Je to epidémia v pandémii, hovorí vedec Čekan o juhoafrickom variante. Vedci premiérovi navrhnú obmedziť cestovanie

  • Juhoafrický variant koronavírusu je podľa biochemika Pavla Čekana epidémiou v rámci pandémie
  • Profesor Vladimír Krčméry chce navrhnúť sprísnenie režimu na hraniciach
  • Cestovanie totiž môže za rapídne šírenie vírusu
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • Juhoafrický variant koronavírusu je podľa biochemika Pavla Čekana epidémiou v rámci pandémie
  • Profesor Vladimír Krčméry chce navrhnúť sprísnenie režimu na hraniciach
  • Cestovanie totiž môže za rapídne šírenie vírusu

Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana z MultiplexDX novú epidémiu. Uviedol to po príchode na stretnutie predsedu vlády Igora Matoviča s vedcami a odborníkmi. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.

PÁR DOBRÝCH SPRÁV. 👍💪 1️⃣ Marínka, moja manželka-učiteľka, bola cez víkend zaočkovaná vakcínou od AstraZenecy. Bolo to…

Posted by Pavol Cekan on Monday, 22 February 2021

Podľa Pavla Čekana sú dve možnosti, ako kontrolovať takúto situáciu. Jednou z nich je oveľa dôraznejšie kontrolovať letiská, druhou možnosťou je systémovo sekvenovať. Ako biochemik uviedol, každého, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii takýchto infekčnejších a zároveň smrtnejších variantov, je potrebné izolovať.

Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.

Máme rekordných 4 017 hospitalizovaných. Prezidentka si zavolala Matoviča na koberček, zdravotníci melú z posledného

Rokovať sa bude aj o hraniciach

Profesor Vladimír Krčméry nevylučuje možnosť sprísnenia hraničného režimu. Uviedol to pred stretnutím predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) s odborníkmi. Pozvanie premiéra k okrúhlemu stolu o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré majú pomôcť zlepšiť epidemickú situáciu na Slovensku, prijali vedci a odborníci – epidemiológovia, infektológovia a analytici.

„Celá táto infekcia je importovaná. Najprv z Číny, potom zo severného Talianska, z južného Rakúska. V súčasnosti je ten nový variant importovaný z Veľkej Británie. Ďalšie dva hrozia z Južnej Afriky a z Brazílie,“ pokračoval Krčméry. Jediným riešením je podľa neho obmedzenie leteckej dopravy z postihnutých oblastí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK