Jozef Stančík maľuje nadčasové obrazy, ktoré sa ti nepodarí prehliadnuť

  • Jozef je Slovák, ktorého tvorba je ukážkou toho, ako by malo vyzerať moderné umenie v roku 2017.
jozefcover
facebook.com/galeriaobrazovaumenia
  • Jozef je Slovák, ktorého tvorba je ukážkou toho, ako by malo vyzerať moderné umenie v roku 2017.

Jozef Stančík študoval dizajn, no po čase sa náhodou dostal ku kresbe, ktorá ho chytila. V pláne mal však zostať len pri čierno-bielych dielach. K farbám sa dostal až potom, ako ho známy oslovil s prosbou o olejomaľbu. Jozef to našťastie skúsil a vystrelilo to viac než dobre, dnes jeho obrazy hrajú farbami a v miestnosti sú nepriehliadnuteľné.

foto:facebook.com/galeriaobrazovaumenia

Pri svojej práci využíva spreje, koláž, no badať na nich aj určitý pop-up nádych. Na nové postupy zväčša príde len náhodou pri procese tvorby. Zatiaľ, čo mnohí umelci maľujú podľa pocitu, spontánne, to čo maľuje má Jozef vždy dopredu presne naplánované.

foto:facebook.com/galeriaobrazovaumenia

„Aby obraz vyzeral spontánne a náhodne a hlavne dynamicky tak to chce sakramentsky sofistikovaný plán. Takže na to, aby to nevyzeralo naplánované to musím vždy dômyselne naplánovať,“ povedal v rozhovore pre 9em.sk

foto:facebook.com/galeriaobrazovaumenia

Ak si u Jozefa objednáš obraz môžeš ho mať doma o pár hodín, ale aj o niekoľko týždňov. Dĺžka procesu výroby sa pri každom jednom obraze líši.

Na vytvorenie obrazov ako je ten s Marilyn, stačia Jozefovi spreje, akryl, plátno a určitý skill. Bez vášne pre vec a vytrvalosti pri práci by však bolo všetko stratené. Avšak práve koncentrácia vie byť pre Jozefa tou najťažšou skúškou.

foto:facebook.com/galeriaobrazovaumenia

Aj keď to má umenie na Slovensku veľmi ťažké, Jozef si nemyslí, že ide o chybný prístup štátu. Chybu vidí v ľuďoch, ktorí prestali vytvárať vzťahy a hodnoty. Potom môžu len ťažko podporiť niečo také ako umenie. Význam umeleckej tvorby vidí predovšetkým v tých, ktorí na nej participujú. Či už ide o samotného umelca alebo diváka.

Aj keď by sa mohlo zdať, že Jozef už nadobudol svoj vlastný štýl. Sám tvrdí, že ten správny rukopis ešte stále hľadá. Našťastie je počas toho zároveň schopný robiť ľuďom radosť.

foto:facebook.com/galeriaobrazovaumenia

Jeho víziou do budúcna je nájsť spôsob, ako vytvoriť dokonalý portrét. Čo to však naozaj znamená?

„To slovo dokonalý ma napĺňa pokojom, lebo v umení nič také ako dokonalý nejestvuje… Takže človek môže vždy na sebe pracovať, pretože tam nie sú hranice. To ma uisťuje v tom, že aj keď budem mať 80 rokov, stále tam bude niečo o čo sa budem môcť snažiť.“

Jozefove obrazy si môžeš prezrieť a objednať na jeho facebookovej stránke.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech