Vďaka nim si vedu zamiluješ. Týchto 8 geniálnych instagramových účtov jednoducho musíš sledovať

  • Možno si jej fanúšikom, no nezrozumiteľné vedecké definície ťa k smrti nudia
  • O tom, že veda môže byť zábavná a plná nadšenia, ťa presvedčia tieto instagramové profily
  • Možno si jej fanúšikom, no nezrozumiteľné vedecké definície ťa k smrti nudia
  • O tom, že veda môže byť zábavná a plná nadšenia, ťa presvedčia tieto instagramové profily

Mladých aj starších výskumníkov a študentov rôznych vedných odborov je na Slovensku neúrekom. Niektorí z nich sa venujú iba svojej praxi, no iní sa rozhodli preložiť základné vedecké fakty do jazyka bežných ľudí. Okrem určitého „okorenenia“ dní svojimi príspevkami ľudí aj fascinujú, edukujú a nadchýnajú pre objavovanie vedeckých zákutí.

Vedátor

Toto je jeden z najznámejších slovenských účtov, ktorý sa ocitol v nejednom článku a na obrazovkách stoviek ľudí. Zameranie obsahu Vedátora je veľmi široké. Od vysvetľovania základných vesmírnych princípov ako je hmota či čierne diery až po vlastné subjektívne teórie doplnené o fakty z minulosti, na ktorých autor stavia.

Tento účet si, pravdepodobne, zamiluješ. Nie je veľa zrozumiteľnejších profilov, ktoré by ti v skratke vysvetlili fungovanie závažných a všetko ovplyvňujúcich fenoménov. Napríklad aj to, prečo dochádza k mutácii vírusov v prírode.

Vedátor Samuel: Nezdieľaj informáciu, na ktorej pravosť by si nestavil 500€

„Vírusy sa správajú ako teroristi, ktorí unesú bunky nášho tela a prinútia tieto bunky produkovať ich ďalšie kópie namiesto pôvodnej činnosti, ktorú majú vykonávať. Bunka unesená vírusom investuje všetku svoju energiu do produkcie vírusu, čím sa čoskoro vyčerpá a zahynie. Ak sa toto deje aj v okolitých bunkách, poškodenie je rozšírené na veľkej časti orgánu a badateľné na úrovni celého organizmu,“ vysvetľuje autor a dodáva, že mutácia je pokus o adaptáciu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vedátor (@vedator_sk)

Očami farmácie

V dnešnej dobe nedostatočnej komunikácie vlády s verejnosťou spĺňa tento účet veľmi prospešnú a potrebnú funkciu. Očami farmácie objasňuje mnohé nezodpovedané a chaotické otázky, na ktoré nemôže odpovedať nik iný iba odborník. V poslednom príspevku sa pokúsili rozlúsknuť pomerne tvrdý oriešok.

Môže nám vyjsť PCR test falošne pozitívny, ak sme sa dali zaočkovať vakcínou dostupnou na Slovensku? Autor sa zameral priamo na vakcínu postavenú na technológii mRNA, a teda od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna. Výsledok je jasný.

Pri vakcinácii sa do tela nedostáva vírus, ktorý by bolo možné detekovať v horných dýchacích cestách, a teda prostredníctvom výteru. Ak sa neuspokojíš len s touto odpoveďou, no chceš ísť do hĺbky, na ich webe sa dozvieš množstvo užitočných informácií.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Očami farmácie (@ocami_farmacie)

Dve baby aj o vede

Ďalší tematicky podobný účet, ktorý sa venuje vede a jej vysvetleniu laickej verejnosti, sú Dve baby aj o vede. Sima a Kika rady debatujú a filozofujú o rôznych vedeckých aj nevedeckých témach. Nájdeš ich na všetkých podcastových platformách. Tento účet reflektuje často na aktuálne dianie a konkrétne situácie vo svete.

Dozvieš sa, či bolo prvé vajce alebo sliepka, ale aj to, prečo je cukor problémom ľudstva. Tento mesiac sme sa obe rozhodli pridať sa k výzve Quit for a Bit, ktorú organizuje britská Alzheimer’s Society. Výzva spočíva v tom, že sa na mesiac vzdáme alkoholu alebo cukru, čo sú dve substancie, ktorých nadmerná konzumácia je priamo spojená s urýchleným nástupom demencie.“

„My sme si vybrali cukor (lebo v našom prípade by vzdanie sa alkoholu znamenalo vzdanie sa možno jedného pohára za celý mesiac), a za seba musím povedať, že tieto prvé dni neboli vôbec také ľahké, ako som dúfala. Prečo je teda také ťažké prestať jesť cukor?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dve baby aj o vede (@dvebabyajovede)

Skúmavka

Ak ťa bližšie zaujíma ľudské telo a jeho reakcie, tento profil si zamiluješ. Vieš, prečo máme zimomriavky, keď počúvame dobrú hudbu? Ak nie, na tohto profile sa dozvieš detaily, ktoré ťa nadchnú a donútia vyskúšať objasňovaný fakt v praxi.

Skúmavka je profil, za ktorým stojí študentka molekulárnej biológie. Preto sa môžeš rozhodne tešiť na množstvo zaujímavých faktov.

Ak neveríš, pridáme ešte jeden príklad. Ak by si pospájal všetky nervy v ľudskom tele, obišiel by si celú Zem až niekoľkokrát!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Skúmavka (@_skumavka_)

Karin_science

Predstavujeme ti ďalší profil z radov študentov medicíny, biológie či iných obdobných odborov. Karin študuje na Lekárskej fakulte UK a jej nadšenie pre vedu a vysvetlenia ťa určite nenechajú chladným.

Možno si ani netušil, že kofeín je v skutočnosti psychotropná látka. Kofeín je stimulant a je najčastejšie používanou psychotropnou látkou na svete. Zaraďujeme ho do skupiny metylxantívých derivátov a všeobecne sa nachádza v rôznych druhoch prírodných zdrojov ako semená kávovníka, listy čajovníka alebo semeno kakaa,“ vysvetľuje Karin.

„Jeho mechanizmus účinku je hlavne blokáda tzv. adenozínových receptorov. Adenozín je neurotransmitér, ktorý keď nasadne na receptor, tak spustí kaskádu reakcií, kvôli ktorej nakoniec zaspávame. Kofeín blokuje receptor pre adenozín a teda mu neumožňuje účinkovať,“ dodáva.

Ak by si sa v tom cítil stratený, stačí si kliknúť na vyššie spomenutý profil Skúmavka. Dokonale totiž dopĺňa vysvetlenie fungovania neurotransmiterov a synapsií.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Karin Malenovská (@karin_science)

Vedecké okienko

Vybočíme zo ženských radov. Autorom tohto účtu je nadšený budúci učiteľ, ktorý sa snaží verejnosť informovať a edukovať zábavným spôsobom. Vedecké okienko ti prináša aj viaceré chemické či fyzikálne pokusy, ktoré môžeš zrealizovať z pohodlia domova.

Ak si fanúšikom vtipného a stráviteľného podania skutočnosti, tento profil si nesmieš nechať ujsť. Veď to posúď sám. Predstavte si svet, v ktorom parazity ovládajú mysle svojich hostiteľov a tým ich vedú do záhuby. Svet, kde parazity poháňajú evolúciu a sú majstrami chemického maskovania vždy o krok vpred pred imunitným systémom hostiteľa. Veľa predstavivosti vám netreba – týmto svetom je naša Zem,hovorí budúci učiteľ v úvode objasnenia správania sa parazitov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vedecké Okienko 👨🏻‍🔬🧑🏻‍🔬 (@vedeckeokienko)

Veda na dosah

Tento účet sa venuje vede ako takej. Bez konkrétneho zamerania. Posvietil si na klasické roky pretriasané témy, ale aj na rôzne zaujímavosti zo sveta bylín či konšpirácií. Nájdeš tam aj matematické kvízy.

„Plod anízovca pravého Anisi stellati fructus (PhEur) sa používa ako korenie do sladkého pečiva, kompótov, lekváru a, samozrejme, na výrobu badiánovej silice. V ázijskej kuchyni sa používa ako korenie na zjemnenie jedál z hydiny. Okrem využitia v pokrmoch je badián aj vynikajúca ingrediencia v čajových zmesiach. Zlepšuje metabolizmus a má antivírusové účinky. Pre svoje schopnosti rozpúšťať hlien pomáha najmä pri kataroch dýchacích ciest a tráviacich ťažkostiach,opisuje Veda na dosah zaujímavé fakty o aníze.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Veda na dosah (@veda_na_dosah)

Dejepis inak

Posledným profilom, ktorý ti predstavíme, je Dejepis inak, ktorý sa snaží pre mnohých neatraktívnu minulosť ľudstva podať príjemným a zapamätateľným spôsobom. Pozor, nie je to však nudný profil plný faktov. Reflektuje na momentálnu situáciu a jej nadväznosť na minulosť.

Sandra z Dejepis Inak: Ak by bol plat učiteľa 1 500 eur v čistom, prilákalo by to mnoho kvalitných ľudí (ROZHOVOR)

Facebookový profil Hoaxy a podvody polícia SR dnes zverejnil screenshot virálneho statusu, ktorý dáva do porovnania „doklad Žida vydaný Slovenským štátom v roku 1942, aby sa mohol voľne pohybovať, chodiť do práce“ s modrým certifikátom z testovania. Hanebné. Neznesiteľné. Odsúdeniahodné.“

„Je absolútne neprijateľné porovnávať praktiky ohavného autoritárskeho režimu s krokmi našej vlády. Je ohavné porovnávať kroky, ktoré sa podnikajú v súvislosti s ochranou občanov a ktoré sa snažia zúfalo odvrátiť katastrofickú situáciu v oblasti verejného zdravia, so systematickou dehumanizáciou a obmedzovaním základných ľudských práv,reaguje na hoax autorka účtu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dejepis Inak (@dejepisinak)

Zdroje: Instagram/Skúmavka, Instagram/Vedátor, Instagram/Vedanadosah, Instagram/Dejepis inak, Instagram/Karin_science, Instagram/Dve baby aj o vede, Instagram/Vedecké okienko, Instagram/Očami farmácie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá