JIS-ky zaplavili pacienti do 40 rokov. Brazíliu ničí variant koronavírusu, ktorý je čoskoro aj na Slovensku, varuje lekár

  • Brazília sa vydala cestou premorenia, bojuje hneď s niekoľkými variantmi koronavírusu
  • Jeden z nich je extrémne nákazlivý, kvôli nemu končia v ťažkom stave aj mladí ľudia
  • Lekár Milan Kulkovský upozorňuje, že tento variant môže byť čo nevidieť aj na Slovensku
  • Cestou k prevencii je očkovanie: Na našom COVID oddelení sme neprijali žiadneho pacienta, ktorý by bol už zaočkovaný“
nemocnica koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Brazília sa vydala cestou premorenia, bojuje hneď s niekoľkými variantmi koronavírusu
  • Jeden z nich je extrémne nákazlivý, kvôli nemu končia v ťažkom stave aj mladí ľudia
  • Lekár Milan Kulkovský upozorňuje, že tento variant môže byť čo nevidieť aj na Slovensku
  • Cestou k prevencii je očkovanie: Na našom COVID oddelení sme neprijali žiadneho pacienta, ktorý by bol už zaočkovaný“

Pacientov s koronavírusom na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) vo veku do 40 rokov je v  Brazílii od marca viac, ako tých vo vyšších vekových kategóriách. S odvolaním sa na údaje brazílskeho Projektu ICU o tom v pondelok informovala agentúra AFP. 

Považskobystrický primár Milan Kulkovský na svojom blogu upozorňuje, že vzhľadom na laxný prístup brazílskej vlády a žiadnym opatreniam je otázkou času, kedy sa tento variant rozšíri aj na Slovensku. „Výstražný prst a zároveň pomocnú ruku by mali do Brazílie nasmerovať všetky lucídne mocnosti. Kým sa z brazílskeho nestane celosvetový problém,“ napísal na svojom blogu.

Brazília sa topí v problémoch

Počet ľudí mladších ako 39 rokov infikovaných COVIDom na JIS-kách v marci podľa ICU Project prudko stúpol – na viac ako 11.000, čo je 52,2 percent z celkového počtu pacientov hospitalizovaných na JIS. Na začiatku pandémie bol podiel pacientov na JIS-kách v tejto vekovej kategórii 14,6 a od septembra do februára približne 45 percent.

Stala sa liahňou nových mutácií, ktoré môžu ohroziť celý svet. Brazíliu prirovnávajú k „biologickej Fukušime“

Predtým to bola kategória, u ktorej by sa zvyčajne vyvinula iba menej závažná forma ochorenia a ktorá by nepotrebovala intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Nárast hospitalizovaných v tejto vekovej skupine je teda veľmi významný,“ uviedol Ederlon Rezende, ktorý je jedným z koordinátorov tohto projektu zastrešovaného Brazílskou asociáciou intenzívnej medicíny (AMIB).

Podľa Rezendeho môže byť tento nárast spôsobený rôznymi faktormi. Väčšina pacientov starších ako 80 rokov je totiž už zaočkovaná a mladší ľudia sú naopak pravdepodobnejšie vystavení riziku nákazy vírusom, keďže chodia do práce alebo sa domnievajú, že sú menej zraniteľní.

Mladí ľudia zaplavili nemocnice

Ďalším faktorom môže byť lokálny variant vírusu, ktorý je považovaný za nákazlivejší. Podľa expertov je tento variant čiastočne zodpovedný za marcový prudký nárast úmrtí spojených s koronavírusom „Pacienti prichádzajúci na JIS sú v súčasnosti mladší, nemajú žiadne pridružené ochorenia a časté sú aj prípady so závažným priebehom,“ dodal Rezende.

Čo by bolo keby? Keby sa dal vrátiť čas a meniť rozhodnutia? “Väčšina covidových pacientov na jiskách v Brazílii má…

Posted by Milan Kulkovsky blog on Monday, 12 April 2021

V marci v Brazílii takmer o tretinu stúpol aj počet covidových pacientov na JIS-kách bez pridružených ochorení.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet nakazených a úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Táto juhoamerická krajina hlási v poslednom čase rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus. Od vypuknutia pandémie podľahlo chorobe COVID-19 v Brazílii viac ako 350 000 ľudí (v marci vyše 66.000) a nákaza sa potvrdila u viac ako 13,5 milióna osôb.

Lekár: V nemocnici očkovaných nemáme

Primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský upozorňuje, že hoci vakcíny nikdy nie sú 100 % ochranou proti nákaze, sú spoľahlivou prevenciou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID- 19. „Na obrázku je RTG pľúc pacientky, ktorú som v predchádzajúcej službe prijímal na COVID oddelenie. Rozsiahly obojstranný zápal pľúc. Nemala žiadne závažné ochorenia. Do 24 hodín zomrela. Čo by bolo, keby sa dala pred mesiacom zaočkovať? Žila by! Odkedy očkujeme, na našom COVID oddelení sme neprijali žiadneho pacienta, ktorý by bol už zaočkovaný,“ zdôrazňuje.

Mnoho Slovákov, ale aj ľudí na celom svete sa bojí očkovania kvôli možnému, aj keď zatiaľ úplne na 100 % potvrdenému súvisu očkovania a krvných zrazenín. Lekár však dodáva, že ochorenie COVID-19 predstavuje oveľa vyššiu šancu na krvnú zrazeninu.

Pacientov s trombózou máme na internom oddelení v nemocnici aj teraz, ani jeden nebol očkovaný. Najmladší nemá ani 30 rokov. Veľmi veľa pacientov malo pľúcnu embóliu v spojitosti s infekciou COVID-19. Mnohých pacientov s COVID-19 zabila práve pľúcna embólia. Je pravdepodobnejšie, že vás zasiahne blesk alebo že sa z vás stane nový euromilionár, ako to, že vás zabije trombóza spôsobená očkovaním. Nechajte sa zaočkovať, počas búrky nechoďte von a podajte tiket,“ hovorí.

Zdroje: TASR, MilanKulkovskýBlog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá