Jedenie po 20:00 nemusí byť prehrešok. Odborníci na výživu objasnili jeden z najväčších mýtov

  • Je pravidlo „zákazu jedenia po 20:00“ skutočne dobré pre naše zdravie?
  • Kto by nemal jesť po tejto hodine a kto môže?
Na snímke je žena pri chladničke
Ilustračné foto, Canva/Cream_ph
  • Je pravidlo „zákazu jedenia po 20:00“ skutočne dobré pre naše zdravie?
  • Kto by nemal jesť po tejto hodine a kto môže?

Určite si už aj ty počul o tom, že po 18:00, 20:00 alebo 22:00 už nemáš nič konzumovať, pretože vtedy priberáš, prípadne, že si privodíš zlé sny.

Je však pravidlo „zákazu jedenia po 20:00“ skutočne dobré pre naše zdravie?

Ako informuje portál Health, ak sa ani ty neradíš medzi ľudí, ktorí praktizujú prerušovaný pôst, no predsa si si zaviedol nejaké rutinné postupy vo svojom každodennom fungovaní, a to napríklad „po ôsmej večer nejem“, mal by si spozornieť.

Rôzne stanovenia si konkrétnych časov, odkedy už nebudem jesť, sú tu už celé roky. Pokiaľ jeme tesne pred spánkom, môže nám to narušiť určité časti trávenia, hladiny cukru krvi či reflux kyseliny. No otázkou stále ostáva, či je až taký veľký prehrešok jesť po 20:00.

Môžu nastať problémy s trávením

„Keď jednotlivci konzumujú jedlo počas noci, častejšie pozostáva zo spracovaných potravín s vysokým obsahom uhľohydrátov a tukov, než zo starostlivo naplánovaných a vyvážených jedál,“ povedala pre portál doktorka z oblasti gastroenterológie a výživy Janesse Laster.

Poradila, že ak si jedlo starostlivo počas dňa naplánujeme, môže to výrazne pozitívne ovplyvniť naše trávenie, vstrebávanie a aj samotný metabolizmus. Jej slová potvrdzuje aj štúdia z roku 2022, na základe ktorej vedci zistili, že neskoršie jedenie zvýšilo u účastníkov pocit hladu a nakoniec viedlo k ukladaniu tuku.

Veľkú rolu tu však zohráva aj úroveň večernej aktivity či to, ako si dané jedlo užiješ. Paradoxné je, že napríklad v Španielsku, kde sa večera podáva často neskôr ako o 22:00, je miera obezity nižšia ako v USA, uvádza Science Direct.

Napriek tomuto faktu Laster uviedla, že „je všeobecne dané, že skoršie jedenie súvisí so stabilnejšou hmotnosťou“. Neskoré jedenie však predstavuje nevýhody pre trávenie. „Jesť tesne pred spaním výrazne zvyšuje GERD alebo kyslý reflux, takže z tohto dôvodu to neodporúčam,“ povedala gastroenterologička Caroline Soyka.

„Pre tých, ktorí pociťujú nadúvanie alebo pálenie záhy, je vhodné vyhnúť sa jedlu do 90 minút pred spaním, aby sa zabránilo nástupu gastrointestinálnych symptómov,“ doplnila Laster.

Jesť či nejesť?

Odborníčky však poukázali aj na fakt, že tieto negatívne dopady neskorého jedenia nemajú vplyv na každého človeka. Znamená to teda, že jedenie po večernej hodine pre teba nemusí znamenať totálny zlom pre zdravie tela.

Podľa dávnejšej štúdie nemusia byť negatívne dopady nočného jedenia také razantné, ak vôbec viditeľné, ak je výber potravín vhodný, bohatý na živiny a nízkokalorický.

„Veľký rozdiel medzi večerným jedením je v tom, či sú tieto pochutiny zdravé alebo nie. Ak jeme zvyšky pizze, zmrzliny alebo čipsov, bez ohľadu na čas, nie sú to zdravé voľby. Namiesto toho, ak si vyberieme ovocie, zeleninu, chudé bielkoviny alebo orechy, bez ohľadu na čas, ide o zdravú voľbu, ktorá poskytne skvelú energiu a živiny,“ vysvetlila pre portál Bess Berger, registrovaná dietologička.

Julie Pace, registrovaná dietologička, zase uviedla, že „dôsledné načasovanie jedla, vyhýbanie sa veľkým jedlám pred spaním, vedomé jedenie, udržiavanie vyváženej výživy, dodržiavanie hydratácie a počúvanie svojho tela namiesto sledovania hodín môže mať väčší vplyv na vaše zdravie než čokoľvek iné“.

Zdroje: Health.com, Science Direct, Cell.com, MDPI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá