Karty sú rozdané, nastal deň D. Parlament dnes rozhoduje o osude vlády

  • Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
  • Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády
sulík, pellegrini, heger
Na snímke Richard Sulík, Peter Pellegrini a Eduard Heger, TASR/Martin Baumann, Jaroslav Novák
  • Deň, o ktorom sa rozpráva už niekoľko dní, nastal
  • Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vlády

Dnes sa bude po 11 rokoch hlasovať o odvolávaní vlády. Do poslednej chvíle je osud kabinetu Eduarda Hegera neistý a mnohé indície naznačujú, že by hlasovanie mohlo dopadnúť 75:75 hlasov (vláda by nepadla), ale v hre je aj scenár, že rozhodujúci bude jediný hlas.

Ako v pondelok (12.12.) uviedol premiér Eduard Heger, hlasovanie bude hlasovaním o charaktere štátu. V krátkom prejave na záver rokovacieho dňa pripomenul, že po tom, čo SaS povalila vládu Ivety Radičovej, nasledovali roky vlády Smeru-SD, keď „ľudia, ktorí boli v systéme, ktorý tu vybudoval Robert Fico a Peter Pellegrini, sa cítili až natoľko bohorovní, že boli schopní siahnuť na život novinára len preto, lebo odkrýval zlodejstvá, ktoré tu oni robili“.

Hlasovanie podľa neho nebude o Hegerovi, Matovičovi či Kollárovi, ale o poctivých policajtoch, prokurátoroch či sudcoch, o reformách a obnove Slovenska, o demokracii a o geopolitickom ukotvení Slovenska v demokratickej časti sveta.

Rokovanie parlamentu bude pokračovať o 9:00, hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde bude o 11:00. Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu vlády na návrh dvadsiatich poslancov strany Sloboda a Solidarita a desiatich poslancov za Hlas – sociálna demokracia.

Ako to celé začalo?

Už 29. novembra, krátko po príhovore prezidentky Zuzany Čaputovej, povedal predseda SaS Richard Sulík, že aktuálna vláda stratila dôvod na existenciu. Zuzana Čaputová podľa neho jasne pomenovala, v čom vláda zlyhala.

Dôkazom sú podľa neho slová o tom, že ak vláda nedokáže vládnuť, občania by si mali zvoliť nový parlament. Prezidentka podľa predsedu strany SaS vystihla i nálady v spoločnosti, ako sú prejavy nenávisti, prehlbovanie chudoby či spôsob vládnutia, ktorý ničí krajinu.

Prvého decembra podala SaS návrh na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, táto vláda stratila oprávnenie k existencii a škodí celej krajine.

„Toto trápenie musíme čo najskôr skončiť. Vyzbierali sme podpisy, oslovili sme poslancov strany Hlas-SD, ktorí k našim 20 hlasom pridali ďalších desať,“ vyhlásil. Dodal, že SaS bola konštruktívnou opozíciou a mala skutočnú vôľu dať tejto vláde šancu.

Predseda strany SaS Richard Sulík, premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

Skutočným pánom súčasnej koalície je podľa neho Boris Kollár, aj vďaka ktorému má generálny prokurátor Maroš Žilinka prakticky neobmedzené právomoci.

„Ďalším problémom je svojvoľné a arogantné správanie Borisa Kollára v parlamente, či už predĺžené prázdniny, alebo ten parlamentný chaos, ktorý tu pravidelne zažívame,“ povedal Sulík a dodal, že k tomu všetkému má vláda premiéra, ktorý prakticky neexistuje.

Vláda a hnutie OĽANO podľa liberálov rezignovali na boj s korupciou. „Ustanovenie paragrafu 363 je symbolom, že táto vláda nemá záujem dať priestor na vyšetrovanie kľúčových korupčných káuz, ktoré sú dôležité pre očistu našej spoločnosti. Namiesto toho, aby sme tu mali protikorupčnú koalíciu, máme populistickú koalíciu,“ skonštatovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Sulík pripomenul, že Robert Fico dodnes nebol vydaný spravodlivosti, pričom dvaja poslanci za OĽaNO a všetci poslanci Sme rodina to mohli zmeniť.

Hegera už v politike neprekvapí nič

Na tieto slová takmer ihneď reagoval bývalý financmajster Igor Matovič, ktorý skonštatoval, že Sulík sa dal dohromady so skorumpovanými zlodejmi a chystá sa povaliť už tretiu demokratickú vládu. 

Podľa Matoviča sa Sulík najprv snažil rozbiť vládu zvnútra a keď sa mu to nepodarilo, skúša to zvonka. „Dnes sa so skorumpovanými zlodejmi podpisujú na jeden hárok na povalenie ďalšej protikorupčnej vlády. Spolu s Petrom Pellegrinim, o ktorom dnes vypovedajú svedkovia, že zobral úplatok 150-tisíc eur,“ poukázal Matovič.

Argument opozície, že táto vláda nevie pomôcť ľuďom, podľa Matoviča neobstojí, keďže dnes predstavili historicky najväčšiu pomoc pre domácnosti za šesť miliárd eur.

Reagoval aj premiér Heger. Ten si nevie predstaviť, ako môže byť zápas po boku Roberta Fica, Petra Pellegriniho, Milana Mazureka (Republika) a ďalších pre Richarda Sulíka zápasom za demokraciu.

„Po boku týchto ľudí zápasíte za niečo iné. Príde mi to ako veľké pomýlenie Richarda Sulíka,“ vyhlásil premiér a dodal, že ak bude chcieť šéf liberálov pred voľbami presvedčiť verejnosť, že nebude spolupracovať s Hlasom-SD, tak po dnešku mu to už nikto neuverí.

„V politike ma neprekvapí asi už nič, ale jednému nerozumiem. Ako je možné, že za tri mesiace Richard Sulík, ktorý bol koaličný partner a podporoval moju vládu, prešiel cez konštruktívnu opozíciu až po človeka, ktorý ide povaliť tretiu demokratickú protikorupčnú vládu za posledných 12 rokov,“ povedal Heger.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SITA, TASR, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá