K českému Deníku N sa pripojili traja noví investori

  • Sú nimi podnikatelia a známe osobnosti českého internetu. Každý z nich má rovnaký podiel
  • Deník N sa im zdá natoľko dôveryhodný a nádejný, že sa rozhodli rozbehnúť úvodnú fázu projektu
archív Startitup
  • Sú nimi podnikatelia a známe osobnosti českého internetu. Každý z nich má rovnaký podiel
  • Deník N sa im zdá natoľko dôveryhodný a nádejný, že sa rozhodli rozbehnúť úvodnú fázu projektu

Deník N vznikol na základe úspešných čísiel a ohlasov slovenského Denníka N na jeseň minulého roka. Českých žurnalistov zaujala v prvom rade ich novinárska a finančná nezávislosť a schopnosť vybudovať si popredné miesto na slovenskom novinárskom poli. Ide o vôbec prvý český digitálny denník, fungujúci na princípe plateného obsahu.

Dnes dopoludnia v Minúte po minútě vyšli s informáciou, že sa k už existujúcim investorom pripojili traja noví. Pre Startitup to potvrdil aj samotný Deník N.

Jedným z hlavných finančných podporovateľov českého Deníka N bol pri jeho štarte Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Títo investori majú spolu 66 % akcií v spoločnosti N media a.s., ktorá denník vydáva. K nim patria Silke Horáková, Jaroslav Horák, Martin Vohánka a Libor Winkler. Pridal sa k nim aj spoluzakladateľ pobočky KPMG v Českej republike Ján Žůrek.

Druhým je slovenský Denník N, ktorý s podielom 33,3 % akcií a receptom na úspech prispel do základného finančného penza.

Z radov známych osobností českého podnikateľského a internetového sveta sa dnes k novým investorom pridali aj Ondřej Fryc, ktorý je podnikateľom, investorom a  spoluzakladateľom internetového obchodu mall.cz, Libor Malý z jobs.cz a Martin Hájek, spoluzakladateľ spoločnosti Livesport. Všetci traja by mali mať podľa správy Deníka N – Minuta po minutě rovnaký akcionársky podiel.

Riaditeľ českého Deníka N sa v telefonickom rozhovore pre Startitup vyjadril, že od úplného začiatku sa počítalo s tým, že rozjazd Deníka N podporí na českej strane ( v rámci spoločnosti Independent Press a.s.) viac investorov než bola zakladateľská pätica. „Teraz teda prišlo k rozšíreniu počtu investorov a finančná ťažoba celého projektu sa tak rozdelí medzi viacero osôb. Nič iné sa však nemení, parametre projektu ostávajú rovnaké, rovnako ako aj potreba zaistiť dostatočný počet predplatiteľov, aby bol projekt sebestačný,“ informoval nás Jan Simkanič.

Vydavateľstvo Deníka N prekročilo v júni kvótu 11 tisíc predplatiteľov. Je to za tak krátky čas existencie výrazný nárast. Aj vďaka týmto pozitívnym číslam prišli noví finanční spoločníci. „Dohoda s novými investormi prebiehala úplne v réžii investorov – zakladateľov a logicky teda hľadali dôveryhodné osobnosti s profesným a osobným kreditom a bez politickej zaangažovanosti,“ odpovedá pre Startitup Jan Simkanič na otázku, na základe akého kľúča alebo iniciatívy boli noví investori vyberaní.

Aj v Česku, podobne ako je tomu na Slovensku, plánuje Deník N postupne v priebehu niekoľkých rokov previesť časť akcií svojim kľúčovým zamestnancom a redaktorom.

Zdroj: denikn.cz, nfnz.cz, Minúta po minútě Deník N, czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech