Jednoduchá činnosť ťa spoľahlivo ochráni pred „nemocničnou nástrahou“

  • Čistenie zubov môže pacientov v nemocnici ochrániť pred ťažkým ochorením
  • Vyplýva to z najnovšej štúdie
nemocnica pacienti covid koronavírus
Ilustračný obrázok, TASR/Michal Svítok
  • Čistenie zubov môže pacientov v nemocnici ochrániť pred ťažkým ochorením
  • Vyplýva to z najnovšej štúdie

Čistenie zubov môže podľa najnovšej štúdie znižovať riziko vzniku zápalu pľúc u ľudí hospitalizovaných v nemocnici. Uvedenej analýzy sa zúčastnilo viac ako 2 700 pacientov, pričom menej prípadov bežnej pľúcnej infekcie súvisí s každodenným čistením zubov.

Selina Ehrenzeller a Michael Klompas, dvaja epidemiológovia špecializujúci sa na infekčné choroby z Brigham and Women’s Hospital v Bostone, zhromaždili údaje celkovo z 15 klinických štúdií.

Ľudia si v nich buď umývali zuby niekoľkokrát denne, alebo si vyplachovali ústa antiseptickou ústnou vodou, tampónmi alebo fyziologickým roztokom. 

Logika dobrej ústnej hygieny sa sprvu zdá byť celkom jasná. Čistenie zubov by mohlo zastaviť baktérie alebo iné patogény, ktoré sa vkrádajú do hrdla a spôsobujú pľúcne infekcie, ako je napríklad zápal pľúc. Dôkazy sú však zatiaľ trochu protichodné, najmä u pacientov v nemocnici, ktorí si nemôžu čistiť zuby bez pomoci.

Ako uvádza portál ScienceAlert, Ehrenzeller a Klompas sa to snažili objasniť. Analyzovali údaje o 2 786 pacientoch zapojených do jednej z 15 klinických štúdií. Zistili, že miera zápalu pľúc získaných v nemocnici dosahovala nižšie hodnoty u pacientov randomizovaných na denné čistenie zubov dvakrát alebo viackrát denne.

Kriticky chorí pacienti prijatí do nemocnice môžu byť obzvlášť náchylní na infekciu. Celkovo možno povedať, že 5 až 10 % pacientov v nemocnici dostane počas pobytu nejakú infekciu.

Čistenie zubov môže ťažko chorých pacientov doslova zachrániť

Výskum však naznačuje, že začlenenie čistenia zubov do starostlivosti o ventilovaných pacientov a povzbudenie ostatných pacientov, aby robili to isté, môže predstavovať lacný spôsob zlepšenia zdravia ústnej dutiny a zníženia prípadov zápalu pľúc.

„Vo svete nemocničnej preventívnej medicíny sa iba zriedkavo nájde niečo účinné a zároveň lacné,“ vysvetľuje Klompas. „Namiesto nového zariadenia alebo lieku naša štúdia naznačuje, že niečo také jednoduché ako čistenie zubov môže znamenať veľký rozdiel.“

Čistenie zubov výrazne znížilo mieru zápalu pľúc u pacientov s podporou dýchania. Práve táto skupina tvorila väčšinu čísel v analyzovaných štúdiách. Zníženie sa rovnalo jednému prípadu zápalu pľúc na každých 12 mechanicky ventilovaných pacientov, ktorí si dali vyčistiť zuby.

U pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti sa každodenné čistenie zubov spájalo aj s kratšími pobytmi v nemocnici. Avšak čistenie trikrát alebo viackrát denne poskytlo len malý dodatočný prínos v porovnaní s čistením zubov dvakrát denne.

„Zistenia z našej štúdie zdôrazňujú dôležitosť zavedenia rutiny pre zdravie ústnej dutiny, ktorá zahŕňa čistenie zubov pre hospitalizovaných pacientov. Najmä tých, ktorí používajú mechanickú ventiláciu, ktorí môžu potrebovať pomoc ošetrujúceho personálu,“ uvádza Klompas.

Rupak Datta, nemocničný epidemiológ na lekárskej fakulte Yale, ktorý sa nezúčastnil výskumu, hovorí, že analýza predstavuje „presvedčivé údaje, ktoré posilňujú predstavu, že rutinné čistenie zubov je základnou súčasťou štandardnej starostlivosti u pacientov s ventiláciou“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Priyanka Dhumal Divekar (@_thesmilesaga)

Žiadny významný účinok sa však nezistil medzi hospitalizovanými pacientmi, ktorí nedostávali mechanickú ventiláciu. Dôvodom môže byť skutočnosť, že iba dve z 15 štúdií v analýze zahŕňali neventilovaných pacientov. Prínos čistenia zubov pri zmierňovaní zápalu pľúc tak zostáva v tejto skupine neistý.

Zdroje: ScienceAlert, Medical Journal of Australia, Americká lekárska asociácia, YouTube/Brace Dental Clinic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá