Kauza Navaľnyj má ďalší zvrat – polícia práve zadržala aj jeho manželku

  • Julia Navaľná bola zadržaná políciou
  • Informovala o tom na svojom Instagrame fotkou z policajného auta
Alexej Navaľnyj
TASR/AP, Pavel Golovkin
  • Julia Navaľná bola zadržaná políciou
  • Informovala o tom na svojom Instagrame fotkou z policajného auta

O tom, že opozičného lídra Alexeja Navaľného po prílete do Moskvy zatkla polícia, sme už informovali. 

Opozičného lídra Alexeja Navaľného po prílete do Moskvy zatkla polícia

Štyridsaťštyriročného Navaľného zatkli krátko po tom, ako v nedeľu priletel z Nemecka do Moskvy. Prokuratúra uviedla, že porušil pravidlá podmienečného odsúdenia za spreneveru, ktoré však bolo podľa Navaľného politicky motivované.

V Petrohrade proti tomu protestovalo vyše 10.000 demonštrantov. Koordinátor siete regionálnych štábov Alexeja Navaľného Leonid Volkov v sobotu, napriek rozsiahlemu zatýkaniu demonštrantov, oznámil, že na budúci víkend plánujú ďalšiu vlnu masových protestov, informovala Sita.

Volkov však priznal, že zorganizovať ich bude veľmi ťažké, keďže takmer všetci koordinátori Navaľného regionálnych štábov sú momentálne vo väzbe. Navaľnyj sa do Ruska vrátil 17. januára, keď v Nemecku ukončil liečbu po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Ihneď po prílete ho úrady zadržali a nasledujúci deň ho súd vzal do väzby na 30 dní.

zdroj: TASR/AP, Dmitry Lovetsky

 

Americkí a európski lídri vyzvali na prepustenie ruského opozičného politika. Navaľnyj takmer prišiel o život vlani v auguste po otrave nervovoparalytickou látkou, pričom tvrdí, že za útokom stál Kremeľ. Moskva toto tvrdenie popiera, ale podporujú ho správy investigatívnych novinárov.

Súdne pojednávanie sa v pondelok uskutočnilo na policajnej stanici na predmestí Moskvy. Sudca prikázal uväznenie Navaľného do 15. februára. Ďalšie pojednávanie sa má konať 29. januára, aby sa rozhodlo, či sa jeho podmienečné odsúdenie na 3,5 roka zmení na nepodmienečné. Navaľnyj vyhlásil, že zaobchádzanie s ním je horšie ako „výsmech spravodlivosti“ a pojednávanie označil za „nezákonnosť najvyššieho stupňa“.

3,5 roka pre porušenie týchto pravidiel

Podľa úradov Navaľnyj pobytom v Nemecku porušil podmienky podmienečného odsúdenia. Ruská federálna väzenská služba krátko predtým požiadala moskovský súd o umiestnenie Navaľnéhodo výkonu trestu na 3,5 roka pre porušenie týchto pravidiel. Začiatkom februára sa má konať ďalšie pojednávanie, aby sa rozhodlo, či sa jeho podmienečné odsúdenie zmení na nepodmienečné.

Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Navaľnyj ukázal Putinov okázalý palác: Rezidencia ako z filmu má zlaté steny, vlastné klzisko či sieť tunelov

Kremeľ vytrvalo odmieta účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca nedávno vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

Zadržali desiatky demonštrantov požadujúcich jeho prepustenie

Ruská polícia na Ďalekom východe zatýka demonštrantov požadujúcich prepustenie lídra tamojšej opozície Alexeja Navaľného. Vo Vladivostoku, Chabarovsku a ďalších mestách zadržali najmenej 48 ľudí. Protesty stále pokračujú v Moskve i niekoľkých ďalších veľkých mestách.

Zadržaná je už aj jeho manželka

Denník N práve informoval o tom, že zadržaná už bola aj Navaľného manželka Julia. Je to zrejmé z fotografie, ktorú stihla postnúť na svoj Instagram. 

“Prepáčte za slabú kvalitu, v policajnom aute je málo svetla,“ napísala k fotke. 

Zdroje: SITA, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK