Cesta k zdravšiemu ja: 7 overených stratégií na udržanie ideálnej hmotnosti bez jojo efektu

  • Zhadzovanie kilogramov je náročná výzva a každý krok k zdravšiemu životnému štýlu je úspech
  • Tieto stratégie ti zaručia, že tvoje úsilie nevyjde nazmar
fitness žena
Zdravý životný štýl, Unsplash/Tim Chow Pa, Shashi Chaturvedula
  • Zhadzovanie kilogramov je náročná výzva a každý krok k zdravšiemu životnému štýlu je úspech
  • Tieto stratégie ti zaručia, že tvoje úsilie nevyjde nazmar

Zhadzovanie kilogramov je vždy ťažká výzva. Avšak tí, ktorí prešli touto cestou, môžu potvrdiť, že skutočná práca spočíva v zabránení takzvanému „jojo efektu“.

To platí bez ohľadu na stratégiu chudnutia, ktorú človek používa. Výskum napríklad odhalil, že prívrženci extrémne nízkokalorických diét, ktoré zahŕňajú 800 – 1 200 kalórií denne, získajú späť 26 % až 121 % hmotnosti, ktorú pôvodne zhodili, a to do 5 rokov, píše Science Alert.

Dokonca aj užívanie liekov na chudnutie, ako je Wegovy či Ozempic, nezaručuje ideálnu postavu. Približne dve tretiny pôvodne stratenej hmotnosti sa znova objavia rok po vysadení liekov.

Faktory spôsobujúce „jojo efekt“

Faktorov spôsobujúcich opätovné priberanie existuje nespočetne veľa. Jedným z dôvodov je psychologická odmena, keď naše oči vidia pokles hmotnosti na váhe. To vo fáze udržiavania však chýba, a môžeme tak častokrát stratiť motiváciu. Ďalším problémom môže byť dodržiavanie drastických úprav životného štýlu zavedených počas chudnutia, ako napríklad ultranízkokalorických diét.

Neprospieva ani vylúčenie celých kategórií potravín. Chudnutie taktiež môže ovplyvniť hladinu hormónov hladu a spomaliť metabolizmus, čo prispieva k prípadnému prejedaniu sa a následnému priberaniu na váhe.

Stratégie pre udržanie ideálnej váhy

Aj keď sa zdá, že priberanie na váhe je rozšírený jav, existuje množstvo vedecky podložených stratégií, ktoré môžeš použiť na boj proti zničeniu vydretých výsledkov:

  • Prijmi občasné výkyvy: Treba si uvedomiť, že udržať si zdravú hmotnosť je celoživotné úsilie. Prísne očakávania sú preto kontraproduktívne. Buď k sebe láskavý. Keď vybočíš z kurzu, nevadí. Vymysli si stratégiu, ako sa rýchlo vrátiť na správnu cestu, a všetko bude v poriadku.
  • Vopred sa priprav na rozptýlenia: Životné udalosti, ako sú sviatky, svadby a narodeninové oslavy, zvyknú narušiť zaužívaný spôsob stravovania. Musíš si pripraviť plán, ako nimi úspešne preplávať. Na grilovačku si napríklad môžeš priniesť namiesto burgra zeleninové špízy, aby si mal kalórie pod kontrolou a nemal výčitky svedomia.
  • Osláv svoje víťazstvá: Je dôležité rozpoznať svoje úspechy bez ohľadu na čísla na váhe, pretože naša hmotnosť prirodzene kolíše. Výskum taktiež poukazuje na skutočnosť, že zameranie sa na proces dosahovania cieľov namiesto výlučne na výsledok môže zlepšiť dodržiavanie návykov pri udržiavaní hmotnosti.
  • Pestuj si návyky: Vytvorenie návykov môže pomôcť udržať chudnutie, pretože sú často menej ovplyvnené osciláciami motivácie. To znamená, že aj keď tvoja motivácia klesá, tvoje zavedené rutiny zachovajú všetko v normále.
  • Zostaň fyzicky aktívny: Pravidelná fyzická aktivita je rozhodujúca pre úspešné udržanie váhy. Najúčinnejšie cvičenie je také, ktoré si skutočne užívaš. Zameraj sa na minimálne 250 minút aktivity každý týždeň, aby si si udržal chudnutie.
  • Pravidelne sleduj svoju hmotnosť: Vzhľadom na to, že váha môže kolísať až o 1 kg – 2 kg za týždeň, časté váženie ti môže pomôcť stanoviť rozsah medzi najvyššou a najnižšou priemernou hmotnosťou.
  • Začni deň raňajkami a zameraj sa na vlákninu: Jeden výskum hovorí, že približne 97 % úspešných ľudí, ktorí si udržiavajú váhu, raňajkuje denne. Konzumácia dostatku zeleniny a potravín bohatých na vlákninu môže pomôcť udržať pocit plnosti, čo podporuje udržanie hmotnosti.

Emocionálne jedenie

Ďalším faktorom, na ktorý si treba dať pozor, je emocionálne jedenie. Emocionálne jedenie je mechanizmus zvládania, pri ktorom sa ľudia uchyľujú k jedlu pre pohodlie, úľavu od stresu alebo rozptýlenie od negatívnych emócií namiesto uspokojovania fyzického hladu.

Toto správanie môže viesť k prejedaniu, problémom s hmotnosťou a pocitom viny. Ľudia ho nevedome zažívajú po ťažkom dni v práci, pri nudení počas filmu alebo ako útechu po rozchode. Identifikáciou tohto správania môžu jednotlivci nájsť zdravšie spôsoby zvládania emócií a zabrániť nezdravému stravovaniu.

Nezabúdaj, že každý krok smerom k zdravej váhe je úspech a aj malé úpravy životného štýlu môžu viesť k veľkým zmenám. Dôkladnou starostlivosťou o seba a trpezlivým prístupom dosiahneš svoje ciele a udržíš si ich dlhodobo.

Zdroje: Science Alert, The Conversation, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá