiaľ sa stihol podeliť s čitateľmi s viac ako 1 000 príspevkami. Slúžia ako pôsobivá pripomienka, že veľké úspechy môžu byť súčet mnohých malých, pravidelných činností.

Priestor na kreativitu

Bývalý lekár, ktorý je zároveň aj talentovaným umelcom, si každý deň vyhradí čas na tvorbu. Preferuje maľovanie jeho vlastného autoportrétu.

S každým starostlivým ťahom štetca, precíznym tieňovaním a komplikovaným detailom sa vydáva na introspektívnu cestu, snažiac sa hlbšie pochopiť sám seba.

Stále nové hobby

Búrlivé vlny pandémie COVID-19 motivovali Reiza k objavovaniu nových horizontov. Začal sa venovať záhradkárstvu, inšpirovaný prirodzenou krásou, ktorú objavoval počas svojich denných prechádzok.

Na návrh manželky sa tiež pustil do trénovania hry na flaute s cieľom zlepšiť dýchanie a prehĺtanie. Jeho dobrodružný duch a ochota získavať nové zručnosti v akomkoľvek veku slúžia ako svedectvo o tom, že novinky by sme mali vítať s otvorenou náručou a zlyhanie by nemalo byť prekážkou.

Treba si aj zdriemnuť

Uznávajúc dôležitosť odpočinku v symfónii života, Riezo do svojej dennej rutiny zaraďuje niekoľko krátkych „šlofíkov“. Po aktívnom ráne si dopraje prvý polhodinový spánok okolo 8. alebo 9. hodiny ráno.

Často znovu zaspí popoludní, zahĺbený do stránok pútavej knihy. Jeho striktný časový rozvrh, pokiaľ ide o odpočinok, nepochybne zohral kľúčovú úlohu pri jeho trvalom zdraví.

Dopraje si dobré jedlo

Reizo si užíva potešenia života, s chuťou si pochutnáva na červených mäsách, syroch a kvalitných vínach. Naopak, manželka sa stará o to, aby ich denné japonské domáce jedlá obsahovali množstvo zeleniny.

V Japonsku veľmi vážia koncept „ikigai“, hľadanie zmyslu života. Neexistuje žiadny univerzálny návod na dosiahnutie dobrej zdravotnej a duševnej pohody.

Život podľa ich kultúry spočíva v objavení svojho jedinečného poslania a úplnej oddanosti spojenej s neobmedzenou radosťou.

Zdroje: CNBC, NBCChicago

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá