Kedy skončí pandémia koronavírusu? Odborníci sa zhodli na jednom dátume, kedy zahodíme rúška

  • Predpovede konca pandémie sa síce rôznia, no jeden dátum zaznieva z úst expertov často
  • Ak sa vakcinácia začne už tento mesiac, s koronavírusom zatočíme už v marci 2021
  • Pandémia by tak počas roka mala úplne doznieť
covid,koronavírus,očkovanie
TASR/AP/Michael Probst
  • Predpovede konca pandémie sa síce rôznia, no jeden dátum zaznieva z úst expertov často
  • Ak sa vakcinácia začne už tento mesiac, s koronavírusom zatočíme už v marci 2021
  • Pandémia by tak počas roka mala úplne doznieť

Zásadu rúško-odstup-ruky opakujeme už aj zo sna a celému svetu už idú tvrdé opatrenia na nervy. Svetielko nádeje predstavuje vakcína, ktorá by mohla celú tortúru ukončiť. 

Z úst odborníkov aj politikov čoraz častejšie zaznieva jeden konkrétny dátum: Koniec marca 2021. Začiatkom jari by sme tak mohli konečne odložiť rúška a žiť normálny život, chodiť do práce, na obed, aj poriadať oslavy. Podmienkou je začatie očkovania už v decembri. A na to sa chystá aj Slovensko.

Minister Krajčí: Očkovať proti koronavírusu začneme už v decembri. Prvú várku dostane 150 000 Slovákov

Tajomník britského ministerstva zdravotníctva Matt Hancock povedal, že „sa nevie dočkať“ kedy bude môcť uvoľniť opatrenia. Pre Daily Mail uviedol, že by sa tak malo stať práve koncom marca. Uviedol to v rozhovore pre Sunday Telegraph. Kráľovstvo totiž už rozbieha rozsiahlu vakcináciu, ktorá by sa mala začať doslova v priebehu niekoľkých hodín. „Niet pochýb, že skorá vakcinácia prinesie moment, kedy sa konečne zbavíme týchto tvrdých reštrikcií, ale dovtedy ich musíme dodržiavať. Pomoc je na ceste,“ cituje Hancocka Daily Mail.

Na rozsiahle očkovanie sa chystá v decembri aj Izrael. Tamojší politici tiež tvrdia, že v marci by mohlo byť všetko po starom, informuje Times of Israel. Ak program vakcinácie pôjde podľa plánu, už koncom marca môže štát vyhlásiť koniec krízy. Izrael však, rovnako ako ďalšie krajiny na svete, bojuje s vlnou odporcov očkovania. Ak sa nedá zaočkovať dostatok ľudí, opatrenia tu s nami ešte nejaký čas zostanú.

Pokaziť sa však môže viac vecí. Distribúcia vakcíny do všetkých častí sveta môže narážať na problémy a to pandémiu predĺži. Očkovanie tiež nemusí fungovať tak dobre a dlhodobo, ako to naznačujú štúdie. 

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Na očkovanie v decembri sa chystá aj Slovensko, už v polovici mesiaca má podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího doraziť 150 000 kusov vakcín, ktoré sa hneď podajú ľuďom. Malo by ísť o pracovníkov kritickej infraštruktúry, najmä zdravotníkov, ale aj policajtov či hasičov. Prvé dávky dodá spoločnosť Pfizer. Celkovo má Slovensko zakontrahovaných niekoľko miliónov kusov vakcín od rôznych výrobcov vrátane americkej Moderny.

Nový koronavírus je zákerný v tom, že je vysoko nákazlivý a príznaky vyvolá až po niekoľkých dňoch. Nakazený a infekčný človek tak môže nakaziť veľké množstvo ľudí, ak nedodržiava protipandemické opatrenia. Vysoký počet nakazených znamená tiež vysoký počet hospitalizovaných. To predstavuje veľký nápor na zdravotníctvo, pretože človek s ochorením COVID-19 môže v nemocnici ležať celé týždne.

Zdroje: DailyMail, TimesOfIsrael

Najnovšie videá

Trendové videá