Európe hrozí invázia krvilačných parazitov. Londýn je v panike, ploštice našli v Eurostare

  • Na inváziu ploštíc sa pripravuje ďalšia krajina
  • Hrozba je na letiskách aj v nemocniciach
ploštica a vlak
Ilustračné foto, wikimedia, Unsplash/ Umair D
  • Na inváziu ploštíc sa pripravuje ďalšia krajina
  • Hrozba je na letiskách aj v nemocniciach

Londýnsky dopravný podnik pozorne sleduje možný výskyt ploštíc, ktoré by mohli kontaminovať vlakovú sieť Eurostar a ovplyvniť metro v hlavnom meste Spojeného kráľovstva. 

Po tom, čo sa ploštice objavili po celom Paríži a obyvatelia Paríža radšej zvolili stáť vo vlakoch než sadnúť si, ostali Londýnčania v panike z možného premnoženia sa ploštíc aj v Kráľovstve.

„Nie sme si vedomí žiadnych ohnísk v Londýne, ale budeme monitorovať našu sieť a pokračovať v našich prísnych a dôkladných čistiacich opatreniach, ktoré sa osvedčili pri udržiavaní čistoty interiéru aj exteriéru našich vlakov,“ povedal hovorca TfL pre denník Le monde.

Na druhej strane však Francúzsko bojuje s inváziou ploštíc, ktorá sa doslova borí na letiskách, v nemocniciach aj v mestskej hromadnej doprave.

Zároveň spoločnosť Eurostar, ktorá spája Paríž s Londýnom, oznámila, že výrazne zvyšuje opatrenia na prevenciu prechodu týchto živočíchov na opačnú stranu Lamanšského prielivu, teda do Británie.

Medzinárodná spoločnosť síce tvrdí, že robí všetko pre to, aby zabránila plošticiam zamoriť ich vlaky, no niektorí sa obávajú, že je už neskoro.

Populárne vlakové spojenie

Prvý námestník parížskej primátorky Emmanuel Grégoire vyzval, aby štát čo najrýchlejšie prijal akčný plán proti plošticiam, a to aj v súvislosti s tým, že krajina bude na budúci rok hostiteľom olympijských a paralympijských hier.

David Cain, molekulárny biológ a zakladateľ deratizačnej firmy Bed Bugs Ltd, uviedol, že už sa mu podarilo vystopovať ploštice z Paríža až do Londýna.

Osoba, ktorá nahlásila ploštice v byte v Londýne, bola podľa Caina na Eurostare už „týždeň predtým“.

Masívne čistenie

Medzinárodná spoločnosť Eurostar uviedla, že svoje úsilie o čistenie vo svojej sieti vlakov zintenzívňuje. „Bezpečnosť a blaho našich zákazníkov sú vždy našou prioritou číslo jedna a výskyt hmyzu, ako sú ploštice, v našich vlakoch je extrémne zriedkavý,“ uviedol hovorca.

Situácia v Paríži a v ďalších mestách je alarmujúca. Ploštice podľa dostupných informácií doslova zaplavili vo Francúzsku vysokorýchlostné vlaky, mestskú hromadnú dopravu, ale aj kiná, nemocnice či letisko Charlesa de Gaulla. 

Ako informuje portál France24, pre zamorenie plošticami museli uzavrieť už dve školy – jednu neďaleko Lyonu a druhú v Marseille.

Akčný plán proti plošticiam

Ako sme ťa už informovali, parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Na svojom webe o tom informoval denník Le monde.

Čo sú to ploštice

Ploštica je malý hmyz, ktorý sa živí najmä ľudskou krvou. Najčastejšie sa vyskytuje v matracoch a ich taštičkových pružinách, ale aj v oblečení či batožine.

Najčastejším prejavom po uštipnutí plošticou sú drobné poranenia kože. Výskyt ploštíc však môže u niektorých ľudí viesť k rôznym psychickým až psychiatrickým problémom, ako sú poruchy spánku, úzkosti, pocit paniky, uvádza sa v správe ANSES.

Ploštice sa vytratili z každodenného života v 50. rokoch 20. storočia, ale za posledných 30 rokov sa v mnohých rozvinutých krajinách „vrátil na scénu“ vďaka zvýšenej mobilite, nákupom oblečenia a doplnkov z druhej ruky i zvyšujúcej sa odolnosti voči insekticídom.

Ploštice sú nočné tvory. V noci vyliezajú z úkrytu, aby sa napili krvou svojho hostiteľa. Sú pri tom také tiché, že väčšina ľudí si nevšimne, že ich napadli, až kým ich nezačne svrbieť koža.

Zdroje: The Independent, France24, Le Monde, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá