Kim Čong-un stráca kontrolu nad „horúčkou“, KĽDR potvrdila 2 milióny prípadov. Pribudli stovky prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 214
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 524
Kim Čong-un
TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 214
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 524

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 635, za predchádzajúci deň pribudlo 29 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 214 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 135 046, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 788 133 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 259 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 075.

2 milióny nakazených

Severná Kórea vo štvrtok potvrdila už dva milióny prípadov ochorenia prejavujúceho sa horúčkami. Stalo sa tak len týždeň po tom, čo táto izolovaná krajina oznámila prvé prípady nákazy novým koronavírusom. Informuje DPA.

Podľa severokórejských úradov za stredu pribudlo ďalších 262 000 nakazených. Z celkového počtu dvoch miliónov nakazených už 1,2 milióna osôb ochorenie prekonalo. Počet úmrtí v tejto ázijskej krajine s takmer 26 miliónmi obyvateľov stúpol na 63.

Podľa odborníkov nemá Severná Kórea dostatok testovacích kapacít, aby určila, koľko ľudí sa reálne nakazilo koronavírusom, preto sa ochorenie označuje za „horúčku“.

Severná Kórea v snahe zabrániť zavlečeniu koronavírusu SARS-CoV-2 na svoje územie na jar 2020 úplne uzavrela hranice a výrazne obmedzila obchodovanie s Čínou.

Zaočkovanosť proti Covidu v KĽDR je prakticky nulová. Krajina odmietla zahraničnú pomoc a bezplatné dodávky vakcín z programu Covax v obave, že infekciu prinesú zahraniční špecialisti.

KĽDR, Kim
zdroj: TASR/AP, Korea News Service

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že je „hlboko znepokojený“ šírením vírusu v nezaočkovanej populácii, akú má napríklad Severná Kórea. WHO konštatovala, že KĽDR ju zatiaľ o prepuknutí epidémie neinformovala, čím by porušila svoje záväzky.

Úmrtia na Covid klesli, no prípady nákazy stúpajú

Počet úmrtí na koronavírus za posledný týždeň celosvetovo klesol o približne 21 percent, ale prípady nákazy vo väčšine častí sveta pribúdajú, uviedla vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Zdravotnícka agentúra OSN v pravidelnej týždennej správe o pandémii vo štvrtok napísala, že počet nových prípadov ochorenia COVID-19 sa po týždňoch klesania od konca marca teraz stabilizoval, pričom za posledný týždeň pribudlo okolo 3,5 milióna nových prípadov, čo je nárast o jedno percento.

WHO spresnila, že prípady stúpajú v Severnej a Latinskej Amerike, na Blízkom východe, v Afrike a západnom Tichomorí, ale klesajú v Európe a juhovýchodnej Ázii. Zaznamenaných bolo približne 9 000 úmrtí na Covid.

pandémia, covid, testovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Prípady infekcie koronavírusom stúpli na Blízkom východe o vyše 60 percent a v oboch Amerikách o 26 %. Úmrtia klesajú všade okrem Afriky, kde skokovo stúpli o takmer 50 %.

Údaje o Covide nahlásené WHO nezahŕňajú čísla o výskyte nákazy oznámenej Severnou Kóreou (KĽDR), ktorá zdravotníckej agentúre zatiaľ požadované dáta oficiálne neposkytla.

Autoritárska krajina vedená Kim Čong-unom vo štvrtok hlásila vyše 262 000 ďalších podozrivých prípadov nákazy a ich celkový počet sa tam blíži k dvom miliónom – len týždeň po tom, čo Severná Kórea priznala výskyt tejto infekcie a začala spomaľovať jej šírenie medzi svojím nezaočkovaným obyvateľstvom.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týždeň vyhlásil, že je hlboko znepokojený šírením Covidu v Severnej Kórei, pretože obyvateľstvo je nezaočkované a je tam značné množstvo ľudí s inými zdravotnými ťažkosťami, čo im môže zapríčiniť vážnejší priebeh nákazy a smrť.

Tedros povedal, že WHO pracuje na tom, aby presvedčila Severnú Kóreu, nech poskytne ďalšie informácie a prijme pomoc vrátane technickej podpory, vakcín, testov a liekov, ale zatiaľ nedostala odpoveď.

Šéf WHO dodal, že v západnom Tichomorí hlásila najväčší počet prípadov infekcie Čína, ktorá zaznamenala 94-percentný nárast, alebo vyše 389 000 nových prípadov.

Po týždňoch niekedy až krutého a chaotického lockdownu čínske úrady uviedli, že na budúci týždeň umožnia za obmedzených podmienok znovu otvoriť niektorým supermarketom, nákupným centrám a reštauráciám vo finančnej metropole Šanghaj.

Tedros predtým označil čínsky extrémny prístup „nulovej tolerancie“ voči Covidu za „neudržateľný“, ale pripustil, že krajiny majú slobodu v tom, akú stratégiu boja proti nákaze si zvolia.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá