K bombovým útokom v Kábule sa prihlásil Islamský štát. Americký prezident sľubuje pomstu

  • Pri bombovom útoku na letisku v afganskom meste Kábul zomrelo mnoho ľudí
  • Počty obetí pravdepodobne nie sú konečné
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP, reprofoto/youtube/cnn
  • Pri bombovom útoku na letisku v afganskom meste Kábul zomrelo mnoho ľudí
  • Počty obetí pravdepodobne nie sú konečné

Pri dvoch štvrtkových samovražedných bombových útokoch v blízkosti letiska v afganskej metropole Kábul zahynulo 13 amerických vojakov a 90 ďalších ľudí, informovala v piatok stanica BBC. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Mnoho zranených

Afganské hnutie Taliban uviedlo, že pri útokoch zahynulo najmenej 28 jeho členov.

Stratili sme viac ľudí ako Američania,“ poznamenal nemenovaný predstaviteľ Talibanu. Podľa afganských úradov si útoky vyžiadali približne 150 zranených.

Americké ministerstvo obrany okrem mŕtvych potvrdilo 18 zranených vojakov. Islamský štát podľa agentúry Reuters uviedol, že jeden z jeho samovražedných atentátnikov sa zameral na „prekladateľov a spolupracovníkov americkej armády“.

Afghanistan
zdroj: TASR/Aśvaka News Agency via AP

Len niekoľko hodín pred útokmi

Kanadský premiér Justin Trudeau odsúdil bombové útoky pri letisku Hámida Karzaja v afganskej metropole Kábul. V piatok o tom informovala stanica BBC.

„Tieto ohavné útoky vzali životy mnohým nevinným ľuďom, ktorí sa zúfalo usilovali opustiť krajinu a tým, ktorí podporovali evakuačné úsilie vrátane príslušníkov americkej armády a medicínskeho personálu,“ vyhlásil Trudeau. Kanadský premiér okrem toho tiež vyjadril sústrasť pozostalým obetí útokov.

„Myslíme na ľudí v Afganistane a na každého, koho sa tieto nezmyselné akty násilia dotkli. Vyjadrujeme sústrasť rodinám a milovaným obetí a želáme úplne uzdravenie raneným,“ uviedol Trudeau.
Vyhlásenie Trudeaua prichádza krátko po tom, ako Kanada potvrdila, že ukončila evakuáciu z Afganistanu.

K oficiálnemu odchodu kanadských vojakov z Afganistanu pritom prišlo len niekoľko hodín pred samovražednými bombovými útokmi v blízkosti letiska. V Afganistane však uviazlo niekoľko kanadských občanov, zatiaľ nie jasné koľko ich presne je, píše BBC.

Afghanistan
zdroj: TASR/AP

Snahy budú pokračovať

„Naša záväzky voči Afganistane neskončili,“ uviedol Trudeau, podľa ktorého bude Kanada spolupracovať so svojimi spojencami, aby našla bezpečné východisko z Afganistanu pre tých, ktorí sa tam stále nachádzajú.

Kanada z letiska v Kábule evakuovala približne 3700 ľudí. Trudeau sa pritom zaviazal, že jeho krajina v nasledujúcich „rokoch a mesiacoch“ príjme 20.000 Afgancov.

Pri dvoch štvrtkových samovražedných bombových útokoch v blízkosti letiska v afganskej metropole Kábul zahynulo 13 amerických vojakov a 90 ďalších ľudí, informovala v piatok stanica BBC. K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS).

Afganské hnutie Taliban, ktoré nedávno obsadilo krajinu, uviedlo, že pri útokoch zahynulo najmenej 28 jeho členov. Podľa afganských úradov si útoky vyžiadali približne 150 zranených. Americké ministerstvo obrany okrem mŕtvych potvrdilo 18 zranených vojakov.

Biden sľubuje pomstu

Americký prezident USA Joe Biden vo štvrtok oznámil, že nariadil vojenským veliteľom vypracovať operačné plány na útoky na vedenie, majetok a zariadenia teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Jeho slová zazneli v Bielom dome niekoľko hodín po bombových útokoch v blízkosti letiska v afganskej metropole Kábul, pri ktorých zahynulo 12 amerických vojakov a 15 ďalších utrpelo zranenia.

Biden označil zabitých amerických vojakov za „hrdinov, ktorí sa zapojili do nebezpečnej, nezištnej misie na záchranu životov ostatných„. Podľa jeho slov boli súčasťou v dejinách nevídaného evakuačného úsilia, pri ktorom sa podarilo „za 11 dní dostať do bezpečia viac ako 100 000 amerických občanov, amerických partnerov a Afgancov, ktorí nám a ďalším pomáhali„.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Biden v prejave sľúbil pomstu teroristom. „Tí, ktorí vykonali tento útok, ako aj ktokoľvek iný, kto želá Amerike ujmu, vedzte: Neodpustíme. Nezabudneme. Budeme vás prenasledovať a prinútime vás zaplatiť.“ Biden vyhlásil, že „odpovieme silou a precízne – v čase, na mieste a spôsobom, ktorý si sami zvolíme“. Podľa televízie CNN však odmietol poskytnúť podrobnosti o načasovaní akcie.

Títo teroristi z IS nevyhrajú. Zachránime Američanov. Dostaneme našich afganských spojencov von. Naša misia bude pokračovať. Amerika sa nenechá zastrašiť,“ zdôraznil Biden.

Na otázku, či si myslí, že bolo chybou spoliehať sa na Taliban, že zaistí obvod kábulského letiska, Biden odpovedal: „Nie, nemyslím.. Nikto im (talibom) neverí… Ale je v ich vlastnom záujme, aby sme odišli.

Stiahnutie vojsk neľutuje

Podľa Bidena zatiaľ neexistujú dôkazy o nejakej tajnej dohode medzi Talibanom a IS, ktorá by mala za následok útoky na letisko. Biden ďalej povedal, že evakuačná misia USA bude pokračovať a nenechajú sa „odradiť teroristami“. Taktiež zdôraznil, že si za svojím rozhodnutím stiahnuť sa z Afganistanu stojí. „Nikdy som nebol toho názoru, že by sme mali obetovať americké životy, aby sme sa pokúsili vytvoriť demokratickú vládu v Afganistane; v krajine, ktorá nikdy v celej svojej histórii nebola zjednotenou krajinou,“ povedal.

Našim záujmom bolo zabrániť al-Káide, aby sa znova objavila, v prvom rade dostať (Usámu) bin Ládina, zmiesť al-Káidu v Afganistane a zabrániť tomu, aby sa to už neopakovalo. Ako som už stokrát povedal, terorizmus metastázoval po celom svete. Máme väčšie hrozby prichádzajúce z iných krajín, oveľa bližšie k USA… Dámy a páni, bolo načase ukončiť 20-ročnú vojnu,“ doplnil.

Biden zároveň potvrdil 31. august ako konečný termín odchodu amerických vojakov z Afganistanu. Ale ako poznamenal, aj po tomto termíne sa USA pokúsia evakuovať z krajiny niektorých afganských žiadateľov o špeciálne imigrantské víza.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie