Keď sa umenie, dizajn a nové technológie rozprávajú s architektúrou

  • Umenie a architektúra patria od nepamäti k sebe
  • Biela noc je jeden z mála festivalov, ktorý sa intenzívne venuje verejnému priestoru a prezentuje umenie vsunuté do architektúry
  • Nebude tomu inak ani tento rok
collage
Lisa Rastl/Adrien Frappat
  • Umenie a architektúra patria od nepamäti k sebe
  • Biela noc je jeden z mála festivalov, ktorý sa intenzívne venuje verejnému priestoru a prezentuje umenie vsunuté do architektúry
  • Nebude tomu inak ani tento rok

Hlavným partnerom festivalu je už po druhýkrát spoločnosť J&T REAL ESTATE, ktorá výrazne prispela k formovaniu bratislavského nábrežia. Tento rok si budete môcť užiť festivalovú vodnú trasu bez áut, ktorá Vám okrem iného prinesie aj takéto highlighty.

Dočasná preliezka pre malých aj veľkých obsadí Zuckermandel

Net Blow je dielo prestížnych architektov Numen/ For Use, ktorí sa venujú rôznym dočasným architektúram vsunutých do existujúceho mestského prostredia. NET je obrovský nafukovací levitujúci mrak, ktorého „interiér“ pozostáva z viacerých vrstiev flexibilných sietí zavesených vo vzduchu. Jednotlivé vrstvy sietí sa navzájom spájajú a vytvárajú tak akúsi plávajúci krajinu – pružnú pavučinu na ktorú môžete vyliezť a fyzicky ju preskúmať. Výsledkom je pozoruhodný, opticky bohato štruktúrovaný trojrozmerný priestor, ktorý môžete donekonečna preliezať z jednej strany na druhú, zdola nahor. Určite nepremeškajte vstup do paralelnej čiernobielej krajiny a vychutnajte si tak neobvyklé pocity a nové perspektívy pohľadov.

Vodné Graffiti v River Parku

Podstatou je jednoduchá, no brilantná myšlienka francúzskeho umelca Antonina Fourneau. Účelom Waterlight Graffiti je prezentovať nový druh reaktívneho materiálu, na ktorý je možné kresliť alebo vpisovať pominuteľné svetelné správy, ktorý umelec vyvíjal počas niekoľkých rokov. Vďaka interaktívnej inštalácii môže hocikto vytvoriť graffiti na svetelnú stenu pomocou jednoduchého rozprašovača, štetca alebo špongie. Kreslenie pomocou vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu, je magickým zážitkom pre malých aj veľkých. Táto možnosť sa v konečnom dôsledku stáva novým druhom interakcie s mestskou architektúrou a kde inde ako v River parku, na nábreží Dunaja? Tým, že sa kombinuje prírodný prvok s technológiou, sa môžeš vyhrať napríklad s počasím alebo s rýchlosťou vyparovania. Počas daždivých dní zohráva Waterlight Graffiti prekvapivú úlohu, kde dážď mení LED stenu na novodobý svetelný ohňostroj.

Perstrofarebné telá vás prevedú novou štvrťou Eurovrea City!

Staň sa turistom vo vlastnom meste! Prestížny rakúsky choreograf Willi Dorner v Bratislave premiérovo predstaví svoju fyzickú prechádzku architektúrou, špeciálne vytvorenú pre novovzniknutú štvrť Eurovea City. Reťazec zásahov do mestského prostredia prebehne rýchlo a len na krátky čas, čo umožní divákovi vnímať rovnaký priestor alebo miesto v novom svetle, úplne inak. Ide o pohybujúci sa sprievod, vytvorený zo skupiny lokálnych tanečníkov, akrobatov, breakdancerov či horolezcov, ktorí povedú divákov cez vybrané časti verejných a poloverejných priestorov. Pestrofarebné telá tak na pár okamihov zmenia pohľad na okolitú architektúru a ukážu netradičný dialóg s verejným priestorom. Jej cieľom je poukázať na mestskú infraštruktúru, jej možnosti, limity, narušiť stereotyp, pravidlá a konvencie. Okoloidúci sú tak na chvíľu vyrušení z bežného pohybu a rutiny a zároveň vyzvaní, aby uvažovali o svojom mestskom okolí, o ich pohybovom správaní a zvykoch.

Hypnotická projekcia v unikátnom priestore na nábreží Dunaja

Využi unikátnu príležitosť navštíviť industriálny priestor Sklad č. 7 pri Eurovei, kde uvidíš  na mieru šitú hypnotickú inštaláciu Pêle-Mêle od francúzskeho umelca Oliviera Ratsiho v svetovej priemiére. Pêle-Mêle v preklade „Koláž“ sú dva „namapované“ objekty viditeľné z rôznych perspektív. Chvíľu sa vynárajú z tmy a následne miznú. Prostredníctvom vertikálnych a vodorovných svetelných čiar meniaci sa priestor nadobudne ilúziu hĺbky, pri ktorej na chvíľu zabudnete, kde sa vlastne nachádzate. Nechajte sa pohltiť abstraktnou atmosférou site-specific diela a objavte čaro nového priestoru!

Mrakodrap – Bratislava budúcnosti

Nekonečný vertikálny priestor vytvorený pomocou zrkadiel je optickou ilúziou starou ako zrkadlá samé. V kontexte priestoru, kde čoskoro uzrie svetlo sveta najvyššia stavba krajiny – prvý slovenský mrakodrap, sa táto zrkadlová hra stáva experimentálnou formou architektonickej vizualizácie – akousi analógovou „AR“ (rozšírenou realitou). Animácia vertikálnych svetelných trubíc vytvára efemérny zážitok založený na architektúre zatiaľ neexistujúcej budovy, ktorý umocňuje futuristická autorská hudba z dielne Dead Janitora. Návštevník má tak na pár okamihov možnosť priamo na mieste zhliadnuť v zábleskoch majestátnosť stavby blízkej budúcnosti.

Panorama City sa premení na atmosferickú Oázu

Oáza je digitálny „zosilňovač“ prírodných procesov v srdci mestského prostredia. Kým bežne v meste dominujú hranaté tvary budov a hluk áut, inštalácia vyzdvihuje krivky zvlneného terénu, pohyb vetra pohrávajúci sa s vegetáciou, či zvuk svrčkov. Príroda je v urbanizovanom prostredí zväčša vytlačená na okraj, do menej frekventovaných kútov, kde vyčkáva na vhodné podmienky pre rast a expanziu. V imerzívnej inštalácii Oáza je tento pomer obrátený – štruktúry vytvorené človekom sú vytlačené až na úplný okraj vnímania diváka, ktorý tak môže precítiť dominujúcu prírodu  – v znásobenej podobe za pomoci technológií.

Garantujeme, že nezaspíte!

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech