Jeden z najnavštevovanejších hradov Slovenska dostal nový šat. Ponúka unikátnu atrakciu (VIDEO)

  • Archívna veža a terasa hradu boli obnovené
  • Veža v minulosti slúžila ako obranný systém hradu
Oravský hrad
TASR/Miroslava Mlynárová, Reprofoto: Facebook/Oravský hrad / Orava Castle
  • Archívna veža a terasa hradu boli obnovené
  • Veža v minulosti slúžila ako obranný systém hradu

Slovensko sa môže pýšiť množstvom krásnych hradov a zámkov, za ktorými k nám cestujú turisti z celého sveta. Jeden z našich najznámejších hradov – Oravský hrad – aktuálne návštevníkom ponúka obnovenú atrakciu.

Tou je Archívna veža a terasa. Návštevníci si ich v obnovenej podobe môžu prezrieť už v týchto dňoch. Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava ich totiž len nedávno slávnostne sprístupnilo pre verejnosť.

Turisti sa môže tešiť z obnovenej atrakcie

Podľa riaditeľky Oravského múzea Márie Jagnešákovej boli Archívna veža a terasa v minulosti v nevyhovujúcom až havarijnom stave. Riaditeľka priblížila, že išlo o tretiu etapu obnovy hradu, píše TASR.

„Archívna veža v minulosti slúžila ako obranný systém hradu. Omietky a murivo vykazovali rozsiahlu degradáciu, opticky boli viditeľne oduté. Dochádzalo k olupovaniu a padaniu omietok, čo predstavovalo nebezpečenstvo pre okoloidúcich návštevníkov a pracovníkov múzea,“ povedala.

Z tohto dôvodu bola dlhodobo uzatvorená aj veľká terasa na Oravskom hrade, kde sa veža nachádza. 

Príprava renovačných prác sa podľa Jagnešákovej začala v roku 2018. Obnova sa uskutočnila pod vedením reštaurátora od minuloročného augusta až doposiaľ.

„Najskôr sa to musí všetko očistiť, dať staré omietky preč, zaplombovať. Potom príde vrchná omietka, špeciálna vápenná. Je to skutočne náročná práca, robia to reštaurátori, ktorí vedia, ako majú pamiatku zachovať,“ zhodnotila.

Cena diela bola podľa riaditeľky zhruba 280 000 eur. Oravské múzeum to financovalo zo svojich vlastných príjmov.

„Návštevníci Oravského hradu môžu opäť vidieť nádhernú šablónovú výzdobu s rytou linkou bosáže a v dolnej časti diagonálnu výzdobu, ktorú tvorí kosodĺžniková šachovnica bordovo-červeného sfarbenia,“ povedala riaditeľka múzea pre web MY Orava.

Tajomný hrad

Oravský hrad je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií severného Slovenska. Začali ho budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. V roku 1556 sa dostal do rúk Turzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Dnešnú podobu dostal v roku 1611.

Hrad, ktorý sa vypína nad Oravským Podzámkom, bol postavený už v 13. storočí. Opevnenie nebolo nikdy nikým dobyté a prežilo vďaka svojim obranným tunelom, ktoré majú päťmetrový hrubý múr. Na „odplašenie“ votrelcov poverení vylievali spoza múru vriacu vodu.

Na hrade môžeme vidieť niekoľko architektonických štýlov, napríklad románsky, gotický či renesančný. Schody, ktorých je na hrade celkom 660, prepájajú zámocké komnaty – izby, ktorých je dokopy 154, a v nich je dodnes zachovaný nábytok. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Od 13. storočia, keď tu postavili prvú verziu murovaného hradu, sa v ňom vystriedali viacerí majitelia. V časoch svojej najväčšej slávy patril Turzovcom. Dnes tu sídli Oravské múzeum, historická, etnografická aj prírodovedná expozícia. Veľmi populárne a obľúbené sú nočné prehliadky hradu. Tie dopĺňajú rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy. 

Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a jedinečnú atmosféru navyše dopĺňa aj nádherné okolie Oravského Podzámku, ktoré pri svojom výlete sem nesmieš vynechať. Veľkoleposť hradu dokazuje aj legendárny horor Upír Nosferatu, ktorý tu natáčali ešte v roku 1992.

Zdroje: MY Orava, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá