Minister Krajčí: Očkovať proti koronavírusu začneme už v decembri. Prvú várku dostane 150 000 Slovákov

  • Slovensko plánuje v polovici decembra doviezť prvú dodávku vakcín od Pfizeru a BioNTech
  • Prvé očkovania majú prebehnúť v rovnakom mesiaci
aktualna
  • Slovensko plánuje v polovici decembra doviezť prvú dodávku vakcín od Pfizeru a BioNTech
  • Prvé očkovania majú prebehnúť v rovnakom mesiaci

Už v polovici decembra by mali na Slovensko doraziť prvé vakcíny proti koronavírusu. Povedal to na brífingu pred rokovaník krízového štábu minister zdravotníctva Marek Krajčí. V zásielke vakcín od výrobcu Pfizer a BioNTech má byť 150 000 kusov vakcín.

Už v decembri chce pritom minister očkovať prvých ľudí. Dodal, že každý očkovaný dostane dve dávky očkovacej látky. Táto prvá zásielka by mala stačiť na zaočkovanie 150 000 Slovákov.

Výrobca vakcíny distribuuje látku sám, vakcína z dielne firiem Pfizer a BioNTech vyžaduje transport a skladovanie pri veľmi nízkej teplote. Vakcinácia by teda podľa ministra mala prebiehať priamo na miestach, kde ju dodávateľ privezie. 

Po vakcíne proti COVID-19 sa budeš cítiť ako po „prežúrovanej noci“. Takto to vyzerá

Vakcína od spoločností BioNTech-Pfizer funguje práve na báze mRNA. Obsahuje genetický materiál, ktorý predáva inštrukcie bunkám v tele pre vytváranie potrebného proteínu a ten aktivuje imunitný systém na boj proti vírusu.

Pre jedného človeka sú potrebné až dve dávky tejto peptidovej vakcíny v rozostupe troch týždňov, aby nabrala dostatočnú účinnosť a umožnila jedincovi dostatočnú ochranu pred nákazou SARS-CoV2. Jej účinnosť je podľa skúšok až 90%.

Slovensko by malo dostať celkovo 2 400 000 kusov vakcíny proti koronavírusu. Prvé očkovania prebehnú už tento rok, zvyšok v priebehu budúceho roka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK