Útok na kábulskom letisku bol taký brutálny, že televízie z neho nechcú vysielať zábery. Zomrelo viac ako 100 ľudí

  • Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby na Twitteri potvrdil informáciu o výbuchu pri kábulskom letisku
  • Zomrelo pri ňom viac ako 100 ľudí, medzi obeťami sú aj Američania
  • ABC News tvrdí, že k výbuchu došlo v Abbey Gate - jednom z hlavných vchodov na letisko
  • Pri útoku zomrelo 13 amerických vojakov. Americký prezident Biden ich nazval hrdinami
  • Situáciu sme sledovali online
Kábul výbuch
SITA/AP, Mohammad Asif Khan, Wali Sabawoon
  • Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby na Twitteri potvrdil informáciu o výbuchu pri kábulskom letisku
  • Zomrelo pri ňom viac ako 100 ľudí, medzi obeťami sú aj Američania
  • ABC News tvrdí, že k výbuchu došlo v Abbey Gate - jednom z hlavných vchodov na letisko
  • Pri útoku zomrelo 13 amerických vojakov. Americký prezident Biden ich nazval hrdinami
  • Situáciu sme sledovali online

Hovorca amerického ministerstva obrany (DOD) John Kirby na Twitteri potvrdil informáciu o výbuchu pri kábulskom letisku. „Môžeme potvrdiť výbuch mimo kábulského letiska. Obete nie sú v tejto chvíli jasné. Keď to bude možné, poskytneme ďalšie podrobnosti,“ uviedol Kirby na Twitteri. 

CNN uvádza, že zranení sú najmä Afganci. Prezident Joe Biden mal byť so situáciou oboznámený. CNN, ktorá sa odvoláva na troch amerických predstaviteľov, tvrdí, že išlo o samovražedný útok. Atentátnik sa mal podľa niektorých informácií odpáliť v dave ľudí. Zahynuli aj americkí vojaci. 

ABC News tvrdí, že k výbuchu došlo v Abbey Gate – jednom z hlavných vchodov na letisko. Práve pri vchode sa sústreďuje množstvo ľudí. 

NBC News tvrdí, že viaceré ambasády, vrátane americkej, francúzskej a britskej, varovali svojich občanov, aby nechodili na letisko. Podľa francúzskej ambasády hrozia aj ďalšie útoky.

Podľa BBB si napokon výbuch vyžiadal životy 13 amerických vojakov a 90 ďalších ľudí. Afganské hnutie Taliban uviedlo, že pri útokoch zahynulo najmenej 28 jeho členov. „Stratili sme viac ľudí ako Američania,“ poznamenal nemenovaný predstaviteľ Talibanu.

Podľa afganských úradov si útoky vyžiadali približne 150 zranených. Americké ministerstvo obrany okrem mŕtvych potvrdilo 18 zranených vojakov.

Islamský štát podľa agentúry Reuters uviedol, že jeden z jeho samovražedných atentátnikov sa zameral na „prekladateľov a spolupracovníkov americkej armády“.

 Z letiska však aj naďalej odlietajú lietadlá, informuje Sky News.

Predstavitelia USA varovali pred hrozbou útoku 

Pred hrozbou teroristického útoku pri evakuácii varoval samotný prezident Biden, jeho minister zahraničia Antony Blinken alebo aj poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. 

„Každý deň, keď sme v krajine, je ďalší deň, keď vieme, že ISIS sa snaží zamerať na letisko a zaútočiť na americké a spojenecké sily a nevinných civilistov,“ uviedol prezident v utorok.

zdroj: SITA/AP, Wali Sabawoon

Hrozba terorizmu mala pochádzať od extrémistických radikálov z al-Káidy a Islamského štátu. 

V zahraničných médiách sa objavili aj informácie o streľbe na talianske lietadlo. Tie sa nakoniec ukázali ako nepravdivé, v skutočnosti mali afganské silové zložky strieľať do vzduchu, uvádza Reuters.

Situáciu sledujeme online:

1:30: Počet obetí útokov v Kábule v radoch amerických vojakov stúpol na 13

 Na 13 stúpol počet obetí v radoch amerických vojakov po štvrtkových samovražedných bombových útokoch v blízkosti letiska v afganskej metropole Kábul. Informovalo o tom v piatok americké ministerstvo obrany s tým, že zranených je 18 vojakov. Predtým informovalo o 12 mŕtvych a 15 zranených vojakoch.

„Na následky zranení spôsobených útokom na Abbey Gate (letiskovú bránu) zomrel trinásty príslušník americkej armády,“ uviedol podľa agentúry AFP vo vyhlásení hovorca Centrálneho velenia armády USA Bill Urban.

23:30: Biden: Americkí vojaci, ktorí položili život boli hrdinovia

Americký prezident Joe Biden na tlačovej konferencii v Bielom uviedol, že dnešok je „ťažký deň“ pre USA, Afganistan ale aj pre celý svet. Najhoršie obavy, pred ktorými varovali tajné služby sa naplnili, v podobe teroristického útoku teroristického hnutia ISIS.

„Títo americkí vojaci, ktorí položili život, je to nadužívané slovo, ale je to tu úplne vhodné, boli hrdinovia,“ uviedol Biden. Prezident uviedol, že vojaci si boli vedomí nebezpečenstva misie, ale rozhodli sa nesebecky zachraňovať životy iných.

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

V prejave spomenul aj svojho zosnulého syna Beaua Bidena, ktorý slúžil v Iraku. Krátko po skončení misie mu bola diagnostikovaná agresívna forma rakoviny, ktorej podľahol. Biden tvrdí, že si vie predstaviť, čo rodiny pozostalých vojakov cítia a jeho srdce je za nich zlomené. „Máme taký pocit (Biden a jeho manželka Jill) aký majú mnohí z vás, čo dnes rodiny týchto odvážnych hrdinov pociťujú. Máte pocit, že vás vtiahne čierna diera uprostred hrudníka. Nie je cesty von. Bolí ma pre vás srdce,“ povedal prezident. 

Biden zároveň varoval teroristov, že za útoky zaplatia. „Neodpustíme. Nezabudneme. Chytíme vás a donútime vás zaplatiť,“ varoval Biden. Novinárom v Bielom dome prezradil, že nariadil vypracovanie plánu na útok na extrémistov z Islamského štátu. „Títo teroristi z ISIS nevyhrajú. Zachránime Američanov. Dostaneme našich afganských spojencov von. A naša misia bude pokračovať,“ povedal prezident. „Amerika sa nenechá zastrašiť.“

Prezident dodal, že USA budú pokračovať vo svojej misii, ktorá je aktuálne evakuácia občanov a afganských spolupracovníkov. Nevylúčil ani navýšenie počtu vojakov, ak to bude potrebné. 

23:15: Stoltenberg opísal udalosti v Kábule ako „hrozný teroristický útok“

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg opísal udalosti v Kábule ako „hrozný teroristický útok“. Prioritou podľa neho naďalej zostáva čo najrýchlejšie evakuovať do bezpečia čo najviac ľudí.

22:50: Trump: K útokom v Kábule nikdy nemalo dôjsť

Bývalý americký prezident Donald Trump označil štvrtkové bombové útoky v afganskej metropole Kábul za tragédiu, ku ktorej nikdy nemalo dôjsť. Informovala o tom agentúra AFP.

 „Melania a ja vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám našich úžasných a statočných príslušníkov armády… Myslíme tiež na rodiny nevinných civilistov, ktorí dnes zahynuli pri barbarskom útoku v Kábule… Nikdy sa nemalo dopustiť, aby k tejto tragédii prišlo,“ píše sa vo vyhlásení bývalého amerického prezidenta, uvádza TASR.

22:11: K útokom sa prihlásili teroristi z Islamského štátu

Agentúra Reuters tvrdí, že k útokom na letisku sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát.  

21:45: V okolí Kábulu sú hlásené ďalšie výbuchy

Z okolia Kábulu sú hlásené ďalšie výbuchy. Informácie na sociálnych sieťach hovoria o piatich až šiestich výbuchoch dohromady. Americký generál Frank McKenzie nebol na tlačovej konferencii schopný potvrdiť ďalšie výbuchy. Jeden však bolo počuť počas živých vysielaní televízií ABC News aj BBC.

Výbuchy mali začuť aj korešpondenti agentúr AFP a Reuters. Agentúra Reuters tvrdí, že jeden výbuch bol riadený s cieľom zneškodniť americkú muníciu. 

21:05: Zahynulo 12 amerických vojakov, potvrdil generál 

Pri útoku na kábulskom letisku zahynulo najmenej 12 príslušníkov americkej armády, uviedol generál Frank McKenzie na tlačovej konferencii amerického ministerstva obrany. Ďalších 15 vojakov je zranených. McKenzie je vedúci Ústredného velenia USA.

Generál potvrdil, že došlo k najmenej k dvom výbuchom. Potvrdil aj paľbu do davu ľudí, ktorá nasledovala bezprostredne po výbuchoch. 

Spojené štáty budú pokračovať v evakuácii. V Afganistane sa nachádza ešte približne 1 000 občanov USA. „Aj keď sme zarmútení stratami na životoch, Američania aj Afganci, naďalej plníme misiu,“ uviedol generál.

„Dnes (vo štvrtok) máme na rampe 5 000 evakuantov, ktorí čakajú na lety. Od 14. augusta sme evakuovali viac než 104.000 civilistov, z toho viac ako 66.000 (evakuovali) Spojené štáty a viac ako 37 000 naši spojenci a partneri  …Ako včera povedal minister zahraničných vecí (Antony Blinken), sme presvedčení, že v tejto chvíli zostáva v Afganistane asi niečo cez 1 000 Američanov,“ priblížil McKenzie.

McKenzie uviedol, že „veľmi tvrdo pracujú“ na identifikácii toho, „kto je spojený s týmto zbabelým útokom.“ Spojené štáty sú pripravené „tvrdo“ zasiahnuť voči ľudom, ktorí stáli za útokom.

Zároveň potvrdil, že Washington z útokov viní teroristickú skupinu Islamský štát (IS), konkrétne jej odnož operujúcu na území Afganistanu, známu pod skratkou IS-K alebo ISIS-K, uvádza TASR.

Generál neverí, že by Taliban zámerne umožnil samovražedným útočníkom prístup k letisku.  

Riziko ďalších teroristických útokov je v okolí letiska je podľa McKenzieho aj naďalej mimoriadne vysoké a môže k nim dôjsť „kedykoľvek„. Okrem ďalších samovražedných útokov hrozia aj útoky vozidlami alebo raketami, dodal.

20:44: Zahynúť mohlo viac ako 60 civilistov

Pri bombových útokoch pri letisku Hámida Karzaja v afganskej metropole Kábul zahynulo najmenej 60 afganských civilistov a 150 utrpelo zranenia, píše denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vysoko postaveného afganského zdravotníckeho predstaviteľa, uvádza TASR.

Podľa spravodajcu Sky News Marka Stonea z Kábulu prichádzajú zábery, ktoré nie je možné odvysielať, „pretože sú také strašné“. Videá zachytávajú miesto výbuchu pred bránou letiska, kde čakali tisíce ľudí. „Myslím si, že sa čoskoro ukáže, že počet (obetí) je oveľa, oveľa vyšší“, povedal Stone.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová medzitým potvrdila, že na kábulskom letisku je pristavené nemecké zdravotnícke lietadlo, ktoré je pripravené prepraviť ranených z Afganistanu.

20:35: Zabitých amerických vojakov mohlo byť viac ako 10

Počet amerických vojakov, ktorí zahynuli pri útoku na kábulské letisko zostáva stále neznámy. Niektoré médiá uvádzajú, že zahynúť mali štyria príslušníci námorníctva. Korešpondentka pre BBC Nafiseh Kohnavard tvrdí, že zomrieť mohlo viac ako desať amerických vojakov.

20:20: Korčok „dôrazne“ odsúdil teroristický útok

Slovenský minister zahraničia „dôrazne“ odsúdil teroristický útok na letisko v Kábule. „Pripájam sa ku všetkým, ktorí spomínajú na statočných vojakov a vojačky, ktorí prišli o život, a na všetkých, ktorí trpeli týmito zbabelými teroristickými útokmi,“ napísal Korčok na Twitteri.

19:55: Merkelová odsúdila tento „ohavný“ útok 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúdila štvrtkový „ohavný“ útok pri letisku v Kábule. „Zatiaľ nepoznáme všetky podrobnosti, ale teroristi sa zamerali na ľudí čakajúcich pred bránami letiska, ktorí dúfali, že sa im podarí odísť (z Afganistanu). Chceli bezpečnosť a slobodu, preto je to v tejto veľmi napätej situácii ohavný útok,“ povedala Merkelová, uvádza TASR.

Kancelárka dodala, že „nezabudne na tých, ktorí ešte nemohli byť zachránení“ a Nemecko rokuje s Talibanom o ich bezpečnej evakuácii, uvádza CNN

19:48: Pri útokoch mali zahynúť minimálne štyria americkí vojaci 

The Wall Street Journal uvádza, že pri útoku mali zahynúť minimálne štyria americkí vojaci. Podľa médiá malo ísť o príslušníkov amerického námorníctva. Pentagón potvrdil straty na životoch, neuviedol však počet vojakov, ktorí zahynuli. 

19:25: Kirby potvrdil, že pri výbuchu zahynuli aj americkí vojaci 

Hovorca amerického ministerstva obrany na Twitteri zverejnil stanovisko, v ktorom potvrdil, že pri útokoch zahynuli aj „niekoľkí“ americkí vojaci. Ďalší vojaci boli zranení. Kirby nešpecifikoval koľko vojakov zahynulo a koľko bolo zranených. 

19:20: Niektoré krajiny dokončili evakuáciu ešte pred výbuchom

Niektoré krajiny dokončili evakuáciu svojich občanov a afganských spolupracovníkov ešte pred atentátmi. Podľa CBS News v čase výbuchu už evakuáciu ukončilo Poľsko, Maďarsko, Belgicko a Kanada. Holandsko aj Dánsko prestalo s evakuáciou po výbuchoch. Nemecko tiež ukončilo evakuačné lety z afganského hlavného mesta Kábul. Krajinu na palube posledného evakuačného lietadla opustili aj všetci zvyšní vojaci nemeckej armády, ktorí sa nachádzali v Afganistane.

18:40: Nemocnica v Kábule prijala minimálne 60 zranených 

Nemocnica v Kábule však na Twitteri informovala, že prijala už približne 60 zranených. Predstaviteľ americkej vlády pre stanicu Sky News uviedol, že zranenia utrpelo najmenej päť príslušníkov armády USA, uvádza TASR.

Podľa zdroju z britského ministerstva obrany sa predpokladá, že explóziu pred hotelom Baron spôsobil samovražedný útočník, pričom bomba pri bráne letiska bola pravdepodobne nastražená v aute, píše Sky News.

Zdroje oboznámené so situáciou pre Sky News uviedli, že nič nenasvedčuje tomu, že by americký prezident Joe Biden uvažoval nad posunutím plánovaného termínu odchodu amerických síl z Afganistanu, ktorý je momentálne stanovený na 31. augusta.

18:19: Americkí predstavitelia sú presvedčení, že za útokmi stála teroristická organizácia ISIS-K

Americké médiá, na základe svojich zdrojov, informujú, že americkí predstavitelia sú presvedčení, že strojcami útokov je teroristická organizácia ISIS-K. Útok na letisko má mať „všetky charakteristické znaky“ útoku Islamského štátu, konkrétne jej odnož operujúca na území Afganistanu, známa pod skratkou IS-K alebo ISIS-K.

Taliban po útoku pripomenul, že vopred varoval americké sily pred hroziacimi útokmi.

„Taliban je odhodlaný (plniť si svoje záväzky) voči medzinárodnému spoločenstvu a nedovolí teroristom používať Afganistan ako základňu pre svoje operácie. Taliban varoval americké jednotky pred možnými teroristickými skupinami, ako napríklad IS,“ povedal hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

17:45: Macron tvrdí, že ďalšie hodiny v Kábule budú „extrémne nebezpečné“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že ďalšie hodiny „budú v Kábule mimoriadne nebezpečné“. Macron, ktorý je na návšteve Írska, nazval situáciu „mimoriadne napätou,“ uvádza Guardian. „Myslím si, že de facto sme všetci v situácii, keď nemôžeme ochrániť všetkých afganských ľudí, ktorých sme chceli chrániť. Teraz je našou zodpovednosťou vybudovať ďalšie riešenia na ich ochranu počas nasledujúcich týždňov a mesiacov,“ povedal Macron. 

Emmanuel Macron Francúzsko svet
zdroj: TASR/AP

17:25: Biden má poradu s tímom pre národnú bezpečnosť 

Americký prezident má poradu v situačnej miestnosti s tímom pre národnú bezpečnosť. Na porade sa má nachádzať minister zahraničia Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin. Prítomní sú aj predstavitelia armády, uvádza CNN.

17:09: Kirby potvrdil minimálne jeden ďalší výbuch aj obete na americkej strane 

Hovorca Pentagónu John Kirby potvrdil minimálne jeden ďalší výbuch v hoteli Baron aj straty na americkej strane. „Môžeme potvrdiť, že výbuch pri Abbey Gate bol výsledkom komplexného útoku, ktorý si vyžiadal množstvo obetí na amerických i civilných obyvateľoch. Môžeme tiež potvrdiť najmenej jeden ďalší výbuch v hoteli Baron alebo v jeho blízkosti, kúsok od Abbey Gate. V aktualizácii budeme pokračovať,“ napísal Kirby na Twitteri.

16:50: Američania ešte pred útokmi varovali ľudí, aby nechodili na letisko 

USA a Veľká Británia ešte pred útokmi varovali občanov, aby nechodili na letisko, uvádza CBS News. „Z dôvodu bezpečnostných hrozieb mimo brány letiska v Kábule radíme občanom USA, aby sa v tomto čase vyhýbali cestovaniu na letisko a vyhýbali sa bránam letiska, pokiaľ nedostanete od zástupcu vlády USA individuálne pokyny,“ uvádza sa v bezpečnostnom upozornení. „Občania USA, ktorí sa teraz nachádzajú v Abbey Gate, East Gate alebo North Gate, by mali okamžite odísť.“

Zdroje: CNN, ABC News, Reuters, NBC News, Al Jazeera, TASR, CBS News, Guardian, Sky News, The Wall Street Journal, Reuters, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie