Na Bojnice zabudni, toto je podľa Lonely Planet najstrašidelnejší slovenský hrad

  • Hrad, ktorý sa vypína nad Oravským Podzámkom, bol postavený už v 13. storočí
  • O hradných klebetách sa dozvedáme cez programy, ktoré hrad návštevníkom ponúka
Nádvorie Oravského hradu, hallowenské tekvice, ilustračná foto
Nádvorie Oravského hradu, hallowenské tekvice, ilustračná foto, TASR/Miroslava Mlynárová Unsplash/Freestocks
  • Hrad, ktorý sa vypína nad Oravským Podzámkom, bol postavený už v 13. storočí
  • O hradných klebetách sa dozvedáme cez programy, ktoré hrad návštevníkom ponúka

Slovensko, teda slovenský Oravský hrad sa dostal medzi päť najautentickejších hallowenskych destinácií v Európe, uviedol portál Lonely Planet. Oravský hrad/zámok, ktorý je „zasadený“ v obci Oravský Podzámok, v okrese Dolný Kubín je výraznou dominantou Oravy a patrí medzi najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu na Slovensku. 

Medzi obyvateľov tohto hradu patrí napríklad György Thurzó, ktorý v jeho čase odsúdil Alžbetu Bátoryovú za niekoľko stoviek krvilačných vrážd. Hrad rovnako obýval aj Nicolaus Draskovics, o ktorom sa traduje, že sťahoval svojich služobníkov z kože.

Tieto slovenské hrady naberajú na jeseň iný rozmer

Hrad, ktorý sa vypína nad Oravským Podzámkom, bol postavený už v 13. storočí. Opevnenie nebolo nikdy nikým dobyté a prežilo vďaka svojim obranným tunelom, ktoré majú päťmetrový hrubý múr. Na „odplašenie“ votrelcov poverení vylievali spoza múru vriacu vodu.

Na hrade môžeme vidieť niekoľko architektonických štýlov, napríklad románsky, gotický či renesančný. Schody, ktorých je na hrade celkom 660, prepájajú zámocké komnaty – izby, ktorých je dokopy 154, a v nich je dodnes zachovaný nábytok.

Oravský hrad
zdroj: TASR/Michal Svítok

Počas prehliadky audiosprievodca vysvetľuje a návštevníkom hradu opisuje legendy o násilí, bojoch či duchoch, ktorí dodnes chodbami prechádzajú. Taktiež približuje príbehy o upírskych legendách, a práve preto si Oravský hrad odniesol cenu za najautentickejšiu halloweensku atrakciu. Počas exkurzie hradu návštevníci prejdú cez niekoľko komnát, nádvorí a tunelov.

Na najvyššom mieste v hrade – v komnate – si návštevníci môžu užiť výhľady na okolité hory, rovnako ako prejsť cez miestnosti, v ktorých sa natáčal film Upír Nosferatu. Na Oravskom hrade sa taktiež v roku 2019 nakrúcal pre Netflix film Dracula.

Slovenských filmov, v ktorých môžeme vidieť priestory hradu, je viacero. Patrí medzi ne určite Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku či Vivat Beňovský.

Hrady sú prístupné aj cez zimu

Na Slovensku máme celkovo 23 hradov a zámkov, 98 zrúcanín a 100 ďalších kultúrno-turistických objektov. Niektoré z nich prevádzkujú aj počas zimnej sezóny, a to od novembra do marca.

Medzi ne patrí Bratislavský hrad, Hrad Devín, Trenčiansky hrad, Hrad Červený kameň, nachádzajúci sa v obci Častá, taktiež zrúcanina Čachtický hrad, Hrad Beckov, Bojnický zámok, Oravský hrad a hrad Strečno. Hrad Strečno si však budú môcť užiť poslední návštevníci 1. novembra. Následne potom ostáva hrad neprístupný pre verejnosť. 

Hradov a zámkov, ktoré sú prístupné počas zimnej sezóny, je určite viac, avšak redakcia zvolila tie, ktoré sa pýšia vysokou návštevnosťou aj počas zimnej sezóny.

Bratislavský hrad
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Otváracia doba hradov, zámkov a zrúcaním sa počas jednotlivých období líši. Niektoré sú otvorené počas celého týždňa vo vyhradených hodinách a vstupoch so sprievodcom, iné sú v pondelky zatvorené úplne.

Na Trenčianskom, Bojnickom či Oravskom hrade bývajú takzvané „strašidelné noci“, na ktoré si návštevníci zakúpia vstupenku a môžu sa tak tešiť na celovečerný, až nočný program strávený na hrade.

K týmto programom sa viaže samotná história hradu, takže scénky, ktoré stvárňujú herci či zamestnanci hradov, môžu byť zaujímavé aj pre milovníkov legiend a historických hradných „klebiet“.

Zdroje: Lonely Planet , Hrady-zamky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá