Je známy rebríček TOP destinácií sveta na rok 2022 podľa bežných ľudí. Nechýbajú raje pre boháčov, no jedna krajina ťa prekvapí

 • Dočkali sme sa zoznamu tých absolútne najlepších destinácií na cestovanie pre rok 2022
 • Zostavený je na základe skúseností cestovateľov z celého sveta, ktorých názory a recenzie zbiera Tripadvisor
žena, dovolenka, pláž, more
Unsplash/ Bragg
 • Dočkali sme sa zoznamu tých absolútne najlepších destinácií na cestovanie pre rok 2022
 • Zostavený je na základe skúseností cestovateľov z celého sveta, ktorých názory a recenzie zbiera Tripadvisor

Tripadvisor je jeden z najväčších svetových cestovateľských portálov, ktorý turistom a cestovateľom ponúka najdôležitejšie, najzaujímavejšie a často nezvyčajné informácie o takmer každom kúte Zeme.

Analytici portálu každoročne vyzdvihujú najobľúbenejšie destinácie na výlety a dovolenky. Najlepšie sa v rebríčku pre rok 2022 umiestnil Dubaj, ktorý si vyslúžil prvú priečku a predbehol tak všetky hlavné mestá Európy aj Ameriky.

Experti analyzovali názory a recenzie zverejnené na portáli za rok 2021. Následne vytvorili komplexný rebríček najobľúbenejších cestovateľských destinácií na rok 2022. Udeľujú sa dva typy ocenenia: Travelers‘ Choice a Best of the Best. Najvyšším vyznamenaním je Travelers‘ Choice Best of the Best, ktoré kombinuje oba typy hodnotení. 

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

TOP 10 najobľúbenejších destinácií pre rok 2022

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Dubaj je preslávený najvyššou budovou sveta s najvyššou vyhliadkou a najrýchlejším výťahom. Má aj najväčší umelo vybudovaný ostrov, najväčšiu hrajúcu a tancujúcu fontánu na svete a najväčšie nákupné centrum či najdrahší 7-hviezdičkový hotel.

Je kombináciou luxusných mrakodrapov, pieskových pláží, náboženských mešít, ale aj trhov s koreninami, zlatom i odevmi.

zdroj: Sky Walk Dubai

Londýn, Spojené kráľovstvo

Ikonický Big Ben s nádhernou budovou parlamentu, Buckinghamský palác – sídlo kráľovnej Alžbety II., Tower of London či Trafalgar Square, ale aj historické červené telefónne búdky. To je Londýn, ako ho poznáme. Mesto mnohých národností a kultúr, plné toľkých pamiatok, že ti na jeho prehliadku jeden deň určite nebude stačiť. 

zdroj: Unsplash/Peter Kostov

Cancún, Mexiko

V Mexiku ťa bude čakať biela piesočná pláž s koralovými útesmi. Možno očakávať, že do Cancúnu si to aj v roku 2022 zamieri aj množstvo našich krajanov. Za all inclusive zájazd na 7 nocí zaplatíš sumu cca. 1 150 eur a navyše s pohodlným odletom z Viedne.

zdroj: Unsplash/Repreza

Bali, Indonézia

Toto miesto je ako živá pohľadnica. Bali je tropický raj, kde našlo svoje útočisko aj mnoho digitálnych nomádov. Ide o destináciu, kde rozsiahle pláže obklopujú praveké džungle a dedinky sú plné umelcov a remeselníkov.

zdroj: Unsplash/weiss

Kréta, Grécko

Je to klenot Stredozemného mora, ostrov plný dávnych tajomstiev a moderného slnečného šarmu, pláží, krásnych výhľadov a chutného jedla. Kréta nie je bezduchým „kúpacím rajom“, nájdeš tu aj malebné mestečká.

Krétu si nemusia odriekať ani priaznivci aktívnej dovolenky, v horách sa stretneš s roľníkmi žijúcimi tak, ako ich predkovia. Na úbočiach kopcov zase narazíš na roztrúsené pozostatky po veľkolepých palácoch.

zdroj: Unsplash/420

Rím, Taliansko

Večné mesto Rím. Podľa legendy ho založili bratia Romulus a Rémus, deti, ktoré vychovala vlčica. Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma.

Putujú tam totiž nie len veriaci na pápežské audiencie, ale smerujú doň turisti z celého sveta za jedinečnou architektúrou Baziliky sv. Petra, legendárnym Koloseom a jedinečnými historickými pamiatkami, kedysi takej známej Rímskej ríše.

zdroj: Unsplash/ gottardi

Cabo San Lucas, Mexiko

Mexiko sa minulý rok rozrástlo na jednu z najobľúbenejších turistických destinácií na svete. Cabo San Lucas je rajom pre fanúšikov vodných športov a surfovania. Užiť si tu môžeš aj plávanie s delfínmi v teplých zátokách.

zdroj: Unsplash/mckenna

Istanbul, Turecko

Kto prichádza do Istanbulu, je určite pripravený na orientálnu exotiku a veľkolepé pamiatky minulosti. Ale táto turecká metropola na Bospore je tiež rušným moderným, hoci rozporuplným veľkomestom.

Rozporuplnosť mesta pramení predovšetkým z toho, že jedna jeho časť sa rozkladá na európskej pevnine, druhá patrí už plne k islamskému Orientu.

Zatiaľ čo v uliciach štvrte Fatih nestretnete ženu, ktorá by nebola zahalená závojom, a muža bez turbanu, ktorý by sa neponáhľal do mešity k modlitbe, mladých to tiahne do pestrými neónmi blikajúcich nákupných centier so západnými značkovými odevmi na okraji metropoly.

zdroj: Unsplash / Desert Morocco

Paríž, Francúzsko

Ak prídeš do Paríža, určite nebudeš vedieť, kam skôr: k Eiffelovke alebo do Louvru, k Víťaznému oblúku alebo na Champs-Elysées? Možno neodoláš ani lákavej vôni kávy a pečiva vychádzajúcej zo secesných kaviarničiek.

Následne sa môžeš prejsť po brehu Seiny. Kto príde do Paríža prvýkrát, atmosféra metropoly ho zaplaví silnými dojmami.

zdroj: Unsplash/minchella

Hurghada, Egypt

Ak k moru do Egypta, potom jedine do Hurghady. A to nie len v lete, ale dokonca celoročne. Najpopulárnejšie egyptské letovisko ležiace na pobreží Červeného mora vyhľadávajú milovníci pieskových pláží, priezračne čistej vody, šnorchlovania, ale aj potápači. Podmorský svet v tejto dovolenkovej destinácii je jeden z najunikátnejších. 

zdroj: Unsplash/davis

Najobľúbenejšie európske destinácie:

 1. Londýn
 2. Kréta
 3. Rím
 4. Istanbul
 5. Paríž
 6. Barcelona
 7. Tenerife
 8. Korzika
 9. Edinburgh
 10. Florencia

Najobľúbenejšie destinácie pre milovníkov prírody, prechádzky a turistiky:

 1. Národný park Arenal Volcano, Kostarika
 2. Národný park Jim Corbett, India
 3. Národný park Serengeti, Tanzánia
 4. Rezervácia Massai Mara v Keni
 5. Krugerov národný park v Južnej Afrike
 6. Národný park Fiordland na Novom Zélande
 7. Národný park Denali na Aljaške (USA)
 8. Národný park Kilimanjaro v Tanzánii
 9. Národný park Westland Tai Poutini na Novom Zélande
 10. Národný park New Forest vo Veľkej Británii

Najlepšie miesta pre gurmánov v roku 2022:

 1. Rím
 2. Londýn
 3. Paríž
 4. Dubaj
 5. Barcelona
 6. Madrid
 7. Sao Paulo
 8. New York
 9. Bangkok
 10. Singapur

Dubaj zvíťazil aj v kategórii mestská turistika. Mexický Cancún bol vyhlásený za najslnečnejšie mesto a top destináciou pre lyžiarov v roku 2022 sa stal švajčiarsky Zermatt.

Kompletný rebríček najlepších turistických destinácií pre rok 2022 v kategórii Travelers‘ Choice Best of the Best podľa užívateľov Tripadvisoru nájdeš na oficiálnej stránke súťaže.

Zdroj: Tripadvisor

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá