Slovensko má veľký problém. Len počas troch mesiacov sa odtiaľto nelegálne vyviezli lieky za 4,1 milióna eur

  • ŠÚKL informuje, že Slovensko eviduje ilegálny vývoz liekov do zahraničia
  • Ich hodnota medzi februárom a aprílom dosiahla viac ako 4 milióny
Lekáreň, lekárnička
Ilustračná foto., TASR/Henrich Mišovič
  • ŠÚKL informuje, že Slovensko eviduje ilegálny vývoz liekov do zahraničia
  • Ich hodnota medzi februárom a aprílom dosiahla viac ako 4 milióny

Slovensko má problém s nelegálnym vývozom liekov. Od februára do apríla sa ilegálnym spôsobom do zahraničia dostali lieky v hodnote približne 4,1 milióna eur. Prevažne ide o cytostatiká, imunosupresíva a imunoglobulíny.

Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Vývoz zaznamenali v 17 lekárňach po celom Slovensku, konkrétne v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. 

„Vykonali sme cielené inšpekcie na celom území SR, pričom sa v uvedených lekárňach potvrdil protizákonný vývoz liekov do zahraničia,“ ozrejmil riaditeľ ŠÚKL Peter Potúček.

Ústav zároveň približuje, že lekárne postupovali pomocou falšovaných lekárskych predpisov alebo opakovane použitých receptov. Týmto spôsobom objednávali lieky z takzvaného emergentného systému. Získané lieky lekárne následne sprostredkovali na ďalší predaj do inej lekárne.

„Prostredníctvom národného verifikačného systému, ktorým je možné na základe špecifických údajov sledovať pohyb každého jedného balenia lieku, bolo zistené, že lieky boli vyvezené do zahraničia,“ doplnil Potúček.

Keďže sa jedná o obzvlášť závažné porušenie zákona, navyše v čase obmedzenej dostupnosti liekov, štátny ústav navrhuje udelenie pokuty v hornej polovici zákonnej sadzby, ktorú môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva SR.

Inšpektori ústavu budú na základe doposiaľ získaných informácii pokračovať v cielených inšpekciách aj v ďalších lekárňach podozrivých z tejto činnosti.

Na Slovensku má veľké problémy aj známy dodávateľ liekov. Viac sa dočítaš na druhej strane>>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TS, archív SIU, Aktuality, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá