Je rozhodnuté, Rázsochy z plánu obnovy nebudú. Vlajkovú loď štátneho zdravotníctva musí zaplatiť štát

  • Bratislavská nemocnica Rázsochy sa postaví
  • Nezaplatí sa však z plánu obnovy, ale zo štátneho rozpočtu
Nemocnica Rázsochy v Bratislave
TASR/Štefan Puškáš, Dano Veselský
  • Bratislavská nemocnica Rázsochy sa postaví
  • Nezaplatí sa však z plánu obnovy, ale zo štátneho rozpočtu

Bratislava nemocnica Rázsochy len nedávno odhalila svoj projekt. Minister zdravotníctva Michal Palkovič po stretnutí so zástupcami politických strán v piatok (2. 6.) oznámil, že jej výstavba sa nebude financovať z plánu obnovy. Namiesto toho financie získa zo štátneho rozpočtu. 

Palkovič zároveň poukázal na reputačné riziko, ako aj problematické chyby, ktorých odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov. Problémom je aj stav kvality projektovej dokumentácie, informuje TASR.

„Sú tam nedostatky, ktoré my vnímame, že odstránenie by trvalo ďalších minimálne tri až šesť mesiacov. Je preto veľmi zodpovedné, aby sme my teraz predstúpili pred politických lídrov, a keďže sme dostali súhlasné stanovisko, tak plán výstavby novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách pôjde zo štátneho rozpočtu,“ hovorí nový minister.

Zmeny aj v ďalších nemocniciach

Palkovič zaujal podobný postoj aj v prípade nemocnice v Martine, kde verejné obstarávanie na jej výstavbu nebolo úspešné.

Nemocnica by sa tak nemala zo zdrojov z plánu obnovy postaviť v úrovni full fit out, ale iba do úrovne shell&core, teda hrubá stavba. V súčasnosti sa má preto aktivizovať plán B.

„Navrhujeme dať druhú šancu projektom nemocníc, ktoré vypracovali a zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti investície v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Chceli by sme ich pozvať na stretnutie vo štvrtok (8. 6.), kde by nám prezentovali svoje projekty, aby sme mohli na základe interakcií s nimi zhodnotiť, do akej miery je realistický harmonogram,“ cituje TASR vicepremiérku pre plán obnovy Líviu Vašákovú.

Vašáková podotkla, že ďalšie kroky podniknú na základe rozhodnutí objektívnych parametrov. Konkrétne ide o rámcovanie plánu obnovy najmä v oblasti času dodania, počtu lôžok a rozpočtu.

Ide podľa jej slov o nemocnice v Banskej Bystrici (sever a juh), Trnave, Martine, v Prešove a detské nemocnice v Bratislave a Košiciach.

Meškajúce Rázsochy

S výstavbou nemocnice Rázsochy sa začalo ešte v roku 1987 a postupne sa tak stávala zodpovednosťou rôznych vlád. Naposledy ju zdedil Eduard Heger, ktorý podľa Borisa Kollára prezidentke Zuzane Čaputovej sľúbil, že situáciu ohľadom plánovanej stavby nemocničného zariadenia vyrieši, informovali sme.

Kollár v marci tohto roku vyhlásil, že pokiaľ sa nemocnica Rázsochy nepostaví, zodpovednosť ponesie práve Heger. Šéf opozičnej SaS Richard Sulík zároveň predpokladal, že finančný ani časový plán na výstavbu nemocnice sa nedodrží.

S výstavbou sa teda začalo pred 36 rokmi, no dokončila sa len hrubá stavba. Niektoré časti budovy síce dostali aj vzduchotechniku a okná či kotolňa sa dokončili na 90 percent. Postupom času však ministerstvu došli peniaze a budova chátra.

V roku 2018 sa ukázalo, že budova nevyhovuje štandardom a vláda Roberta Fica sa zhodla na jej zbúraní. To malo stáť približne 17 miliónov eur a krok bol kritizovaný viacerými odborníkmi. Aj napriek kritike sa búracie práce začali 13. augusta 2019.

Zdroje: TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá