Katastrofa desaťkrát horšia ako Černobyľ. Čo by sa dialo v prípade nehody v Záporožskej elektrárni

  • Únik rádioaktivity by mohol postihnúť až dva milióny štvorcových kilometrov
  • Jadrová katastrofa by mohla vyvolať vlnu ekologických utečencov
jadrová elektráreň Enerhodar v Záporoží Ukrajina
jadrová elektráreň Enerhodar v Záporoží Ukrajina, TASR/Russian Defense Ministry Press Service via AP, File
  • Únik rádioaktivity by mohol postihnúť až dva milióny štvorcových kilometrov
  • Jadrová katastrofa by mohla vyvolať vlnu ekologických utečencov

Prípadná nehoda v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES), ktorú od marca okupujú ruské sily, by mohla spôsobiť únik desaťnásobne vyššieho množstva rádioaktivity, než uniklo pred 36 rokmi v Černobyli. V piatkovom rozhovore pre agentúru AP to uviedol ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec.

Únik takéhoto veľkého množstva rádioaktivity by mohol postihnúť oblasť s rozlohou až na dva milióny štvorcových kilometrov, čo je „trikrát viac ako je celková rozloha Ukrajiny“, respektíve polovica rozlohy Európskej únie, varoval minister.

Dodal, že jadrová katastrofa takéhoto rozsahu by mohla vyvolať „vlnu ekologických utečencov“ utekajúcich do iných oblastí Ukrajiny alebo do zahraničia.

Za doposiaľ najhoršiu jadrovú katastrofu sa považuje havária v Černobyľskej atómovej elektrárni na severe Ukrajiny, ku ktorej došlo v apríli 1986.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu dekrét, ktorým vláde nariadil prevziať kontrolu nad ZAES, nachádzajúcu sa v Enerhodare v Moskvou okupovanej časti ukrajinskej Záporožskej oblasti.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

ZAES, najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál. Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a viackrát sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina.

Od začiatku ruskej invázie z 24. februára boli podľa Strileca na Ukrajine poškodené alebo spálené asi tri milióny hektárov lesa. Lesné požiare v kombinácii s ruskými útokmi na ropné sklady a priemyselné objekty spôsobili, že do ovzdušia uniklo viac ako 67 miliónov ton škodlivých látok. V súčasnosti je na Ukrajine poškodených alebo ohrozených 812 chránených území.

Predbežné environmentálne škody, ktoré už vyše sedem mesiacov trvajúca vojna napáchala na území Ukrajiny, sa zatiaľ odhadujú na viac ako 36 miliárd eur.

Záporožská elektráreň patrí Ukrajine

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi počas štvrtkovej návštevy Kyjeva označil za „samozrejme,“ že Záporožská jadrová elektráreň, okupovaná ruskými vojskami, patrí Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

„Pre nás je samozrejmé, že vlastníkom elektrárne je (ukrajinská štátna spoločnosť) Enerhoatom, keďže ide o ukrajinské zariadenie,“ povedal Grossi na tlačovej konferencii v Kyjeve.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu dekrét, ktorým vláde nariadil prevziať kontrolu nad Záporožskou elektrárňou, nachádzajúcou sa v Moskvou okupovanej a anektovanej časti Záporožskej oblasti. Na základe Putinovho dekrétu sa táto najväčšia jadrová elektráreň v Európe má stať majetkom Ruskej federácie.

„Čo sa týka bezpečnosti, zabezpečenia a technickej prevádzky tohto závodu budeme sa naďalej riadiť dohodami, ktoré máme uzavreté s Ukrajinou,“ vyhlásil Grossi v Kyjeve.

Zdôraznil, že MAAE je medzinárodnou organizáciou, ktorá sa musí riadiť medzinárodným právom, a to nepripúšťa možnosť anexie územia iného štátu.

Záporožskú jadrovú elektráreň okupujú od marca ruské sily, avšak stále tam pracuje ukrajinský personál. Elektráreň sa nachádza v blízkosti frontovej línie a viackrát sa stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. To vyvolalo obavy medzinárodného spoločenstva z možnej rozsiahlej jadrovej katastrofy.

Generálneho riaditeľa elektrárne Ihora Murašova minulý týždeň zadržali ruskí vojaci. Po jeho prepustení bolo oznámené, že už naďalej nebude vykonávať svoju funkciu. Ukrajinská strana opakovane upozorňuje na zlé zaobchádzanie s ukrajinskými zamestnancami elektrárne zo strany ruských okupantov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá