Kičurove zlaté tehly nie sú žiadny „blud“, ako tvrdí Fico, hovorí polícia

  • Kajetán Kičura, bývalý šéf štátnych hmotných rezerv, má už známy problém
  • Zlaté tehly, ktoré Fico označil za blud, uňho skutočne našli
Kajetána Kičuru vedie polícia kvôli nálezu zlatých tehál
TASR/Ján Krošlák Unplash/@pokmer
  • Kajetán Kičura, bývalý šéf štátnych hmotných rezerv, má už známy problém
  • Zlaté tehly, ktoré Fico označil za blud, uňho skutočne našli

Bývalý šéf štátnych hmotných rezerv má už známy problém. Potom, ako do funkcie nastúpila súčasná koalícia bol Kajetán Kičura obvinený z korupcie a vzatý do väzby.

Ako sme ťa informovali, počas prehliadky v jeho bezpečnostnej schránke polícia našla zlaté tehly v hodnote približne pol milióna eur. Akcia sa uskutočnila pred vyše dvoma rokmi.

Následne sa k celej situácii vyjadril aj Kičurov bývalý šéf a expremiér Robert Fico, ktorý sa svojho kolegu zastal vo videu na YouTube.

Obvinenia svojho kamaráta označil za „táraniny“. Taktiež sa obul do „vybraných novinárov“, ktorí podľa neho uverejňovaním správ o konaní polície „traumatizujú spoločnosť“.

Fico nedávno v televízii TA3 uviedol, že zlaté tehly v sejfe Kajetána Kičuru sú „blud“. Šéf Smeru tvrdil, že Kičura ani len nevlastní žiadny trezor. 

Jeho presvedčenie však vyvracia fakt, že zaistenie tehličiek potvrdil pred dvoma rokmi aj Kičurov právny zástupca. Aktuálne o tom informuje Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.

„Dňa 16.06.2020 Národná kriminálna agentúra pri prehliadke iných priestorov, konkrétne bezpečnostnej schránky obvineného JUDr. K.K. v banke, zaistila päť kilogramov zlatých tehličiek,“ uvádza Polícia SR.

Ako ďalej informujú autority, úschovu daných tehličiek mala za úlohu banka. „Zaistenie zlatých tehličiek obvineného v tom čase pre médiá potvrdil aj jeho právny zástupca,“ zdôraznili.

Vo vyhlásení polície sa ďalej uvádza, „dňa 02.09.2021 prokurátor uznesením rozhodol o zaistení celého majetku obvineného“. Aktuálne pokračuje prípravné konanie v trestnej veci.

Podľa najnovších informácií platí v prípade vyšetrovania obvineného Kičuru aj európsky vyšetrovací príkaz (EIO).

V ostatnom období v rámci vykonávaných úkonov bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí realizovaný európsky vyšetrovací príkaz,“ dodáva polícia.

Kičurove obvinenia

V tom čase autority Ficovho kamaráta obvinili z machinácie pri verejnom obstarávaní a z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ďalšie obvinenia sa týkali prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. 

Inými slovami, Kičura mal spôsobiť päťmiliónovú škodu v tendri na respirátory a hrozí mu 15 rokov väzenia.

Podľa obvinenia mal manipulovať tendre na nákup zdravotníckych pomôcok. Konkrétne išlo o respirátory, chirurgické rúška či ochranné rukavice a obleky, informovali sme.

Kajetán Kičura strávil rok vo väzbe pred tým, ako ho v októbri minulého roku prepustili. 

Obvinenia odmietal

Bývalý šéf štátnych hmotných rezerv sa zaplietol do kontroverzie aj skrze svojho syna, ktorý si v tom istom roku v bratislavskom Starom Meste kúpil dva byty. Kičura starší odmietol obvinenia týkajúce sa zmlúv SŠHR a taktiež popieral, že by mal niečo spoločné so synovými nákupmi.

Ako sme ťa informovali, 20-ročný mladý muž si zakúpil dva byty v centre Bratislavy dokopy za 200-tisíc eur, čiže za príliš nízku cenu.

Urobil tak bez hypotéky a preto na seba upriamil pozornosť. V tom čase Kičurovci nedokázali ozrejmiť, prečo boli ceny také stlačené a kde vôbec Kičura mladší dané peniaze zohnal.

Jeho rodičia tvrdia, že to budú platiť oni. S majiteľom bytov sa mali dohodnúť na sume 200-tisíc eur, ktorú budú splácať po 10-tisíc mesačne. Avšak bývalý šéf štátnych hmotných rezerv vo svojom majetkovom priznaní z roku 2018 uviedol ročný príjem vo výške 43-tisíc eur.

Na základe týchto jeho tvrdení sa nedá povedať, odkiaľ vzal 200-tisíc eur. Navyše, v tom istom roku dostal Kičurov syn na svoje meno aj chatu v Devínskej Novej Vsi.

Zdroje: Facebook/Polícia SR, YouTube, TA3, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá