Japonsko vypustí rádioaktívnu vodu z Fukušimy do oceánu. Neďaleko našli extrémne kontaminovanú rybu

  • Japonsko plánuje vypustiť 1,3 milióna ton upravenej vody z elektrárne vo Fukušime
  • Toto rozhodnutie vyvolalo obavy susedov
fukusima
Ilustračný obrázok, Fukušima júl 2023, AP Photo/Hiro Komae
  • Japonsko plánuje vypustiť 1,3 milióna ton upravenej vody z elektrárne vo Fukušime
  • Toto rozhodnutie vyvolalo obavy susedov

Ryba menom Čierna skalica, ktorú v máji chytili v blízkosti odtokových kanálov jadrovej elektrárne Fukušima Daiči, obsahovala veľké množstvo rádioaktívneho cézia, ktoré konkrétne 180-krát prekročilo japonský bezpečnostný limit. 

Japonsko plánuje vypustiť 1,3 milióna ton upravenej vody z fukušimskej elektrárne, čo vyvolalo v regióne obavy napriek tomu, že získalo súhlas Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Vláda zatiaľ však ešte neoznámila konkrétny dátum vypúšťania vody.

Voči plánom ostrovnej krajiny sa ohradil aj Hongkong, ktorý pohrozil zákazom dovozu potravín z 10 japonských prefektúr, ak sa vypúšťanie vody uskutoční, ako o tom píše denník The Guardian.

Okrem už zmienenej krajiny sa plánu Japonska bojí viacero ich susedov, medzi nimi aj Čína, ktorá ešte začiatkom júla zakázala dovoz potravín z približne pätiny japonských prefektúr. Južná Kórea zas vyjadrila isté pochybnosti nad týmto plánom, no vláda sa k nemu oficiálne vyjadrila súhlasne v júli.

Bezmocnosť obyvateľov

„Bez zdravého oceánu sa nedokážem uživiť,“ povedal Jukinaga Suzuki, 70-ročný hostinský na pláži Usuiso v Iwaki, asi 50 kilometrov južne od elektrárne pre AP News. Jeho výpoveď sa zhoduje s ostatnými obyvateľmi ostrova, ktorí sa boja možných ekonomických následkov. Napriek tomu, že úradníci tvrdia, že možný vplyv je len v rovine fám, obyvatelia spomínajú veľkú bezmocnosť z ich strany.

Na otázku, či sa prevádzkovateľ neobáva vypúšťania takéhoto množstva vody, povedal, že podľa nich bude vplyv na verejnosť a životné prostredie nepatrný.

„Keďže kontaminovaná voda prúdila do prístavu jadrovej elektrárne Fukušima Daiči bezprostredne po havárii, spoločnosť TEPCO od roku 2012 pravidelne odstraňuje ryby z vnútra prístavu pomocou rybárskych sietí, ktoré boli nainštalované na zabránenie úniku rýb z prístavu,“ uviedol pre denník predstaviteľ spoločnosti TEPCO.

Samotným problémom je totiž dažďová voda v okolí prvého až tretieho reaktora, ktoré sa roztavili ešte počas havárie v roku 2011. Voda totiž steká do vnútorného vlnolamu, kde sa v máji ulovila skalná ryba. V týchto priestoroch sa podľa prevádzkovateľa elektrárne totiž nachádzajú sedimenty, v ktorých koncentrácia cézia dosahuje hodnotu viac ako 100 000 becquerelov na kg.

Neprirodzené ryby

Konkrétne ryba obsahovala podľa prevádzkovateľa elektrárne, ktorou je spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO), 18000 becquerelov na kilogram cézia-137, pričom maximálna povolená hodnota je 100 becquerelov na kilogram. 

Podľa hovorcu TEPCO sa prístav už od havárie čistí od rýb pomocou rybárskych sietí, ktorých cieľom je zabrániť úniku rýb z prístavu. V prístave pri elektrárni sa podľa nich našlo medzi týmto a minulým rokom celkovo 44 rýb s obsahom cézia nad 100 becquerelov na kg. Okrem nich sa tam našiel aj úhor s 1 700 becquerelmi na kg či pstruh skalný s 1 200 becquerelmi ulovený v apríli tohto roka.

Minister životného prostredia spolu so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim plán podporujú a premiérovi Fumiovi Kišidovi počas jeho nedávnej návštevy Fukušimy predložili bezpečnostný posudok orgánu OSN.

Toto rozhodnutie prichádza 12 rokov po jadrovej katastrofe vo Fukušime, keďže krajina má obmedzené možnosti na zadržanie kontaminovaného materiálu. Tento krok predstavuje významný posun v úsilí Japonska o zvládnutie následkov katastrofy, ako o tom informuje CNN.

Zdroje: The Guardian, CNN, AP News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá