Jeff Bezos ako najbohatší muž sveta prezradil svoje tajomstvo úspechu

  • Jeff Bezos vo svojom živote zažil vzostupy aj pády, vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam sa stal najbohatším mužom planéty
  • S receptom na úspech sa rozhodol podeliť
  • Neodhalí ti všetky svoje finty, ale predstaví 5 základných tipov, ktorými dosiahneš úspech
4863121221_0e16d9eb79_o
flickr.com
  • Jeff Bezos vo svojom živote zažil vzostupy aj pády, vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam sa stal najbohatším mužom planéty
  • S receptom na úspech sa rozhodol podeliť
  • Neodhalí ti všetky svoje finty, ale predstaví 5 základných tipov, ktorými dosiahneš úspech

O Jeffovi Bezosovi si si už na Startitup mohol prečítať veľa. Koho by predsa nezaujímal život najbohatšieho muža v modernej histórii? Nedávno sme ti predstavili jeho život a cestu na vrchol. Dnes ti prinášame 5 rád, ako sa pohybovať v zradných vodách podnikania priamo od samotného génia. O tie sa podelil s magazínom Success a tiež čo to prezradil Bradovi Stonovi, autorovi knihy The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon.

Book of the day 💪

Príspevok, ktorý zdieľa Andy Kloss (@andyklossofficial),

1. Obklopte sa tými najlepšími

Amazon je známy svojimi nekonečnými výberovými konaniami. Potenciálni zamestnanci musia najskôr dosiahnuť požadované skóre v testoch SAT. Tiež sa môžu stretnúť s otázkami typu: “Koľko čerpacích staníc sa nachádza v Amerike?” Nikto nečaká, že odpovieš správne. Chcú len preveriť tvoje kritické myslenie.

“Vždy, keď niekoho príjmeme, očakávame, že zvýši latku pre našich ďalších potenciálnych zamestnancov tak, aby sa naše talenty stále zdokonaľovali,” tvrdí Bezos.

Hodnotenie zamestnancov v Amazone sa deje v reálnom čase, neprebieha v štvrťročných alebo ročných intervaloch. Hodnotiaci softvér umožňuje všetkým zamestnancom vyjadriť kritiku či gratuláciu verejne.To, že aktuálny a adekvátny feedback je pre správne funogvanie firmy dôležitý, si sa mohol dočítať už v predchádzajúcom článku.

2. Uč sa zo svojich chýb

Aj úspešný Amazon sa musel v minulosti vyrovnávať s komplikovanými situáciami a neúspechom. Aby sa stal konkurentom eBayu, Bezos raz spustil vlastnú verziu “dražby” ponúkaných produktov. Tento projekt sa skončil veľkým fiaskom. Na druhej strane vytvoril Amazonu cestu k tomu, že začali ich služby využívať súkromný predajcovia na predaj, skladovanie či prepravu vlastného tovaru. A táto spolupráca sa naozaj vyplatila.

Čo z toho teda vyplýva? Pokrok nemôžeš dosiahnuť bez chýb. Iba nekonečným skúšaním a zisťovaním, čo (ne)funguje, dosiahneš úspech.

3. Drž sa pri zemi

Striedmosť je priamym opakom moderných biznis stratégií. Bezos sa však tejto vlastnosti drží od začiatku. V súčasnosti je fotka, ktorá zachytáva Bezosa sediaceho za stolom vyrobeným z obyčajných dverí už legendou.

Tento stôl sa stal akýmsi symbolom Amazonu, Bezosa a skromnosti. Ako on sám tvrdí, aj s málom sa dá dosiahnuť veľa.

4. Stoj pevne

Bezos chápe, že na to, aby si si udržal svoje pevné postavenie na trhu a mohol ďalej rásť, musíš sa vedieť aj adaptovať. Svedčí o tom aj fakt, že sám Bezos sa dlho zdržiaval mimo dosahu sociálnych sietí a rozhodol sa na nich začať účinkovať až neskôr.

Avšak aj pri adaptácii, je potrebné určiť si hranice. V preklade to znamená, že meniť sa môžu drobnosti, ale tvoja hlavná vízia musí ostať vždy rovnaká. Ako tvrdí 13. pravidlo líderstva v Amazone: „Lídri majú mať názor a byť húževnatí. Nerobia kompromisy len preto, aby boli za dobre so spoločnosťou. Ak sa raz pre niečo rozhodnú, stoja si za tým.”

5. Mysli vo veľkom

Amazon nikdy nemal byť iba online obchodom s knihami alebo obyčajným predajcom. Knihy Bezos považoval za najjednoduchší spôsob ako vstúpiť na trh. Amazonom sa jeho vízie neskončili. V roku 2000 tajne založil Blue Origin, spoločnosť na výskum vesmíru, aby si splnil svoj odveký sen nielen vesmír preskúmať, ale aj sa pokúsiť kolonizovať iné planéty pre prípad, že by sa Zem stala neobývateľnou.

Akokoľvek nereálne sa ti tvoje sny zdajú, Bezos ti odporúča držať sa ich a ísť si za nimi. Možno na začiatku budeš musieť čeliť výsmechu a nedôvere zo strany v spoločnosti, no ak dáš do toho všetko, výsledok bude stáť za to.

zdroj: www.success.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech