Jeden z najmocnejších mužov Číny záhadne zmizol. Ministra obrany nik nevidel už týždne

  • Minister obrany Li Šang-fu sa na očiach verejnosti neukázal od konca augusta
  • Hovorí sa, že je vyšetrovaný
li
TASR/AP, Cambodia's Prime Minister Telegram. Wikimedia/ Danial Hakim
  • Minister obrany Li Šang-fu sa na očiach verejnosti neukázal od konca augusta
  • Hovorí sa, že je vyšetrovaný

Sú to celé týždne, čo sa na verejnosti neobjavil jeden z najmocnejších mužov Číny – minister obrany Li Šang-fu. Minister bol naposledy videný na verejnosti koncom augusta, odvtedy sa po ňom akoby zľahla zem.

Podozrenia sa začali šíriť, keď Peking náhle odvolal Liovu účasť na septembrovom výročnom zhromaždení vo Vietname s tým, že minister má „zdravotné problémy“.

Špekulácie znásobili správy západných médií, ktoré sa snažili vypátrať, kde minister obrany, slúžiaci na tejto pozícii len šesť mesiacov, vlastne je.

Podľa mnohých západných médií, ako je The Washington Post alebo The New York Times, je za dvojtýždenným zmiznutím vyšetrovanie samotného ministra. Zdroje týchto denníkov tvrdili, že vyšetrovanie má sledovať korupciu, ktorá je prítomná v čínskej armáde a stojí ju značné zdroje.

Zmiznutie Liho prichádza potom, ako náhle odstránil dvoch najvyšších veliteľov zodpovedných za jadrové sily krajiny.

Mnohí experti sa domnievajú, že vojenskí velitelia môžu byť obvinení z korupcie a môže ísť o snahy prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa snaží bojovať proti rozšírenej korupcii.

Nie je však vylúčené, že v tom môžu byť podozrenia a nelojálnosť voči ministrovi v rámci Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA).

Objavili sa aj špekulácie, že minister bol už zo svojej funkcie odvolaný.

Narušiť to môže povesť aj Si Ťin-pchingovi 

Takéto zmiznutie a prípadná výmena na ministerskej stoličke môže narušiť povesť čínskej armády aj samotného čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Neohrozí to jeho moc, ale naruší to jeho prestíž ako vládcu,“ povedal pre The New York Times expert z taiwanského think tanku Ústav pre výskum národnej obrany a bezpečnosti Su Tzu-yun. Prezident vyzerá, akoby nevedel, čo jeho lídri robia.

Na druhej strane, podľa Deutsche Welle môže ísť o snahu čínskeho prezidenta, ktorý sa mohol chcieť zbaviť nepohodlného ministra a nasadiť niekoho lojálnejšieho a poslušnejšieho. V tom prípade by šlo o súboje vnútri moci, pričom by to svedčilo o prezidentovej rastúcej moci v rámci čínskej armády.

čína
zdroj: TASR via AP/Nyein Chan Naing; čínsky prezident Si Ťin-pching

Minister s hodnosťou generála bol celý život významnou postavou čínskej armády. Angažoval sa hlavne v oblasti raketového inžinierstva. Experti tvrdia, že Li mal dôveru čínskeho prezidenta v oblastí zbraní. Minister bol tiež zodpovedný za nákup ruských stíhačiek a inej vojenskej techniky z USA, čo vyvolalo nevôľu zo Spojených štátov, kde je na sankčnom zozname.

Zatiaľ je Li stále uvedený ako minister obrany, no v dohľadnej dobe sa to môže podľa expertov zmeniť.

Zmizol aj minister zahraničia 

Time pripomína, že nejde o prvé záhadné zmiznutie vysokého čínskeho predstaviteľa. Prednedávnom sa podobný scenár opakoval aj s čínskym ministrom zahraničia Čchin Kangom.

Ten bol na verejnosti naposledy videný 25. júna 2023. Neskôr bol v tichosti zbavený kresla ministra zahraničia a nahradený súčasným ministrom zahraničia Wangom I.

Ani v tomto prípade nebolo oznámené, kde sa nachádza. Dodnes sa neobjavil na verejnosti a Peking tvrdí, že má nešpecifikované „zdravotné problémy“.

Čína v poslednom období nečelí len problémom s korupciou či záhadným zmiznutím ministrov, problém jej robí ekonomický rast. Číňania preto začali skrývať niektoré ekonomické dáta pred svetom. Čoraz viac odborníkov si myslí, že čínska ekonomika sa môže dostať do veľkých problémov, ak čínska vláda neurobí potrebné opatrenia.

Zdroje: New York Times, The Washington Post, Deutsche Welle, Time

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá