Meškajú úplne so všetkým. Sulík poukázal na najväčšie fiasko tejto vlády

  • Zodpovednosť ponesie Eduard Heger, hovorí Sulík
  • Dočasne poverený premiér je v súčasnosti zároveň aj ministrom zdravotníctva
boris kollár richard sulík rázsochy
Ilustračný obrázok, TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • Zodpovednosť ponesie Eduard Heger, hovorí Sulík
  • Dočasne poverený premiér je v súčasnosti zároveň aj ministrom zdravotníctva

Pokiaľ sa nemocnica Rázsochy nepostaví, zodpovednosť ponesie Eduard Heger, vyhlásil predseda strany Sme rodiny a Národnej rady SR Boris Kollár v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12. Šéf opozičnej SaS Richard Sulík predpokladá, že nebude dodržaný finančný ani časový plán na výstavbu Rázsoch.

Sulík zároveň upozorňuje, že meškajú so všetkým, a tvrdí, že Rázsochy budú „fiaskom tejto vlády“. Kollár v tejto súvislosti poznamenal, že dočasne poverený premiér prezidentke Zuzane Čaputovej sľúbil, že situáciu ohľadom plánovanej stavby nemocničného zariadenia vyrieši, „lebo by bol odvolaný“.

Ministri podľa Sulíka nemusia prejsť voľbami

V súčasnosti je za situáciu podľa Borisa Kollára zodpovedný Heger ako človek, ktorý je zodpovedný za ministerstvo zdravotníctva. Doplnil, že predtým to bola Matovičova strana OĽANO, keďže to bolo jej ministerstvo.

Kollár súhlasí, že súčasný kabinet má doviesť Slovensko do predčasných volieb. Nástupom úradníckej vlády by podľa neho nastal „ešte väčší cirkus a chaos“.

Robertovi Ficovi ide o to, aby bol ten cirkus čo najväčší,“ poznamenal. Ak by bola úradnícka vláda, neprešiel by podľa neho ani jeden zákon. Poukázal, že vláde v poverení zákony stále prechádzajú a je funkčnejšia.

Špeciálne úradnícka vláda je v rukách pani prezidentky,“ povedal Sulík. Strana SaS jej rozhodnutie rešpektuje a rovnako bude rešpektovať, ak sa rozhodne vymenovať úradnícku vládu.

Dali by sme hlasy na vznik úradníckej vlády,“ potvrdil. Zároveň nesúhlasil s Kollárom, že by úradníckej vláde nič neprešlo. Podľa Sulíka súčasne nie je podmienkou, aby ministri museli prejsť voľbami. Ako príklad uviedol ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka.

Stíhačky MiG-29 sú podľa Sulíka hromada šrotu. „Ja neviem, čo by sa s tými migmi stalo, keby ten konflikt nebol,“ povedal. Kompetenciu rozhodovať o darovaní stíhačiek by podľa neho mali mať ústavní právnici.

Poukázal, že migy sa Ukrajine darujú, za čo dostane Slovensko z príslušného fondu EÚ peniaze. Podľa Kollára by peniaze mohli ísť napríklad na sociálne výdavky. „Vieme pomôcť ukrajinskému ľudu, ale aj nášmu ľudu,“ dodal.

36-ročná plánovaná výstavba nemocnice

Ako sme ťa informovali v tomto článku, s výstavbou Rázsoch sa začalo v roku 1987. Ide o fakultnú nemocnicu, ktorej súčasťou mali byť aj posluchárne, laboratóriá, internáty a ostatná občianska vybavenosť. Projekt sa nachádza v mestskej časti Lamač a začiatkom 90. rokov bol veľmi nenápadne utlmený.

Z pôvodného projektu sa v priebehu 30 rokov dokončila iba hrubá stavba. V niektorých častiach bola nainštalovaná vzduchotechnika a okná a kotolňa boli dokončené na 90 %. Hoci sa projekt riešil veľmi dlho, ministerstvo zdravotníctva nemalo na jeho dostavbu peniaze, budova tak chátrala ďalej.

new13august2019_Pellegrini_Razsochy_24639117
zdroj: TASR

V roku 2018 sa ukázalo, že budova nevyhovuje štandardom a vláda Roberta Fica sa zhodla na jej zbúraní. To malo stáť približne 17 miliónov eur a krok bol kritizovaný viacerými odborníkmi. Aj napriek kritike sa búracie práce začali 13. augusta 2019. 

Súťaž na nový projekt bola vyhlásená v júni 2019 s tým, že pozemok na Rázsochách bol na výstavbu pripravený. Na mieste tejto opachy vznikne nová univerzitná nemocnica, ktorej otvorenie sa kvôli pandémii posúva.

„Cena novej plánovanej nemocnice na Rázsochách 263 miliónov eur, ktorú schválila vláda, je extrémne vysoká a nová vláda bude musieť znova celý projekt prehodnotiť,“ napísal v auguste, ešte za vlády Roberta Fica, na svoj Facebook Andrej Kiska. 

Zdroje: TASR, archív Startitup, Facebook/Andrej Kiska

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá