Jav zo seriálu Queen’s gambit: Vidíš v oblakoch rôzne obrazce a obzeráš sa s pocitom, že ťa niekto sleduje?

  • Termín apofénia prvýkrát použil nemecký neurológ a psychiater Klaus Conrad
  • Ľudí vedie k vnímaniu súvislostí medzi náhodnými vecami
Apofenia
Apofénia, Unsplash/Billy Huynh, Instagram/beth_harmon_daily
  • Termín apofénia prvýkrát použil nemecký neurológ a psychiater Klaus Conrad
  • Ľudí vedie k vnímaniu súvislostí medzi náhodnými vecami

Ak si videl populárnu sériu Queen’s gambit, určite pojem apofénia nebudeš počuť prvýkrát. V seriáli ho použila reportérka, ktorá so šachistkou Beth robila rozhovor v jej detskej izbe. Ako príklad uviedla ľudí, ktorí vidia vzorce a významy tam, kde ich iní často nepostrehnú. Ako to ale s apoféniou v skutočnosti je?

Snílkovia sú náchylnejší

Termín apofénia prvýkrát použil nemecký neurológ a psychiater Klaus Conrad. Ten ju pôvodne označil za psychotický myšlienkový proces a jeden zo symptómov schizofrénie. Teraz ju však mnohí vnímajú ako všadeprítomnú vlastnosť ľudskej prirodzenosti.

Stretávaš sa so znakmi apofénie?

Podľa Merriam-Webster je apofénia tendenciou, ktorá nás vedie k vnímaniu súvislostí a vzorcov medzi nesúvisiacimi, často absolútne náhodnými vecami. Nejde však len o vnímanie jednotlivých vecí, ale najmä o následné vyvodzovanie nepravdivých záverov.

Ak teda vidíš v textúre dreva ľudskú tvár a nadobúdaš pocit, že ťa sleduje či dostáva pod tlak, možno hovoriť o apofénii.

Ľudia, ktorí radi fantazírujú, či tí ktorých s obľubou označujeme za snílkov, vraj omnoho častejšie odvodzuujú spomínané vzorce. Portál Psychologenie uvádza: „Zo štúdii DeYounga a jeho tímu vyplynuli závery, ktoré uvádzajú, že aj hladiny dopamínu môžu apoféniu zvyšovať a zároveň tak zabraňovať kvalitným kognitívnym funkciám.“

Vďaka nim si vedu zamiluješ. Týchto 8 geniálnych instagramových účtov jednoducho musíš sledovať

Na túto tému sme sa rozprávali aj s neuropsychológom Robertom Krausem. Ten nám povedal: „Ľudský mozog neustále hľadá v okolitom svete vzorce a pravidlá a ak náhodou žiadne podobnosti nenachádza, tak si ich začne vytvárať. Ak však objavíme nejaký vzorec či pravidelnosť, tak by sme v prvom kroku mali byť k tomu viac skeptickí a to práve kvôli tomu, lebo môže ísť o náhodu.“

Taktiež nám vysvetľuje, že vo väčšine prípadov nájdeme vždy to, čo hľadáme: „Preto ak raz chceme vidieť v oblaku ľudskú tvár, tak náš mozog ju tam dokáže vidieť a takzvane projektovať vlastné predstavy do nekonkrétnych javov.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Simon Wotton (@poke_si_mon)

Sendvič za 28-tisíc

Možno povedať, že určitú formu apofénie zažíva skoro každý z nás. Stačí, ak pri pohľade na oblaky vidíme v ich tvaroch zvieratá, či ak v denne opakujúcich sa číslach vnímame znamenia. Iní zas pri pohľade do kapučína vidia postavu, ktorá sa im snaží niečo povedať.

Ako dokonalý príklad možno uviesť sendvič, ktorý sa prostredníctvom e-bay predával za neuveriteľných 28-tisíc. Suma vraj zodpovedala obrazu Panny Márie, ktorý ľudia v pečive videli.

Vedci spúšťajú masívnu štúdiu. COVID-19 poškodzuje nervovú sústavu a mozog

Web Psychologytoday ale uvádza, že prejavy apofénie môžu pre spoločnosť predstavovať určitú formu problému. Mnoho konšpiračných teórií vraj vzniká práve v dôsledku nesprávneho vnímania a následného spájania jednotlivých súvislostí.

V mysli tak mnohí produkujú ničím nepodložené vzorce a šíria ich ďalej medzi ostatných. V texte sa ďalej uvádza: „Vznikajú tak konfabulácie založené na nesprávne vnímaných vzorcoch. Takéto klamlivé uvažovanie má tiež nepriaznivé sociálne dôsledky. Napriek nedostatku dôkazov preukazujúcich príčinnú súvislosť, mnohí rodičia odmietajú zaočkovať svoje deti nakoľko sa domnievajú, že takéto očkovanie spôsobuje autizmus.“

Ľudský mozog vraj neustále hľadá určité vzorce. Apofénia je však primárne skloňovanou najmä pri prejavoch schizofrénie. V tom prípade možno hovoriť o pocite, že ľudí s touto poruchou niekto prenasleduje či odpočúva. Apoféniu v čistom slova zmysle možno pozorovať nielen u schizofrenikov, ale aj u ľudí s bipolárnou poruchou a posttraumatickou stresovou poruchou.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @mr_apophenia

Horoskopy či čísla

Psychology today uvádza, že za určitú formu apofénie môžeme považovať aj numerológiu, v ktorej venujeme pozornosť číslam, ktoré majú predstavovať akúsi výpovednú hodnotu spojenú s ďalším smerovaním nášho života. Podobne opisujú aj astrológiu a horoskopy s ňou spojené. Aj v tom prípade sa utiekame k predurčeným vzorcom, ktoré nestoja na nijakom reálnom základe.

V článku ďalej uvádzajú: Ľudia čísla milujú, no zároveň sa ich aj boja.“ Či už sú to šťastné čísla, ktorým ľudia pripisujú magickú moc pri osobných úspechoch alebo tie, ktoré dostali nálepku prinášajúcich smolu.

Ľudia tak majú tendenciu vnímať ako znamenie čísla, ktoré sa opakovane objavujú v dátume alebo čase určitej udalosti. Ak sa teda už piaty deň po sebe pozrieš na hodinky v rovnakom čase, nehľadaj za tým nijakú vyššiu moc, ale obyčajnú zhodu okolností.

Zverokruh
zdroj: pxhere.com

Typov je niekoľko

Portál Psychologenie opísal apoféniu v niekoľkých druhoch. Za základný typ považuje pareidóliu. Tú možno charakterizovať ako jav, počas ktorého vnímame rôzne tvary alebo tváre v ľubovoľných objektoch. Ak teda budeš v budúcnosti vidieť v oblakoch slona či kvet v praskline ľaďu, spomeň si na pojem pareidólie.

Ďalším typom apofénie je gamblerov klam. Už názov napovedá, že tento druh sa dotýka najmä ľudí, ktorí často hazardujú. Súvisí s mylným presvedčením, že ak sa určitá udalosť odohrala viackrát za sebou, v budúcnosti sa už nezopakuje.

Ľudia tak majú tendenciu vyhýbať sa tipovaniu čísiel, ktoré boli vylosované viackrát po sebe. Portál Master Class uviedol, že práve v dôsledku mylných predstáv prišli hráči v monackom kasíne o miliónové stávky. V auguste 1913 sa totiž ruleta zastavila na čiernej farbe 26-krát za sebou.

Hráči majú taktiež tendenciu očakávať, že počas nasledujúceho pokusu sa výhra dostaví, nakoľko sa dlhú dobu neobjavila. Takto sa následne cyklia v bludnom kruhu.

Apofénia má však typov viacero. Všetky majú ale rovnaký základ – dôveru v neexistujúce až absurdné súvislosti.

Zdroje: merriam-webster, psychologenie, Psychologytoday, master class

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá